Zrušení trvalého bydliště

Od: Datum: 23.10.16 01:35 odpovědí: 6 změna: 24.10.16 13:20

S manželem jsme se rozvedli a chci mu zrušit trvalé bydliště.

Jak mám postupovat, kam jít nejdřív? Bydlím v Brně a někde na Anenské je prý úřad kde o to mohu zažádat. Ale nevím jestli mám jít napřed na úřad městské části kde bydlím v obecním bytě, že chci přepsat nájemní smlouvu jen na svoje jméno nebo na ohlašovnu trvalého pobytu a nebo na výše zmíněný úřad. Co mám mít s sebou? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 23.10.16 06:30
avatar

Dobrý den, pokud se Váš exmanžel přihlásí k trvalému pobytu na jiné adrese, tak nemusíte dělat nic - úřad zruší předchozí trvalý pobyt automaticky. Jinak, o zrušení trvalého pobytu žádá majitel nemovitosti (bytu) na příslušné radnici (odbor evidence osob) a potřebuje OP, list vlastníka z KN a dva svědky (ti podepisují potom žádost). Takže, Vy budete o současném stavu informovat majitele bytu a je na něm, zda toto správní řízení vyvolá či ne - Vy to na radnici udělat nemůžete. Zdravím!


doplněno 23.10.16 08:03:

andelck - pokud je tomu tak, tak poraďte tazatelce přesně, jaké dokumenty k tomu potřebuje.


doplněno 23.10.16 08:41:

Takže, tazatelka si dojde za majitelem bytu (což také uvádím), toho bude informovat a musí nějak zjistit, jestli už si nezměnil její exmanžel trvalý pobyt sám. A také není důvod ke spěchu, protože je tam nutno dodržet nějaký termín, po který se osoba v bytě nezdržuje - až potom se může žádat.

Exmanžel má zase právo se proti rozhodnutí úřadu odvolat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.16 07:55

Není pravda.

Žádost o zrušení trvalého pobytu může podat i uživatel nemovitosti. To znamená nájemník.


doplněno 23.10.16 08:30:

Nejříve si změnit nájemní smlouvu. Následně zajít na magistrát s novou smlouvou, kde ti zdělí, jakým způsobem jim stačí prokázat, že daný nemovitost neužívá. Zákonem to není přesně dáno, proto nebudu psát, že stačí třeba 2 svědci. Někde provádí místní šetření, někde nedělají nic.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.16 08:09
avatar

Požádat o zrušení trvalého bydliště může jen ten, na čí jméno je dekret, nájemní smlouva atd. Bez dokladu toho, že byt je "váš", nemůžete nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rora®
Datum: 24.10.16 12:28
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,...c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c)***. Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.*** Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu. Z výše uvedené citace zákona o evidenci obyvatel vyplývá, že zrušit trvalý pobyt manželovi může i manželka jakožto nájemnice bytu, která je povinna prokázat, že manžel pozbyl užívací právo k bytu.Takže nejprve změnit nájemní smlouvu a s tou pak zajít na ohlašovnu, ona už si úřednice řekne, zda jí to stačí takto, nebo zda chce doložit ještě něco. Ideální by však bylo, pokud by si TP změnil sám manžel - zkuste se s ním domluvit, neboť požádáte-li o zrušení jeho TP, pak bude hlášen na úřadě - upozorněte ho na to. Jinak TP je pouze evidenční údaj, nezakládá právo na úžívaní bytu a jeho zrušení není ani ochranou před případnou návštěvou exekutora. Není tedy nutné jeho pobyt rušit, vás to nijak nebude omezovat. Pokud byste chtěla žádat o příspěvek na bydlení, pak požádáte manžela o jeho novou nájemní smlouvu a na úřadě požádáte o vyloučení manžela z okruhu spoelčně posuzovaných osob.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: rora®
Datum: 24.10.16 12:34

Omlouvám se za nepřehlednost, měla jsem to na odstavce, následně pak rozděleno barevně, podtrháno, ale zkrátka uložilo se to jako jedna velká změť.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.16 13:20
Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.