Na kolik stupňů ohřívat vodu v kond. kotli?

Od: Datum: 15.10.16 16:34 odpovědí: 2 změna: 16.10.16 08:54

Dobrý den,

do našeho RD jsme si pořídili plynový kondenzační kotel Viessmann 111-W. Nikdy jsme předtím plynem netopili, takže letos je to poprvé. A tak se teprve učím ( pokus / omyl )nastavit teplotu vody v otopném systému. V návodu k obsluze se toho moc nedočtu a proto bych rád věděl, na kolik stupňů vlastně ohřívat vodu? Na kotli je pouze vyznačena stupnice 0,1,2,3,4,5 , otočné kolečko a displej s digitálním ukazatelem teploty vody v kotli. Na deskových radiátorech máme termostatické ventily. Bezdrátový pokojový termostat je v obýváku a termostatický ventil je zde otevřený naplno ( ref. místnost ). Hysterezy na pokojovém termostatu mám nastavený na 0,5. Venkovní teplota se momentálně pohybuje kolem 7 stupňů. Když začne kotel topit, tak se teplota vody v kotli ohřeje na asi 47 st ( stupnice 3 ). Teplota v místnosti je nastavena na 21 st a při teplotě 47 st se ref. místnost vytopí asi za 30 minut. Pokud na kotli nastavím teplotu vyšší, asi na 58 st ( stupnice 4 ), tak se mě referenční místnost samozřejmě vytopí daleko dříve. Co je úspornější? Topit delší dobu nižší teplotou na kotli nebo raději na kotli přidat na teplotě a mít dříve vytopeno? A co kotli prozpívá, nižší nebo vyšší teplota? Nezačne brzo odcházet? A na kolik je dobré nastavit hysterezy 0,5 nebo 1,0 či jinou? Jak to máte doma vy? Podotýkám, že máme větší RD z r.1974, se zateplenou půdou, se zateplenými stropy ve sklepích a novými plastovými okny a dveřmi. Fasádu zateplíme taky, jen jak našetříme dost peněz.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: novisls
Datum: 15.10.16 20:27

Co se týče hystereze, tak spíš tu menší, protože i u té větší stačí trochu průvanu a termostat falešně sepne.

U kondenzačního kotle podobně jako u TČ je lepší když se místnosti natápí pomalu. Rozhodující je teplota vody zpátečky. Kondenzace probíhá cca do teploty zpátečky 50 °C. Čím menší teplota zpátečky, tím větší účinnost (cca 95 % na počátku kondenzace a cca 105 % při teplotě zpátečky 25 °C).

Když už tedy máte dražší kondenzační kotel, tak se snažte topit nepřetržitě a mít co nejnižší možnou teploty vody. To vyžaduje v průběhu sezóny pravidelně měnit nastavení teploty vody dle venkovní teploty.

Pokud na stupeň 3 dojde k vytopení místností za 30 minut (tzn. velmi rychle), tak bych to rovnou dal na stupeň 1 nebo 0.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.10.16 08:54

díky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.