Kdo má uhradit poškozený ventil?

Od: Datum: 16.10.16 22:18 odpovědí: 42 změna: 19.10.16 16:28

Dobrý večer,

kdo by měl uhradit nový napouštěcí ventil ve wc, pokud došlo k poškození při opravě třetí stranou?

V pátek nám jedna společnost dělala opravu trubek v paneláku. Vypli na celý den přívod vody, opravili a poté opět spustili vodu do oběhu. Bydlíme v posledním patře, takže všechna ta špína a rez z trubek prošla nejspíše hlavně u nás nahoře, jelikož jiní majitelé problém nezaznamenali. Až na sousedku vedle našeho bytu - té se ovšem ventil podařilo vyčistit, měla starší typ.

Nicméně vydržela baterie v kuchyni, vydržela koupelna, ale nedalo to wc :D Resp. napouštěcí ventil. Hodně slabě propouští vodu. Zároháčkem to není, ten protéká v pořádku. Ventil se pročistil, ale nejspíše je ucpaný ve středě, kam se nedá dostat.

A teď k věci. Koupím nový, ale kdo má hradit náklady? Já je hradit nechci, do pátku bylo vše v pořádku a správcová mi tvrdí, že je to v bytě, takže společenstvo vlastníků nic hradit nebude. Nejde o ty 2 stovky, ale princip.

Znamená to snad, že kdyby mi takto zničili pračku, tak jí mohu vyhodit a na své náklady si koupit novou a nic s tím neudělám?

Poradíte prosím? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.16 22:34
avatar

Pokud byla prováděna oprava stoupaček a bylo prázdné potrubí,dalo se předpokládat,že se nečistoty vypláchnou.Já to vždy řeším tak,že nejprve otevřu ventily v kuchyni a vaně naplno,pak otevřu uzavřený hlavní kohout(rohák) v jádře.Tím se vodou vypláchne svinstvo a ucpání splachovače pak je málo pravděpodobné.I když se přesto smítkem ucpe,není problém to vyčistit,Pracovníci instalatéři byli vždy ochotni pomoci.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 16.10.16 22:41

Nešlo o stoupačky. Dělala se nějaká oprava ve sklepě. Vypli vodu v celém baráku, my jakožto nájemníci jsme nic vypínat nemuseli. Jen prostě přestala téct voda. Když začala je jasné, že se napustilo wc tou špínou. A dál je již jasné co se dělo. Vaše opověď mi bohužel moc nepomohla :( Stále nevím kdo má uhradit nový splachovací ventil. Zda my jako nájemníci (ač jsme si toto sami nezpůsobili) a nebo společenstvo z fondu oprav například.

Datum: 16.10.16 23:08
avatar

doporučuji,nechte si udělat aspoň dva znalecké posudky,ze kterých jasně vyplyne,že k poškození vašeho zařízení nedošlo opotřebením,ale poškozením třetí stranou,ideálně úmyslným... potom zkuste podat trestní oznámení na PČR. najděte si dobrého právníka a ve spolupráci s ním žeňte vodaře k soudu. dále věc prokonzultujte s finančním úřadem,ČOI a také ekoteroristy... počítejte s tím,že právník a soudy budou něco stát. mnoho štěstí ve vašem spravedlivém boji. a mimochodem,za baterie si dejte sítka,roháčky vyměňte za lepší,také se sítky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lucka*
Datum: 16.10.16 23:10

?

Datum: 16.10.16 23:37
avatar

Jaky otaznik? Pan vam to rekl narovinu jak to je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.16 22:56
avatar

Uhradte to vy. Firma se vam vysmeje a ten ventil byl nacnuty a stejne by dlouho nevydrzel. Nebo se chcete kvuli par kackam hadat , soudit atd?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 16.10.16 23:08

Ten ventil byl 3 roky starý. Nepřijde mi, že byl načatý a potřeboval by vyměnit. Takže kdyby se mi tímto způsobem zničila pračka, myčka, tak se vlastně nic neděje? Půjdu a koupím si novou :D No to je paráda. Nechci se hádat ani soudit, ale nepřijde mi správné hradit něco co jsem si nezničila.

