Jak dopustit vodu do kotle

Od: Datum: 10.10.16 14:39 odpovědí: 5 změna: 11.10.16 12:08

Ahoj, potřebovala bych poradit od někoho, kdo rozumí kotlům. Od včera mi elektrický kotel protherm ray 9k hlásí chybu F22, což jsem zjistila, že je nízký tlak vody v systému a je třeba dopustit vodu otevřením dopouštěcího ventilu. Jenže co se týká kotlů, jsem v tomhle úplný začátečník, bydlím tu chvíli a moc se v tom nevyznám. Těch páček je tu 6 a já nevím, která je ta na to dopouštění. Kvůli této poruše nemám teplou vodu a nemůžu si ani zatopit. Nenašel by se někdo, kdo by mi, prosím, poradil? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: topic
Datum: 10.10.16 14:50

Na fotce není, teoreticky dole - jděte po té hadici na fotce vpravo dole (horní fotka)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.10.16 14:56

zdravím,

shodou okolností jsem zrovna teď toto prováděl doma. Z obrázku se to špatně identifikuje, ale voda se dopouští do topného systému z vodovodního řádu. Tzn. pokud to dokážete, najděte přívod vody z řádu který vede do topného okruhu. Někdy bývají na cestě dva kohouty a musí se otevřít oba. Že voda proudí je slyšet. Jaké množství je třeba dopustit poznáte dle tlaku v systému - upozorňuji za studena! Kotel má manometr - budík kde na ciferníku je zelená výseč a právě v té musí být ručička ukazující tlak, která má být cca 1,3 bar resp. 1-2bar. Pokud ručička ukazuje míň než 1bar, je vody opravdu málo. Pozor je dobré skontrolovat i tlak v expanzní nádobě, ale to je už složitější - doporučuji někoho znalého požádat.

Ohodnoceno: 1x

Od: vampir
Datum: 10.10.16 21:39

Dobrý večer,

u tohoto typu kotle Protherm Ray , je nevýhoda v tom, že nemá kotel zabudovaný

manometr (tlakoměr). tzn. že když není na topné části na vstupu do kotle nebo

zpátečce zabudován manometr , tak pořádně člověk neví kolik tlaku je v systému.

Dá se to vyřešit vsazením vypouštěcího ventilu místo radiátorové 1/2" zátky u

radiátoru dole. Dá se to přes vypouštěcí ventil hadicí napouštět z řádu třeba z pračkového

ventilu nebo rohového ventilu. Zároveň se dá přes tlakoměr odkontrolovat i tlak v systému .

Ale to je spíše provizorní řešení. Řešil bych to vsazením manometru přímo ke kotli pro lepší

kontrolu. Všechno jde , když se chce.

S pozdravem

Datum: 11.10.16 08:54

zdravím,

prosím vás co je to za kotel? Provozoval jsem v životě více kotlů různých značek a všechny měly manometr pro kontrolu tlaku v systému, protože je to veledůležitý údaj i když má kotel evidentně hlídání tlaku a při nízkém tlaku vyhodí chybu! To už výrobci šetří až takto? Je to jako s auty kdy jsou pomalu v extra výbavě (za příplatek) už i kola a volant? Příšerné...

Od: batx
Datum: 11.10.16 12:08

Jestli je to tento kotel - https://www.protherm.cz/files…-instalaci/nio-ray-681196.pdf tak ten manometr má a dopouštění vody je v tom návodu na str. 16.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.