Vyříznutí otvoru do keramické dlaždice

Od: Datum: 22.10.16 15:46 odpovědí: 10 změna: 23.10.16 00:34

Může mi prosím někdo poradit jak a čím vyříznout otvor cca 6 cm x 6 cm pro elektrickou zásuvku do keramické dlaždice o velikosti 60 cm x 60 cm a síle 10 mm.

Předem děkuji

vaclav

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.16 15:56

například toto, hledejte třeba i podobné.. https://www.hobynaradi.cz/vrt…o-zdi-4ks-z-wolframu-mar-pol/

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.10.16 16:00

Presne tak ako píše predchádzajúci prispievateľ. A nevymýšlat blbosti... dlaždička Vám pukne a budete opravovať za X násobne viac, ako stojí takáto korunka na vŕtanie ;)

Ohodnoceno: 0x

Od: moto®
Datum: 22.10.16 16:04

Dělal jsem to veleopatrně flexkou s diamantovým kotoučkem, rohy jsem pak dopilovával pilníkem na obklady. Flexkou jsem to po prorysování dělal z obou stran.

doplněno 22.10.16 16:11:

sanyo: potřebuje ale hranatou díru

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.10.16 16:18

Manžel si to namaluje a vyťuká jakýmsi důlčíkem, pak stejně jako "moto" řeže flexou a dopiluje. Na kolečka má vykružovadlo, nádstavec na vrtačku.¨Zatím žádná kachle nepraskla.

Datum: 22.10.16 16:40

taky je možné to dělat klasickým způsobem-kladívko ,malé ,a vytukat díru a pak kleštěmi-malé štípací nebo rovou kleště na toto určené.Dřív se to jinak nedělalo neboť tyto vynálezy jako flexa či vykružovadla na toto nebyla!

doplněno 22.10.16 20:37:

Jen doupřesnění v učení jsem na toto používal kladívko a štípačky z nařadíčka které dřív bylo možné běžně zakoupit v hračkách.Dnes,pokud se dají sehnat,tak jsou to jen plastové napodobeniny skutečného nářadí.Jen ještě matně pamatuji že tam byla malá asi 10cm velká vodováha,dlátko,obyčejná malá a běžná lupenková pila,pilník a rašplička + další nářadíčko!

Datum: 22.10.16 16:47

Běžně to dělám tak,že otvor zhruba odvrtám vidiovým vrtákem a pak kombinačkami odštípávám okraje až na naznačenou čáru.Takto jsem již takových kachlíků vyrobil několik.A podotýkám,že bez zničených.Je jasné,že speciální nástroj je výtečná věc,ale ne každý ho na jedno použití získá.Pro jednotlivce je to drahá investice.

JABRAKA

Datum: 22.10.16 21:33

Doplňuji ještě k reakci moto..., že tazatel vaclavvaclav zřejmě možná na 100 % potřebuje udělat otvor 6x6 cm pro zásuvku, domnívám se však, že otvor musí být kulatý, neboť krabička pod zásuvku je určitě také klasická kulatá, a až následná zásuvka je zpravidla hranatá o rozměru cca 8 x 8 cm. Pokud by tazatel chtěl skutečně hranatý otvor pro jistý typ krabičky na pevnou již nalepenou dlaždičku, je dle mého názoru nejlepší a nejrychlejší postup ten, že si na obkládačku nalepím klasickou papírovou lepící stavební pásku s ryskovými rozměry otvoru 6 x 6 cm, a flexou diamantovým řezným kotoučem ( nejlépe o průměru 105 mm) klidně a pevnou chlapskou rukou říznu požadovaný otvor a je to.. Zde je nevýhoda v této metodě, že to bude velmi v řezu prášit, nedoporučuji vůbec překročit rozměry rysek... sanyo

Od: cicko
Datum: 22.10.16 21:17

Přesně jak je výše uvedeno! Malé štípačky nebo kombinačky nejlépe z hračkářství budou tím nejvhodnějším nástrojem na opracování dlažby o síle 1 cm.

Datum: 22.10.16 22:09

Celkem jistota je korunka zmiňovaná v odpovědích nahoře, ale není dobré vrtat těsně u kraje nebo případně i přes něj. Postupy zmíněné níže taky fungují, jen je potřeba už nějaká zkušenost, při jejím získávání se nějaké obkladačky můžou zničit.

Datum: 23.10.16 00:34

Zdravím,
záleží na tom, co je přesně myšleno "keramickou dlaždicí". Pokud to je např. keramická dlaždice jako se používá na kachlová kamna s glazurou, bude postup jiný než na neglazovanou keramiku. Na obou typech je ale shodné, že materiál dlaždice je v podstatě "hlína" (ať už hrnčířská nebo třeba kaolin) a ten je měkký a lze ho řezat třeba i pilkou na železo, největší problém činí většinou glazura (ta je tvrdá).
Pro oba typy je z ručních nástrojů možnost použít po vyvrtání otvoru řezací slinutým karbidem potažené lanko buď do rámu pilky na kov v délce 300mm nebo pak to samé lanko, ale kratší do rámu lupenkové pilky.
Z "mechanizace" je možné použít samozřejmě "flexu" (úhlovou brusku) s diamantovým kotoučem (viz rady výše) nebo pak už také existuje plátek do přímočaré pilky, který má místo zubů nanesená zrníčka umělého diamantu karbidu ajak jsem právě teď s překvapením zjistil, už se dá konečně koupit i u nás v ČR.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.