Zapojeni termostatu, kotel Destila

Od: Datum: 15.10.16 12:09 odpovědí: 9 změna: 23.10.16 14:36

Dobry den,

mame stary plynovy kotel destila, ktery byl drive pripojen na klasicky analogovy pokojovy regulator.

Nyni jsme nuceni prepojit na programovatelny pokojovy termostat.

Z kotle vedou na ovladani tri neoznacene vodice (dva zive a jeden nezivy). K zapojeni na desce se nejak nemuzu dostat.

Predpokladam, ze povel k topeni dostane kotel spojenim jednoho ziveho vodice s nezivym. Otazka je: Je jedno který ze dvou zivych vodicu pouziji nebo je treba dat si na to pozor?

Pozn. Jde o termostst Salus RT500RF.

Diky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.16 21:15

Co to je dva živé a jeden neživý? Měly by tam být vodiče: L - přívodní fáze, L - spínaná fáze, N - nula.

Tady to máte názorně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.10.16 00:29

dva zive a jeden nezivy (nuka) myslim to, ze z kotle vedou tri draty, z kterych na dvou je faze a na jednom nula... napajeni prijimace mam napojene ze zasuvky.. predpokladal jsem, ze ovladani kotle je bezpotencialni, ale neni...informace k termostatu salous je na internetu hromada, to vim, ale zapojeni ovladani kotle detila dpl jsem nenasel.

otazka tedy zni jake dva vodice zapojit na svorky NO a COM vedouci z kotle Detsila?

Datum: 16.10.16 06:23

​v kotli jsou 2 svorky ,když se propojí termostat sepne. Co leze z kotle - fáze na 2 vodičích - je jiná věc kdoví kdo se v tom hrabal

Datum: 16.10.16 07:24
Klasický dotaz laika, s nedostatečnými informacemi.
Plynových kotlů Destila je více typů, zapojení se liší...
Analogových termostatů je mnoho, funkce a zapojení se liší...
Informace o vodičích vycházejících z kotle jsou nedostatečné, dva živé a neživý- tento popis od laika je bez hodnoty! Ani barvy. A ty by také nebyly dostatečně směrodajné...
Tazatel předpokládá spojení živého s neživým...
Dá se předpokládat rána, jiskry, jistič kaput...
Do některého analogu mohlo jít napájení z kotle, fáze a nulák, ten třetí drát býval spínaná fáze zpátky. Teda spojit živý s neživým = může být přímý zkrat!
.
Bez konkrétních a věrohodných informací je nezodpovědné radit laikovi.
.
Jediná relevantní rada je:zavolejte osobu znalou, oprávněnou. Většinou to bývá elektrikář.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.10.16 08:38

pokud předpokládám kotel DP/DPL tyhle mají OBVYKLE už 25 let stejné schema zapojení včetně barvy vodičů, zatím jsem viděl jedinou vyjimku a to bylo po zásaho PROFESIONÁLA který při zapojování termostatu totálně překopal celé zapojení, takže s tím laikem s nedostatečnými informacemi bych byl opatrný...

takže pro doplnění - při spojení živý/neživý může nastat -správná kombinace a kotel se rozběhne nebo -nesprávná kombinace a pojistky ven ( u starších DPL obvyklý stav - samostatná pojistka je i v kotli) nebo- nesprávná kombinace a "vyhoří" automatoka ( u DPL se o nějaké automatice mluvit nedá).Samozřejmě za předpokladu že je to opravdu kablík na který byl napojený termostat a je správně zapojený v kotli... viděl jsem pár různých kutilských předělávek, některé velmi pěkné ale člověk musí opravdu rozumět elektrice...

Datum: 16.10.16 09:51

Diky za odpovedi...Jeste jedno tedy.. "Z kotle vedou na ovladani tri neoznacene vodice", tzn. ze z kotle vede plochý trizilovy kabel kompletně bílé barvy.

Kdyby z kotle vedly poze dva vodice, tak se nemam moc na co ptat.

Jde o kotel Destila DPL 25.

Ptam se tedy z duvodu, aby prave nenastala zminena spatna kombinace zapojeni (jestli je to tedy vubec mozne spatne zapojit)

Netusil jsem, ze k zapojeni je potreba byt profesional v oboru elektrikatrskem, stejne jako treba u pripojeni zasuvky v byte.

Pokud jste nekdo tedy nekdy resil zapojeni kotle Destila DPL, byl bych vdecny treba za odpoved, jake barvy ty vodice mely a jaky byl princip zapojeni.

Datum: 16.10.16 10:09

Podívej se na jaké svorky je v kotli připojen kabel.Prostorový termostat se zapojuje na svorku číslo 8 a 9. Pak ti bude jasno jaké barvy na kabelu použít pro nový termostat.

Datum: 23.10.16 14:36

DIky vsem za rady, podarilo se mi kotel rozsroubovat a u svorek bylo i scham zapojeni.. Vymnil jsem kabel a PT jsem zapojil na svorky c.3 a 4

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.