Datum: 16.10.16 23:37
avatar

3roky ventil , co funguje dennodenne je uz ojety , stary a muze kdykoliv umrit. Ktomu existuji sitka. Zadalsi fakt resit korunove polozky je blbost. Mycka , pracka co ja vim ma sitka. Aspon ja je tam mam a vydrzi

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 16.10.16 23:46

Chcete tím říct, že mám ten ventil kupovat každý rok? :D :D zajímavé je, že sousedka má ještě nějaký extra starý a ten jetý asi není, že? A stále funguje.. :D

Datum: 16.10.16 23:52
avatar

Co chcete tim rict? Ze ventil vydrzi desetileti a rez vam znicila ten ventil? Jedine co jeste muzete zkusit je , ho proplachnout naopak , muze byt v ceste smitko a tim padem nedovira.

Opravdu resit kackove polozky je smesne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 17.10.16 00:01

Mě to ale směšné nepřijde. Kdyby se ventil rozbil kdykoli jindy, tak to přejdu. Jako jsem to přešla před těmi třemi lety co se po x letech měnil ten starý a snad i původní. Jenže teď se zničil v den té opravy. To asi nebude opotřebováním, že? Jde mi prostě jen o princip. Kdybych já něco poškodila, myslíte, že nad tím správcová mávne rukou? Ani náhodou..

Datum: 17.10.16 00:06
avatar

Tak konejte co mate. Je tu psane co mate delat.

A nezapomente nekdy funguje proste shoda nahod.

Jeste , ze diky bohu neni kazdy jako vy. :-P

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.10.16 23:25

A proto se mají používat roháčky s filtrem...

Jinak nevěřím že 3 roky starý ventil nejde rozebrat a kompletně vyčistit.

Na druhou stranu nový stojí 150,- takže směle do toho a začněte si s firmou dopisovat a řešit reklamaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 16.10.16 23:43

Trošku nechápu proč na mě útočíte ohledně dopisování, soudů a kdesi cosi. Tohle přeci nikdo nenapsal. Já se slušně zeptala kdo má toto hradit. No nejde rozebrat, Byl se na to podívat i správcové člověk a sám to nechápal. Já se přeci nechci dohadovat o 2 stovky, ale na druhou stranu nebudu hradit nic co možná nemusím přeci.

Datum: 16.10.16 23:54
avatar

Bylo vam receno , ze to zaplatite vy.

Pokud to platit nechcete , tak si musite udelat soudni expertizu a to predat dal. Pokud to nebudou chtit zaplatit tak se soudit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.16 07:18
avatar

"Byl se na to podívat i správcové člověk a sám to nechápal..."

Příště si radši pozvěte instalatéra (nebo šikovního kutila), který to pochopí snadno. Setkal jsem se už s hezkou řádkou těchto ventilů, ale žádný z nich nebyl nerozebíratelný.


doplněno 17.10.16 07:45:

udo144 - "...kecy co jsem si tu přečetl a které se tu pouští, místo nějakého názoru či rady..."

Když si ty "kecy" přečtete ještě jednou, zjistíte, že se v podstatě zhodují s "moudry", které jste napsal Vy. ;)


doplněno 17.10.16 07:53:

Lucko, čistě teoreticky by to měla uhradit firma, která to zavinila. Čistě prakticky - vynaložené úsilí k dosažení takového výsledku nestojí za tu námahu, ztrátu času s tím spojenou a nervy při jednání s firmou a úřady. Můžete se pokusit kontaktovat vedení oné firmy. Pokud jsou seriózní, není vyloučené, že Vám vyjdou vstříc. Ale velkou naději si nedělejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 17.10.16 18:41

Zdravím. Souseda mi poslala právě správcová, že prý on tomu rozumí.. Sám nakonec uznal, že je to ucpané od rzi kvůli páteční opravě. Já nikoho kontaktovat nebudu, tohle at si vyřeší správcová :) Já jí závadu ohlásila, je teď na ní jak se k celé situaci nakonec postaví. Mě těch 150,- opravdu nezabije, už jsem je beztak vynaložila, ale raději bych je poslala na nějaký dobrý účel než takto promrhala. Jistě mě chápete. Hezký večer.

