Jak zapojit termostat k plyn. kotli

Od: Datum: 12.10.16 16:02 odpovědí: 18 změna: 14.10.16 10:29

Dobrý den,

koupil jsem dnes termostat http://www.avea.cz/salus-091flrf/ k plyn. kotli DAKON DUA26, je to bezdrátový termostat a nevím si rady s napojením toho čidla?

V kotli mám svorku, do které jsou přivedené 2 dráty a z druhé strany naproti další 2 dráty... je to tak, že ty 2, ve kterých je proud přivedo do napájení čidla a ty další dva do další svorky?

Děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.16 16:06

Tak já bych tam dala jednorožce

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.10.16 16:13

Jaký termostat jste tam měl doposud? Máte připojeno venkovní čidlo? Na svorkovnici Y1 kotle je 5 svorek, očíslované 1 až 5, co je na nich připojeno? Případně foto této svorkovnice a původního termostatu, který byl v bytě ...pak můžeme pokračovat

doplněno 12.10.16 16:59:

Pokud jste to zkoušel drátem propojit svorky a funguje to , je to v pořádku, pokojový termostat bude spínat kotel dle nastavené teploty; původní drátový termostat odpojte a od bezdrátového připojte výstup přijímače...jen jsem si nebyl jistý, jestli ten starý není nějaké REGO (pokojový termostat s napájením 230V)...

Od: termik
Datum: 12.10.16 16:29

Doposud byl termostat drátový vyvedený do 1.patra, jelikož potřebuju, aby se teplota řídila 2.patrem, byl zakoupen bezdrát..

Svorkovnici vám za hodku vyfotím a dám sem, ale je to ta svorkovnice, kterou když drátem spojím dohromady "rukou", podle rady topenáře, zapne se plynový kotel automaticky hned. To by mohlo být ono ne?

doplněno 12.10.16 16:30:

Venkovní čidlo nemám.

Datum: 12.10.16 16:42

Odpojíte původní termostat a připojíte přijímač nového termostatu.

Datum: 12.10.16 17:00

Původní termostat byl drátový, takže měl jen 2 dráty zapojené kterými posílal signál... tento je bezdrát a vyžaduje tak ještě to čidlo napájení, tedy 4 dráty... posílám foto a předpokládám, že do toho NO a COM mám zapojit ty dráty, které vedly původně do starého termostatu...ale co mám zapojit do L a N? ty dráty zbylé se svorkovnice?

svorkovnice je vyfocená na prvním obrázku.. Jo a ten drát měděný, co je tam strčený, to je spojené nyní provizorně, aby kotel topil bez termostatu..děkuji

Datum: 12.10.16 17:09

V přijímači zapojte dráty ke spínání kotle do svorek NO a COM. Do svorek L (fáze) a N (nulák) připojte napájení 230V.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.10.16 17:20

Takže staré vodiče, které vedly od kotle k termostatu odpojíte a necháte někde bokem. Vyhodíte propojku a spojíte svorky kotle se svorkami NO a COM na přijímači termostatu. Na svorky L a N má být přivedeno 230V ze zásuvky, nejlépe flexo šňůrou (kabelem s dvěma dráty s nalisovanou zástrčkou), ale to by měl udělat elektrikář...no a pak celek oživit podle popisu v návodu...

@cinematic byl rychlejší

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.10.16 17:36

Ok děkuji, abych to zrekapituloval..

tak rozeberu tu propojku a ty levé dráty černé dám do NO a COM a je jedno který kam... Na dvojlince co jsem k tomu ale dostal je zválšt NO a zvlášt označené COM :(

do té L a N dám na tvrdo 220V, akorát je nějaká možnost vzít si to někde z kotle a propojit drátem? Protože je divné, že k tomu nedali klasickou zástrčku jako u spotřebiče, kterou bych zastrčil do 220V? a u balení byly 2x pár dvojlinky... Na této dvojlince je zase 300V že kábl zvládne...

doplněno 12.10.16 17:56:

Čistě teoreticky, a to jsem amatér, bych to mohl zapojit pod ten dekl do prava, jak to mám označené kolečkem...modrý na modrý a hnědý na hnědý...hm?

