Topení vafkama na stolárně

Od: Datum: 17.10.16 16:45 odpovědí: 19 změna: 18.10.16 23:10

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli je bezpečné použít na dílnu, kde se dělá nábytek starý model plynových kamen vafky.. jedná se o klasické hnědé závěsné pod okno s bílou mřížkou.. Mají přívod z venku a odtah opět ven.. Na dílně se řeže materiál na výrobu nábytku a kompletuje se nábytek. Žádné broušení dřeva a podobné práce se tam nekonají... Jedná se o dilnu s výměrou 50m2 a 3m strop. Jde mi oto jestli nehrozí vznícení prachu, když kamna mají uzavřenou komoru..? Na dilně se pravidelně uklízí a není to za pod tunou prachu... Dočetl jsem že kamna dosahují teploty 380 stupňů, pokud bych topil na polovinu, hrozí stále riziko požáru? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.16 16:59

Nikdy jsem tak velkou teplotu na kamnech nenaměřil, páč nemám takový teploměr, domnívám se, že je Vaše číslo přehnané. To by se musel roztavit plast který je od kamen 20cm.

Nebál bych se použít kamna u Vás, stačí když je 1x za týden ofouknete vzuchem, který u Vás používáte.

Ohodnoceno: 2x

Od: petans
Datum: 17.10.16 17:28
Dobrý den, děkuji za reakci. Ta teplota, tak to pouze tlumocim prodejce plynových kamen.
Od: ben®
Datum: 17.10.16 19:16

Dobrý den, patrně jde o plynové topidlo Gamat. To je úžasný, bezpečný a jednoduchý výrobek. Mohu Vás ubezpečit, že nevzplál ani závěs na okně či záclona (topil jsem maximálně na stupeň 6, ale asi by se nestalo nic i na stupeň 8). Podle Vašeho popisu tam je prašnost asi na úrovni bytu, tak stačí jednou za rok topidlo rozdělat (pouze oplechování - jsou tam ostré hrany, tak pozor na ruce). Prach tam bude, tak použít štětec a vysavač. Prach tam nezahoří, ale když je ho tam více, tak je horkem cítit (smrdí). Do kotlíku se nedostanete, ale zase se tam prach z místnosti nedostane také. Takže, myslím, že je to bezpečné (ovšem, hořlaviny, barvy nebo těkavé látky skladujte raději daleko). Zdravím!

doplněno 17.10.16 20:07:

dam - tazatel píše, že se tam na dílně řeže (patrně s odsáváním) materiál a jinak jde o montáž.

Předpokládám, že majitel zná požární předpisy, resp. nějaká kontrola tam chodí. Také má vyškolené a poučené pracovníky, tak nebudou na topidle něco hořlavého ohřívat. No, kamna mohou čistit i vícekrát do roka. A také jim je tam musí někdo oprávněný povolit - nemohou si je montovat svépomocí a bez "papíru". No, nevím, možná máte pravdu Vy.

doplněno 17.10.16 20:25:

petans - tak, já jsem si myslel, že zde se ptáte předběžně a potom to půjde legální cestou. Tedy, včetně vyjádření "bezpečáka" a všech nutných povolení k instalaci topidla. Pokud si to chcete vzít "na triko" a udělat to nějak jinak, tak je to Vaše odpovědnost. Také jsou přenosná topidla na propan-butan, ale ty považuji za méně bezpečné, než Gamat, resp. je tam ta tlaková láhev. Takže, asi tolik.

Ohodnoceno: 0x

Od: dam®
Datum: 17.10.16 19:57

Zdravím, Pane Bene, prach jako takový, v určité koncentraci je výbušný. Pokud se jedná o provozovnu zpracovávající dřevo, tak toho prachu uvnitř bude víc něž zdrávo a pochybuji, že nějaký hasičský inspektor povolí Gamaty provozovat jako temperující topidla v dané provozovně i když budou schopni v okolí topidla udržet bezpečný prostor.

doplněno 17.10.16 20:43:

Bene, mně nejde o spor, jen - možná udržba může být i jen snaha a doměnka a oba nemáme tušení o jaké prostory, ani o objemech práce, ani o jakém tech. zázemí se jedná. Takhle se můžem bavit o pár deskách v kuchyní broušených nebo také o zakázce na mnoho dveří v malém prostoru apod.

doplněno 17.10.16 20:49:

Vím, 50m není málo, určitě bude někde založena zpráva o způsobilosti provozovny k podnikání i s podmínkam k provozu.