Datum: 17.10.16 19:23

tohle je portál pro rady a ne pro nějaké moralistické výlevy a já tu rozhodně nepíšu věty typu: "ještě že nejsou všichni jako vy" ...apod... Už jsem na to trochu alergický, protože se mi to stává i u mých dodazů - mnohdy rada žádná, ale kopa moralistických keců o které nikdo nestojí a pro které sem nikdo nechodí !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 02:05
avatar
Co chcete? Koupit kapesnicky?
Nebo mame mazat med kolem pusy?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.16 07:24

zdravím,

já Vás docela chápu, protože jsem asi podobná povaha a ty blbé kecy co jsem si tu přečetl a které se tu pouští, místo nějakého názoru či rady, do Vás mě akorát tak štvou. Bohužel, pokud se na věc podíváte realisticky je asi lepší to spíš překousnout, koupit nový ventil i když je to nespravedlivé a myslím, že při troše vstřícnosti by se to dalo hradit z fondu oprav, který je k tomuto vlastně určen a cenu započítat prostě do ceny opravy (ve sklepě), protože to s ní téměř jistě souvisí. Bez této vstřícnosti je to ale horší. Mohla by jste "otravovat" správcovou, firmu co dělala opravu atd... a možná by jste dosáhla svého... jen aby se Vás zbavili. To je trochu ponižující, stojí to dost úsilí, času a vyžaduje to pevnou vůli - nenechat se odradit. Znalecké posudky, soudy atd... to vidím kvůli cca 150 Kč jako nesmyslné. Věřím, že by jste nakonec vyhrála, ale asi to nestojí za tu námahu, která by byla ještě mnohem větší než v předchozím případě. Já bych to řešil výměnou ventilu na vlastní náklady s tím, že bych dal příslušným místům dost důrazně najevo, že s tím nesouhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 17.10.16 18:37

Pěkný večer, děkuji za reakci. Opravdu se nemíním soudit. Chtěla jsem jen znát názor zda je normální si pořizovat na své náklady věc, kterou jsem nezničila :) Vy jsme mě pochopil :) Děkuji.

Datum: 17.10.16 07:35
avatar

Lucko, musí to zaplatit firma, která to zavinila.

To by se Vám líbila odpověď? Ale byla by špatná. Nový ventil si za 150Kč kupte sama a máte po starostech, nebo postupujte jak Vám správně poradil ovczaak® Datum: včera 23:08

Třetí cesta není.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lucka*
Datum: 17.10.16 18:35

Vy ze mě neustále děláte nějakou blbku, která by si pro korunu nechala vrtat koleno. Ale tak to opravdu není. Ventil jsem zakoupila, vyměnila a počkám si na vyjádření správcové. Jak jsem již napsala jde o princip..A víte co? Zítra půjdu a koupím si ještě jeden ventil. Oni nám totiž budou dělat ještě nějakou práci na baráku s vodou, tohle je jen polovina odvedené práce:). Tak co kdyby se to zase ucpalo. Ale jinak je vše v pořádku... Hezký večer.

Datum: 17.10.16 19:53
avatar

Já že z Vás dělám blbku? To snad nemyslíte vážně? To bych si nikdy nedovolil.

O princip Vám nejde, páč všichni Vám sdělili, že si musíte ventil uhradit Vy, páč tak to je. Vy nám nevěříte a čekáte na vyjádření správcové. Ona Vám již svůj názor sdělila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 17.10.16 21:25

To nebylo na Vás ohledně té blbky. Reagovala jsem tak celkově.

Ok. Kde je nařízeno, že zrovna toto musí hradit nájemník? Já se ráda přiučím.

