Jak levněji topit přímotopem?

Od: Datum: 13.10.16 09:24 odpovědí: 6 změna: 14.10.16 12:36

Zdravím,

mám v menší pracovně u noh elektrický přímotop 2000W s větrákem (lze vytápět i 1250W). Zajímá mě, co vyjde výhodněji? Vytopit s ním třeba 60min pořádně místnost o několik °C a počkat, než klesne teplota nebo je lepší nechat pracovat integrovaný termostat, kde se mi topení spouští cca 60x po 1min, řekněme co pár minut...

Co se týče času topení, tak to vyjde na stejno, ale nevím, jeslti i takový přímotop má při zapínání větší odběr, nežli kdyby běžel v kuse... V místnosti jsem denně cca 4-5hod a jsou tu velké ztráty energií...

Děkuji za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.16 09:40
avatar

Spotřeba přímotopu závisí na celkové době, po kterou je v provozu. Je jedno, jestli je to nepřetržitě, nebo rozkouskované na části. Určitý (spíš teoretický) rozdíl je neměřitelný. Vždy je ale výhodnější udržovat teplotu pokud možno stálou, než nechat místnost prochladnout a pak znovu vytápět. A nejde jen o tepelnou pohodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.10.16 10:11

zdravím,

jen technická poznámka: myslím, že častým spínáním se také může snižovat životnost některých komponentů potažmo celého přímotopu. Z tohoto hlediska bych preferoval delší intervaly topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 11:09
Při delších intervalech budete topit na vyssi teplotu a každý stupeň navíc se odrazí na spotřebě. Takže podle mě je levnější nechat to na nastaveném interním termostatu.
Nějakého opotřebovávání bych se nebál.
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 13.10.16 12:02
avatar

Není co dodat, jen že takto bych to dělal i já.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: sporic
Datum: 14.10.16 10:36

Děkuji vám za rady. Nechám to teda na termostatu dávkovat co pár minut.

Stejný nebo-li podobný problém řeším i na plynovém kotli, respektive termostatu, který mám nový.

1. Je nastavený na prodlevu 0,5°C, což znamená, že když nastavím 18°C, počká až teplota klesne na 17.5 a poté vytopí místnost na 18.5, topí tak déle, pořádně roztopí radiátory a vypne, v průměru pak teplota je opravdu 18°C.

2. Předtím jsem to měl tak, že rozdíl nebyl tolerován víc jak 0,1°C, což znamenalo, že při poklesu na 17.9 začal kotel topit a při 18.1 vypl... za pár minut znova, protože máme velké energetické ztráty (zatím nezatepleno atd).

Co je podle vás z hlediska ceny plynu úspornější? Teplo bude cca u obou případů stejné, možná trochu větší (stálejší) ve druhém případě, ale jde mi především o peníze za téměř stejné teplo. Berte v potaz, že máme větší tepelné ztráty.

Děkuji :)

Datum: 14.10.16 12:36
avatar

Nastavovat topení v bytě s tolerancí +- 0,1 stupně je nesmysl. To by snad mělo smysl v nějaké laboratoři, kde by teplota musela být naprosto přesná. V bytě takový rozdíl určitě nepoznáte. Topení Vám bude spínat když například projdete kolem termostatu, čímž uděláte průvan, nebo když soused otevře okno. To se Vám ten kotel opravdu brzo zblázní.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.