Jak je to s parotěsnou folii?

Od: Datum: 13.10.16 22:36 odpovědí: 9 změna: 17.10.16 06:33

chci se zeptat, izolace trámového stropu, 90let starý RD, klasická skladba-omítka, rákos, prkna, trámy, betonová slupka na půdě. pokud bychom zateplovali až na půdě, tvrdou vatou do kříže(minerální, skelná), pak bychom položili prkna nasraz - a nedám parotěsnou folii? nejspíš mi asi odpovíte, že parotěs položit jako první vrstvu na betonovou slupku. to mi je ale velmi divné, páry by tak přece zůstávaly ve stropu?

a druhý dotaz, jak účinná je sama o sobě parozábrana? i ona tedy nějaké páry propouští? protože jinak by se nezakazovalo místo prken nasraz použít jako pochozí vrstva OSB kvůli nepropustnosti OSB. kdyby byla parozabrana 100% účinná, nic by pod OSB nekondenzovalo


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nopek
Datum: 13.10.16 22:39

ještě jsem zapomněl uvést, že půda je nevytápěná, neobvývaná

Datum: 13.10.16 23:10

Je to zde opakovaně diskutované téma. Hledejte!

Ve zkratce:

-Účelem parotěsu je oddělit teplý vzduch z interieru nasycený vodní párou od místa v izolantu, kde vzniká rosný bod.

-Čím méně se do tohoto místa oněch vodních par dostane, tím menší kondenzace zde vznikne a je žádoucí, aby kondenzace byla co nejmenší.

-Kondenzaci je nutno z izolantu odvětrat buď odvětrávanou dutinou nebo skrz pochozí vrstvu. Skrz OSB to jde špatně.

-Kondenzuje vzdušná vlhkost a ta je ve vzduchu obsažena vždy, ale ve vzduchu v interieru je jí více-proto parozábrana!

Stačí takto?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.10.16 06:37
avatar

Hubas to popsal stručně, já to vysvětluji zákazníkům třeba i půl hodiny, ještě si u toho malujeme.

Vlhkost je všude kolem nás, je důležité, aby se nehromadila někde, kde nemůže odvětrat.

Protěs můžete položit na beton, pak vatu, ale vaty musí být tolik, aby celkový poměr tepelného odporu celé stropní konstrukce byl v poměru 1díl, parotes, 5dílů.

Rosný bod musí být nad parotěsem.

To že se Vám to zdá divné, je jen z neznalosti

Parozábrana je účiiná podle kvality materiálu a kvality práce, ale nikdy není na 100% těsná. Osbe se nesmí dávat, aby měl kudy utíkat kondenzát z rosného bodu.

Vaše věta "kdyby byla parozabrana 100% účinná, nic by pod OSB nekondenzovalo" je chybná, páč za to nemůže parotěs, ale rosný bod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.16 15:09

Tazatel není sám, kdo v tom má guláš.

Pokud se např. použije foukaná izolace do dutiny stropu, kam a jak se vkládá ta parotěska?

Když se dělá zateplení fasády, tak tam taky není.

Pokud by se použila všude, dopadne to asi tak jak si všichni pamatujeme pláštěnky - sice jsme nezmokli, ale mokří (zapocení) jsme byli stejně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.16 06:24
avatar

Guláš v tom má ten, který nerozumí problěmatice a věří všemu, co si přečtě, přestože si některé zprávy odporujíé, věří tomu, čemu chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.16 11:09
avatar

Parotěska vždy musí krýt izolaci proti vlhkosti z teplé strany.Pokud bude někde propouštět,bude z vlhkého teplého vzduchu kondenzovat voda a vlhká izolace ztratí izolační schopnost.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.10.16 11:40

Vata bude ležet na betonu pod nímž je dřevěný strop, buďto bych dal parotěs až zespod pod ten strop aby dřevěná konstrukce spolu s betonem mohla skrz vatu v předpokládám netěsném a nevytápěném půdním prostoru proniknuvší páry bezpečně odvést, nebo bych parotěs na ten beton nedával vůbec protože pokud by rosný bod byl nad dřevěným stropem pod tím betonem pak by dle mně hrozilo riziko že vlhkost může pod betonem jít do toho dřevěného stropu, což není dobře. Parotěs se dává proto aby množství par které do izolantu ze spod vstupuje bylo menší než je izolant schopen odvést odvětrat, je-li ale izolant na půdě volně a nad ním větraný prostor parotěs bych nedával. Dříve se to tak dělalo běžně i bez parotěsu, zkrátka nad izolantem byl větraný prostor a problémy s tím nebyly, nedával bych parotěs na beton, beton je studený a byť překrytý izolantem je riziko že tam vznikne rosný bod a v tom případě bude nosné dřevo pod betonem trvale zavlhčováno zejména v zimním období...


doplněno 15.10.16 11:46:

P.S. Parotěs nahoru na beton v případě, že je spočítána vrstva izolantu nad ním aby nemohlo docházet k takovému ochlazení betonu že by pod ním mohl vznikat rosný bod, bezpečnější je to dle mně bez parotěsu. Dnes se opět vrací k "parobrzdě" místo "parotěsu" je to bezpečnější zvláště když je izolant odvětráván tzn. ze spod se dává místo parotěsu zatmelená osb jako parobrzda, která přece jen byť minimálně páry "pustí".

Vezměte si jak se to dělalo dříve bez parotěsu, -dřevěný strop

-hliněná mazanina (nebo beton potěr)

-volně naházená sláma (místo vaty)

Systém byl "prodyšný" difuzně otevřený nikde nehrozilo hromadění vlhkosti vlivem rosných bodů, fungovalo to stovky let naprosto bez jakýchkoliv problémů bez hnití dřeva a následných "poruch"...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.10.16 17:07
avatar

Odpověď od jan m -vcelku přesná.Je nutno počítat i s akumulací stropu pod izolací a parotěskou.Ta nějakou dobu udržuje klima pod izolací na teplotě,kdy nehrozí vznik rosného bodu.Proto je lépe ponechat strop v původním složení a parotěs umístit na beton na půdě.Na to dostatečnou toušťku izolace a záklop .

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.16 06:33
avatar

janm a Jabraka mají pravdu, parotěs na beton se dá jen v případě silnější vrstvy izolace, aby byl rosný bod nad parotěsem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.