Datum: 17.10.16 21:41
avatar

Pokud so přečtete ať všeobecné podmínky tak i směrnoice SVJ u Vás tak zjistíte,že toto si musíte hradit sama. Dobrých rad tu bylo pár včetně p.Milana. Zkuste zavolat na firmu co dělala opravu ale silně pochybuji že uspějete.Měl jste jít hned za lidmi co dělali opravu a ne za správcovou,ti by Vám jistě pomohli více než správcová-předpokládám že to dělali vodáci a ne zedníci či tesaři!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 06:48
Ohodnoceno: 1x
 
Od: lucka*
Datum: 19.10.16 13:30

Milane, ale to je úplně něco jiného přeci. Já o voze a vy o koze.. Zde nejde o vadu z opotřebení. je jasný, že bych si nešla nechat proplatit koupi baterie, žárovky,... ;) A také nešlo o vadu způsobenou vodním kamenem, stářím, šlo o rez v důsledku opravy. To ten rozdíl vidím jen já?

Dnes mi správcová řekla, že kdyby mi to zničilo pračku, tak je to můj problém. To se mi nějak nechce věřit. Proč tedy ČEZ vyplácí odškodné, pokud někomu zničí spotřebič? Ten spotřebič je přeci doma, tak je to problém vlastníka. To zde ostatně již bylo řečeno.. Moje wc - můj problém, moje topení - můj problém. Jejich trubky ve stupačkách - jejich problém..

Datum: 19.10.16 14:16
avatar

Tahle odpověď se Vám moc nepovedla, tady nejde o drobnou opravu v bytě.

Takže jinak: Řekněme, že budete mít na svém pozemku zaparkované svoje auto. Přijdou dřevorubci a pokácí strom, stojící vedle Vašeho pozemku. Při tom se ulomí větev a ta Vám zdemoluje střechu auta. Smíříte se s tím, že je to Váš problém a že za to vlastně ti dřevorubci nemohou? Je to příklad sice odlišný, ale v principu naprosto stejný.

Pokud jde tazatelce o princip, pak je zcela v právu, kdaž požaduje opravu po té firmě. Že tahle drobnost nestojí za námahu a starosti s tím spojené je jiná věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 18:43

Jste nájemník? Oznamte problém vlastníkovi. Vy byste do toho hrabat neměla, jak Vás tak sleduji ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 19.10.16 13:35

Nech si ty kecy laskavě. Dávno jsem si to vyměnila sama. Nejsem tupá ani neschopná, tak to tu ze mě nedělej. Jen se ptám a stále nenecházím odpověď. Stále je mi tu předhazován jen nějaký zákon, který ale mluví o něčem jiném. Já nenárokuji prasknou žárovku...

Já to vysvětlím : Nedávno nám dělali zateplení. Pokud by dělníci poškodili naše plastové okno, také bych si ho musela koupit sama?! Je to přeci mé okno, dělníky jsme si pozvali my, tak nemáme co nárokovat. Oni za práci a škody nenesou žádnou odpovědnost. Takto mi to totiž vysvětlila správcová našeho baráku - jen mluvila o ventilu.

Datum: 19.10.16 14:16
avatar

Uf, vy to nechápe, přestože jste dostala tolika odpovědí, píšete, že nenacházíte odpověď.

Pak strovnání s plastovým oknem je úplně mimo, páč zde prokážete s určitostí, že to zavinili oni. Ale uvolněný kousek rzi, smítko, někde v potrubí určitě nezavinila firma, které prováděla opravu někde v řádu.