Datum: 17.10.16 21:47
V prostoru pracuji sam, popřípadě s pomocníkem. Jedna se převážně o výrobu kuchyni a kusového nábytku. Materiál je uloženy na dílně, ale ma svůj prostor a jinde se nepovažuje. Topení by bylo na stěně pod oknem, kde nic neni a prostor je volný. Skládány nábytek je na druhé straně dílny. Dílna obsahuje pouze formátovací pilu, odsávání, kolikovaci centrum a zbývající nářadí je už pouze ruční na montáže. Jedna se o prostor v dvorním traktu. Podlaha je pokryta linem.. Připojení na váčky uz tam je, předchozí nájemník tam toto topení měl, ale jednalo se o kovo výrobu..
Datum: 17.10.16 20:12
Čisto jako v byte tam neni. Určitá prašnost tam je. Ale každý týden probíhá úklid, takovým způsobem ze se vyfoulavaji i elektromotory a doslova se tam vysává. Je mi jasné ze hasiči to nepodepisou. Ale určitou bezpečnost udrzuji. Ústřední topení tam neni a salave panely to nevytopi, hlavně je strašně dráhy provoz takových panelů. Počítán s tím ze při revizi od hasičů, musím odstranit kamna.
Datum: 17.10.16 21:33
Řezání je pouze s odsáváním. Jsem živnostník, ale neberte to tak ze jsem blázen a chci riskovat.. Nestojim oto aby dílna lehla popelem. Je mi jasné ze žádný bezpecak to nepodepise, ale uz delší dobu řeším topení. Pomalé se ochlazuje a zachvilku bude taková zima ze se nebude dat dělat... Zkoušel jsem olejové radiátory, ale jediné co topilo byly el. hodiny.. Pak jsem mel na zkoušku i salave panely a bylo to podobné.. Plyn na dílně je nataženy, tak mě napadlo jestli by se nedal bezpečně využít. Když jsem před několika lety začínal v garáži, tak jsem topyl petrama a naštěstí nic nechytlo, ale prašnost byla menší.
Datum: 17.10.16 21:36

No tak dát do vedlejší místnosti plynový kotel a udělat teplovodní rozvod. Bude to sice něco stát, ale za klidný spánek to stojí.

doplněno 17.10.16 22:02:

Také existují venkovní nástěné kotle.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.10.16 21:58
Takové řešení me uz také napadlo, ale vedlejší prostory uz ma v nájmu jiná osoba a me patří pouze jedna místnost o výměře 50m.. Je mi jasné ze moc variant nemám a legálních uz téměř žádné..
Datum: 18.10.16 00:13
Aha, mrknu na to. Nevíte jak snáší nízké teploty(pod nulou)? Sice uz nejsou takové zimy, ale člověk nikdy neví..
Datum: 18.10.16 06:45

Já pamatuji v truhlárně velká kamna na uhlí, dříví, piliňáky. Nikdy nic nechytlo. Na čem se dříve ohříval klih?

Proti tomu uzavřené plynové topení Waf, Gamat, Mora a další, jsou neškodné topení.

doplněno 18.10.16 14:16:

andělíčku, ale proč vyhořeli ty truhlárny? Určitě ne od kamen.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.10.16 09:24

Tak měli štěstí.

Praděda měl truhlárnu a ta mu kompletně vyhořela. (to si nepamatuji, bylo to před 2 světovou válkou) Minulý rok vyhořela truhlárna, kterou mám cca 2km od baráku. Předminulý rok vyhořela truhlárna, kterou mám cca 5 km od baráku.

Když zadáš do Google "vyhořela truhlárna" nebo "požár truhlárny" tak ti to hodí obrovské množství odkazů. Takže požár je obrovské riziko, tak proč mu chodit naproti.

Dříve se na motorkách jezdilo bez přilby, ale dnes bych to už nikomu nedoporučoval.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.10.16 21:43

nenašel by se odkaz na venkovní kotel? docela by mě to zajímalo

Datum: 17.10.16 20:23

Tohle topení považuju za velmi bezpečné, ale do prostoru s dřevěným prachem bych je asi nedával. Že máte na dílně čisto a pořádek je sice dobře, ale ten prach je dost hořlavý, dostane se všude a těžko ho budete z útrob topidla odstraňovat. Určitě nebudete topidlo každý den rozebírat a luxovat. Pálit a smrdět bude v každém případě, ke vznícení pravděpodobně nedojde, ale asi bych to neriskoval.

Datum: 17.10.16 21:37
Řezání je max jednou týdne, to mluvím o řezání delší jak 3 hodiny.. Jinak na dílně neni temer žádná produkce prachu. Napadlo me ze by bylo dostačující čištění tlakem vzduchu, který je nataženy po dílně..

Od: dam®
Datum: 17.10.16 21:54

Ty topidla tam máš min. dvě, pokud máš slušný komín nebo možnost odvodu přes zeď ven, tak běž do plyn. kotle a radiátorů. Ani neutratíš za investici tolik co nyní protopíš za dva roky /ještě ti hodně zbyde/, jako bonus budeš mít i teplou vodu v umývadle a sprše.

Datum: 17.10.16 22:02
Do toho bych klidně za investoval, ale bohužel jinou místnost, kterou bych mohl využít jako kotelnu nemám.. Předpokládám ze neni kotel který by mohl byt primo ma dílně..
Datum: 18.10.16 21:45

ktotel v stejném provedení jako GAMAT - přívod vzduchu zvenku, tzv. turbo...

Datum: 18.10.16 23:10
Tak už to mám vyřešené. Vyzdim mini místnost akorát na turbo kotel. Nápojim dva radiátory a muzu topit.. Jen místnost musí mít proti požární dveře a o kotel musí byt oddělen od dílny... U když nehrozí u kotle žádné riziko, tak musím ho mít zvlášť.. Tím to bych chtěl vše poděkovat za komenty a rady...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.