Polarizace elektrod na invertoru

Od: Datum: 13.10.16 13:52 odpovědí: 4 změna: 14.10.16 06:46

zdravím,

svářím s malým invertorem a nevím jestli je nějak důležitá polarizace držáku s elektrodou a druhých kleští. Funguje to, řekl bych, stejně i když polarizaci obrátím oproti tomu co je pro dané elektrody uvedeno na lístku v jejich balení. Také se mi velmi špatně s touto svářečkou chytá oblouk, např. u velké Tryodynky problém nemám (samozřejmě jsem jen kutil a svářeč amatér). Má k tomu někdo nějaké info? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.16 20:07

No dnes se dělají rutilky že je jim polarita jedno.Sto lidí sto chutí:) Tady si počtěte co komu vyhovuje http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=38

doplněno 13.10.16 20:57:

no ono taky záleží na značce,ty z hypersuper marketů fakt stojí za hov... já kupuji nějaké německé a nepoznám rozdíl mezi ní a bazickou

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.10.16 20:36

Tak rutilkou vařit je za trest... jakkoli složitější svár je strašně náchylný na "zavaření strusky", nevidím u nich žádnou výhodu oproti bazickým.

Jinak špatné chytání oblouku můžou mít na svědomí kabely a kleště. Ty dodávané s invertorem stojí většinou za prd.

Od: bigboss
Datum: 13.10.16 21:07

Nás učili rutilky a kyselý na mínus, baziku na plus a když je dost vysoké napětí tak bazika jde i na trafo

Datum: 14.10.16 06:46

Co se týče polarity, tak to už tu padlo. Základní druhy, jako rutilky a kyselý jdou na minus a bazický na plus. Já osobně už na invertor používám jen bazický a rutilky jsem si nechal schovaný pro trafo, pokud ho ještě použiju. Rutilky mají výhodu v tom, že se s nima nezkušeným rukám líp zapaluje oblouk. Je pravda, že je u nich větší riziko zavaření strusky. Na druhou stranu, kdo z kutilů doma vaří mosty? Každopádně s trochou cviku u dnešních invertorů není problém zapálit oblouk ani s bazickýma.

Pokud máte problémy se zapalováním, tak může být příčin hned několik. Tzn. máte správné elektrody pro materiál, kterej vaříte? Jednou a poměrně častou příčinou je nevhodná prodlužka. Malý průřez vodičů, velká délka a "ideálně" smotaná na bubnu. Dál samozřejmě můžete zkontrolovat kontakty na kleštích. Pokud máte možnost, tak vyzkoušejte jiný kabely. A pak může být problém taky v elektrodách, který můžou být navlhlý nebo prostě jen šunty. V neposlední řadě to může být taky nezkušeností, protože pokud to ještě nemáte úplně v ruce, tak se vám logicky s menším proudem bude hůř zapalovat oblouk než kdybyste tam měl 100A.

Takže zkuste svařovat bez prodlužky, popřípadě s jinýma kabelama, s kvalitníma elektrodama a taky s velkým proudem, k čemuž by byl dobrej kus silnýho materiálu. A ideálně pokud znáte někoho, kdo umí svařovat, tak ho požádejte, ať to s vaším invertorem zkusí on.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.