Nesouhlasím s Vámi ve třetí větě. Ani ve čtvrté. V páte jste zase vedle, páč zákon a prováděcí předpis píše jasně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.16 16:28

Tak znovu, po stopadesáté. Vlastníci domu - SVJ - se rozhodli (jste-li vlastníkem bytu, pak i Vy), že je třeba něco opravit na rozvodu vody. Objednali firmu a ta udělala, co bylo objednáno. Vypustila vodu z potrubí, opravila, co bylo třeba a vodu napustila. Pokud by její dělník třeba při manipulaci z trubkou vysklil vchodové dveře, musela by škodu nahradit.
Ale ve Vašem případě nic špatně neudělala. To, že vlastníci nedbají o stav portubí a mají ho plné lógru není její vina.


doplněno 19.10.16 19:08:

Po zkušenostech s Vámi by příště měli instalatéři žádat abyste si vypouštění a napuštění prováděli sami. Ono to tak možná bylo už teď.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ekr®
Datum: 18.10.16 07:49
avatar

Naco kupovat ještě jeden napouštěcí ventil, když už jste v tom nakupování kupte si raději přípojný rohový ventil s filtrem jak už tady někdo psal, ten zachytí onu rez, která vám ucpává onen napouštěcí ventil do wc.Součástí je sítko na zachytávání bordelu , které když se náhodou ucpe, stačí ten filtr vytáhnout a propláchnout vodou a jede se dál, montují se i ke stojánkovým bateriím, třeba nástěnné vodovodní baterie, pračky myčky, mají tuto ochranu vyřešenu těsněním kterého součástí je také sítko.Je to dokonce povinost to tam montovat jinak neuznají záruku na netěsnící kartuš,kterou právě zničil onen bordel s trubek, který se tam dostane třeba při změně tlaku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 17.10.16 07:45

rohové ventily jsou spotřební zboží...to, že jednomu vydrží tak a druhému onak je pouze věc náhody...hodnota ventilu je jak tu bylo řečeno 150,- neřešte kraviny..vymeňte si to a je klid..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.10.16 11:53
avatar
Konecne pravdive a dobre nazory. Snad to jiz pochopi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucka*
Datum: 17.10.16 18:42

Cítíš se jako king? :D Tys mi to tedy nandal...

Datum: 18.10.16 02:08
avatar
Ja se nemusim citit jako king. Realita je pro vas asi drsnejsi , nez co dokazete zkousnout. Mozna , ze se poradna na vas slozi. Klidne kacku dam. Me to problem nedela.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.16 14:21
avatar

Nic ve zlém, ale jestli tady někdo něco nepochopil, tak jste to Vy. Přečtěte si tu otázku ještě několikrát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.16 18:53

Ta firma Vám nic neudělala. Máte holt v baráku staré trubky plné nečistot. Pokud se Vám to nelíbí, zařiďte baráku výměnu trubek na své náklady. Nebo zkuste přesvědčit ostatní členy SVJ a zainvestujte všichni.
Nevím, z čeho jste usoudila, že situace je nejhorší v nejvyšším patře ..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vodnik*
Datum: 18.10.16 08:56

Asi tak.

Nechápu co tak složitě řešíte. Ucpané nečistotou = mohla to zavinit firma, ale spíš to byly nečistoty - usazeniny v potrubí za opravovanou částí a po vypuštění/ napuštění se uvolnily. Klidně to mohly být i nečistoty v rozvodu po vašem bytě = vymáhání nákladů vám firma snadno shodí ze stolu (já na místě firmy bych to babě vyčistil ať neprudí)

1. máte mít před napouštěcím ventilem filtr (roháček se sítkem) - předpokládám že to je v návodu k napouštěcímu ventilu.

2. pokud je napouštěcí ventil ucpaný, tak stačí rozebrat a vyčistit. Obvykle to jde i bez rozebírání, stačí odpojit přívod a propláchnout/ profouknout opačným směrem. Nic nového kupovat nemusíte.

3. až se příště bude zasahovat do potrubí, tak si uzavřete přívod vody do bytu a ventil před záchodem. Po skončení opravy chvíli počkejte (bordel nateče jinam) a pak propláchněte - baterie s "největší dírou", pokud se přitom ucpe sítko tak vyndat a vyčistit. Až pak otevřete ventil u záchodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.16 14:30

Je to jednoduché, ucpaný ventil si má vyčistit sám zákazník, vše ostatní je mlácení prázdné slámy*ee*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.