Domácí vodárna - chata bez elektřiny

Od: Datum: 13.10.16 13:19 odpovědí: 2 změna: 13.10.16 20:57

Dobrý den,

mám chatu bez elektřiny, pouze fotovoltaiku s baterii cca 140Ah - provoz TV, rádio apod.. Pro provoz elektrospotřebičů (vrtačka, bruska, čerpadlo apod. používám elektrocentrálu). Budu mít vrtanou studnu cca 30m hlubokou. Ponorné čerpadlo budu pohánět elektrocentrálou. Jak vyřešit domácí vodárnu - elektrocentrála určitě nepojede nepřetržitě - předpokládám tak 1x denně. Možnosti:

1. Otevřená akumulační nádrž a gravitační vodovod - nádrž v podkroví - napustit třeba 100l a po spotřebování znovu čerpadlem doplnit. Tady se bojím toho, že voda bude ve styku se vzduchem => kontaminace vody.

2. Uzavřená tlaková nádrž - je možné maximálně snížit tlakový vzduch (např. 0,5baru) ve vaku tlakové nádrže a použít tuto nádrž jako gravitační? Nebyl by zde kontakt vody se vzduchem. Nepraskne vak? Je to reálné?

Nebo nějaká jiná možnost, díky za každou radu.

Hroch


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.16 18:36

Např.tlaková nádoba bez vaku o velkém objemu (dobře by posloužil starý bojler např.300l)

120l z něho na jedno sepnutí čerpadla dostanete bez problémů a nemuselo by to být vůbec drahé.

Proč to za každou cenu umisťovat někde nahoře, když to můžete natlakovat a umístit dolů? Vodu Vám z nádoby tlačí vzduch a tedy nemusí běžet elektrocentrála...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 20:57

Když na chatě ještě nebyla elektřina, tak jsme si tam vodovod udělali gravitační - tenkrát jsme měli na půdě 200 litrový sud se dvěma otvory s trubkovým závitem ve víku, sud byl naležato a jeden otvor byl připojen na vodovod - přes vodovod se voda čerpadlem plnila a pak samospádem zásobovala vodovod. Druhý otvor co byl nahoře byl přepadový a byl vyveden na střechu. Když došla voda, tak se pustilo čerpadlo a čerpalo se dokud nešla voda z přepadu. Časem sud proreznul a začal téci, což se projevilo "mapami" na stropě v podkroví... :( Tak jsme tam dali takový ten plastový zelený sud, co si dávají lidé na zahrádky a je tam již 15 let Na zimu, když hrozí mrazy, stačí vodu vypustit z nádrže a trubek. Je to sice jednoduchý bezporuchový systém, ale nevýhodou je malý tlak, což vadí např. u sprchy a také u splachovače, když se porouchal ten starý jednoduchý plovák, tak jsem musel dlouho hledat náhradu, ty membránové plováky na tak malý tlak nefungují.
Nicméně už jsme na tento systém zvyklí a používáme ho nadále, i přes uvedené nevýhody. Jelikož vodu ve studni nemáme pitnou, pouze užitkovou (zničili nám ji zemědělci dusičnany), tak nám ten otevřený systém nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.