Jaké vrtáky do železa?

Od: Datum: 16.10.16 16:05 odpovědí: 10 změna: 17.10.16 14:34

Ahoj, jaké byste mi doporučili vrtáky do železa? Mám doma po tátovi nějakou sadu a ještě jsem si přikoupil jednotlivé vrtáky z OBI od firmy Lux (2,5 3 3,5 a 4 mm). Problém je, že s novým vrtákem vyvrtám vždy krásně prvních pár děr, ale ty další už jdou velmi špatně a trvá to věčnost a to si myslím, že není dobře. Když si představím, že bych takhle měl vrtat díry do jeklů na celý plot... Máte nějaký tip na dobré vrtáky, které něco vydrží? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.16 16:42

Použijte alespoň tyto nebo podobné pro nelegované i legované materiály http://vrtaky-vrbovsky.cz/vrt…-do-kovu-din338rnhss-standard Tento typ používáme pro běžné práce s kovy, hlavně plechy tloušťky od 3mm ...plocháče tl.5mm a "různé jekly"...

Ohodnoceno: 0x

Od: ddd
Datum: 16.10.16 17:13

vrtaky do železa zásadně nekupovat v obyčejných obchodech ale ve specializivaných prodejnách na kovoobráběncí nářadí.V obyčejných obchodech prodávají jen aušusy ze špatného materiálu.Hlavně v supermarketech .Také se musí při vrtání chladit vrták,jinak změkne a nic už nevyvrtá.Stačí olejem.škodí velké otáčky,čím menší,tím lépe.Koupil jsem vrták jednou v supermarketu,pak jsem ho doma normálně ohnul jako hřebík do oblouku a vůbec se nezlomil,jaké tam prodávají šmejdy.

Od: lotr72
Datum: 16.10.16 17:23

a pokud chces vrtat ocel do ktere ti neprojde ani supr vrtak. tak od vrbovskeho na strankach prodavaji ARTU vrtaky. jsou to myslim vrtaky nemecke firmy a maji na spicce naletovane... jak to rici... desticky a vrta se snima nejlepe tak 2500-2800 otacek za minutu... jsou do teploty 1100°C myslim a ten material jakoby propalis... ja si je nemuzu vynachvalit. normalnim vrtakem neprovrtas treba pilnik nebo treba katrovej list.

Datum: 16.10.16 18:53

K tomu dotazu - myslím že je dobré umět vrtáky brousit . A opravdu některé toho dnes moc nevydrží , nám starším se to fakt dřív nestávalo aby byly vyrobeny ze sýra *smich* , jako některé ty dnešní , a bohužel to není jen u vrtáků.

Od: mire
Datum: 16.10.16 22:52

Kvalita vrtáků je důležitá, ale není nutno to přehánět. Běžný vrták ze železařství vydrží několik desítek děr do jeklu. Problém vidím spíše v tom, že neodkážete zvolit správné otáčky. Mnoho lidí pustí vrtačku na maximum a díví se, že vrták nevydrží. Vrtačka na max. otáčky je tak na leštění. Například pro vrták pr. 5 mm by otáčky měli být maximálně 1000 za min, to je méně než polovina max. otáček vrtačky.

Ohodnoceno: 1x

Od: 111®
Datum: 17.10.16 08:28

no jezdím po montáži a často vidím jak se borci na dílně snaží něco navrtat vrtákem SSG a ono to nejde, a normálně ho vyhřejí do modra. Takže jsem ve finále zjistil, že nový vrták nemusí být vůbec správně nabroušený. Stačí ho správně jen líznout a už je to jiná liga. Takže se nauč vrtáky brousit a budeš v pohodě. Posledně asi před týdnem po mě zž chtěli abych jim to ukázal jak se to dělá.

Od: xyz
Datum: 17.10.16 09:29

Já obyčejné vrtáky do železa vůbec nekupuji. Mám sadu HSS vrtáků a to beru jako kvalitativní a tvrdostní minimum.

Od: fff
Datum: 17.10.16 11:40

jestli je vrták jakžtakž dobře nabroušený pozná asi laik tak,že se s ním snaží vrtat do dřeva-normálně vrtákem v ruce ručně s ním otáčet a snažit se vrtat dřevo.Když bere šponu dřeva,je snad vrták provozuschopný.Ale když ani do dřeva nevrtá,je špatně nabroušený.Vrták prostě nesmí být zhruba horký tak,aby když se poleje vodou,aby vařila a dělala se pára.To už je první varování,že je dost horký a za chvíli začne měknout a bude v čudu.Chce chladit a malé otáčky.Ocelový vrták snese každé otáčky,jen ne vysoké

Od: romanb74
Datum: 17.10.16 14:34

Do železa vrtákem HSS, nic nezkazíte. Samozřejmostí je dodržení otáček dle průměru a pravidel pro chlazení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.