Je to přímo vstup ze zásuvky do kotle...

Datum: 12.10.16 18:23

Ano, tak správně.

Přívod klidně tak, jak je přívod pro kotel. Termostat zapojíte jak popsali správně kolegové.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.10.16 18:41

Akorát mám menší problém, na těch 2 drátech z kotle není označení NO a COM a jsou oba černé, tak mohu je zaměnit nebo je musím nějak změřit a dát jeden na NO a druhý na COM?

Měřil jsem je měřákem na 20V a když jsem naměřil 13.5V v plusu, tak je černý drát z měřáku COM? A naopak u -13.5V je to červený?

Moc děkuji!

Datum: 12.10.16 19:08

Vzhledem k tomu, že jde jen o stav zapnuto/vypnuto, je jedno jak je zapojíte.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.10.16 20:25

Tak co, už kotel s termostatem funguje? Kdybyste měl nějaký problém, klidně se ozvěte...rád vysvětlím a pokud budu vědět, pomohu...a jsou tu i další...a ješte k vaší poznámce, že síťový kabel není k přijímači termostatu připojen...je to výrobcem a typem termostatu...jsou termostaty s adaptérem napájení do zásuvky a konektorem, pouze byste připojil dva dráty na kotel...

doplněno 12.10.16 20:41:

Třeba tady byste jen adaptér zastrčil do zásuvky (je to současně přijímač termostatu), http://www.elektrobock.cz/bezdratovy-termostat/p22 a z něho byste ten volný kabel připojil na svorky kotle, které jsme už probrali...a do zásuvky adaptéru je možno připojit nějaký další spotřebič (je to vlastně běžná zásuvka), může to být vlastně i kotel, který tam byl zapojen už předtím...nebo něco jiného. Návod je v odkazu ke stažení...

Datum: 13.10.16 09:21

Zdravím,

jo jo kotel už funguje a vše běží jak má Podařilo se mi to napojit přímo v kotli, takže neotravuje nikde žádná další šňůra...

Díky moc všem za pomoc :)

Datum: 13.10.16 12:03

Hurá, blahopřeji, jste šikulka.

Datum: 13.10.16 18:16

Akorát že ten obvod termostatu je v kotli přes trafo a je to SELF a pokud se naprasí do jenoho kabelu fáze a tento obvod, není to vůbec dobře. Dejme tomu se prorazí izolace vodičů v kabelu k termostatu a fáze "vleze" do elektroniky kotle, kde může ničit, případně "kopat" na čidlech ap..Fungovat to bude, ale revizák by to neschválil. Nedělá se to prostě.

Datum: 13.10.16 19:52

Tazatel psal, že k termostatu byly dva dvojžilové kabely; jeden pro napájení a jeden pro termostat...tady citace:

tak rozeberu tu propojku a ty levé dráty černé dám do NO a COM a je jedno který kam... Na dvojlince co jsem k tomu ale dostal je zválšt NO a zvlášt označené COM

do té L a N dám na tvrdo 220V, akorát je nějaká možnost vzít si to někde z kotle a propojit drátem? Protože je divné, že k tomu nedali klasickou zástrčku jako u spotřebiče, kterou bych zastrčil do 220V? a u balení byly 2x pár dvojlinky... Na této dvojlince je zase 300V že kábl zvládne... Takže dvě dvojlinky...není to jeden kabel... chce to číst celé vlákno...

Datum: 13.10.16 20:47

Pravda, už to vidím

Datum: 14.10.16 10:29

Přesně tak, jsem přece profík :) I díky vám :D

Kabel je na to dělaný a je zapojený tak odborně, že se neprorazí:D Je přímo v kotli, kde se s ničím nehýbe ani atd...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.