Azbestový komín

Od: Datum: 09.10.16 17:49 odpovědí: 17 změna: 13.10.16 20:39

Dobrý den, před dvěma roky jsme koupili domeček, zatím jsme jen předělávali a rekonstruovali. Letos došlo na to, že si i zatopíme. Pozvali jsme kominíka, aby se podíval, v jakém stavu je komín. Bohužel nám sdělil, že je uvnitř azbestová roura a ještě ke všemu úzká, takže do ní nerezová vložka( nutná pro schválení revize) nepůjde. Letos zde budeme jen občas- stačí tedy připojit krbová kamna a to snad zvládneme, ale kdybychom chtěli do tohoto komíína připojit kotel, žádný revizák nám to neschválí. Co s tím? Máte někdo zkušenost? Nápad? Odfrézování azbestu už se prý neděláí, protože je to životu nebezpečné( slova kominíka)-děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.16 17:58
avatar

Pak jediná možnost, komín vybourat a postavit nově.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.16 18:07
avatar

To máte pravdu a bez pravidelných revizí nelze komín provozovat. Takhle jsme dopadli my, nevím,kde ten kotel máte, ale my to vyřešili tak že jsme dali kotel do koupelny a vyvedli nový komín je pro kotel koupelnou horizonálně u stropu ven a pak venku do výšky kolmo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.10.16 18:23

Kotel je ve sklepě a komín uprostřed domu, takže asi jedinné řešení je postavit nový komín. Ach jo.

Od: paw®
Datum: 09.10.16 18:20
Zalezi, jak silny kotel chcete pripojit. Oni taky kominici jsou motivovani hlavne vydelkem. Takze co neumi jeden, muze umet druhy.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.10.16 18:26

Kotel bude až příští rok, ale měl by umět vytopit cca 100 m obytné plochy. Kominík řekl, že do stávající roury( azbestové) se nevejde nerezová vložka, ta má mít určité parametry a průměr té azbestové je asi 125 mm. Vybourání azbestové roury je nejspíš nereálné přání.

Od: paw®
Datum: 09.10.16 18:33
Vsechno jde. Azbest je nebezpecny jenom pri vdechovani. Takze respirator a jde se na bourani. Jinak lidi z nej rakovinu fakt dostavali, ale hlavne ti, ktsri delavali v eternitkach. Je to kazdeho vec, ale podle me z vybourani 1 komina neumrete. Do komina svisle vysekate drazku a rouru vymlatite. A nebo si na to poptejte firmu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.16 20:19
avatar

Nevím,co je na tom pravdy,roura by mohla být eternitová.Ovšem eternit se chová k ohni velice nestandartně,ten by po letech mohl být zcela popraskaný.Jde o to,zda to není jen beton.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.16 20:53
avatar

Etermit obsahuje azbest stejně jako v minulosti používané komínové azbestocementové vložky.Osobně jsem se jako učeň ve druhé půli 70 podílem na vrtání azbestocementové trubky bez respirátoru a jsem stále zdráv,respektive ve vztahu k azbestu-všichni jsme až donedávna dýchali částečky z azbestového obložení brzd a spojek v autech,takže nějaké vybourání azbestocementové komínové vložky asi neublíží jen pozor na uložení opdpadu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 09.10.16 20:28

Také mám azbestovou rouru kolem 120mm a revizák ji prohlédl a vydal potvrzení. Topíme ale plynem.

Kdyby jste měl komín bourat a stavět nový, tak z důvodu azbestu by to musela provádět specializovaná firma a to se nedoplatíte.

Tady máte odkaz na převložkování. Ten revizák bude divný.

http://www.furanflex.com/index2.php?lang=cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 05:33

Děkuji.

Od: martondra
Datum: 09.10.16 21:29

Co takhle postavit novej komin vedle a starej tam nechat.Zboural bych ho pod strechu a je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.16 22:16

Když můžete do toho komína připojit krbová kamna, tak tam můžete také připojit kotel na tuhá paliva. Záleží na tom, aby kouřový nástavec kotle neměl větší průměr než vnitřní průměr té azbestové vložky v komíně.

Revize komína se pak provádí pouze u nových nebo rekonstruovaných komínů. U stávajících komínů se provádí pouze kontrola a čištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 05:35

Při koupi kotle z kotlíkové dotace by musel vyhovovat i komín.

 

Datum: 10.10.16 09:25

revizák není divný, řídí se normama.

Krbovky 200 mm průměr komína... pokud tam bylo něco napojeného dřív je to víceméně na posouzení kominíka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 12.10.16 17:19

"Pozvali jsme kominíka, aby se podíval, v jakém stavu je komín. Bohužel nám sdělil, že je uvnitř azbestová roura a ještě ke všemu úzká, takže do ní nerezová vložka( nutná pro schválení revize) nepůjde. "

Okrbovkách průměru 200 mm není nikde zmínka. Vy ji tam někde čtete? Komín se posuzuje u starého provedení podle tehdejších norem.

https://www.mall.cz/krbova-ka…/tim-sistem-magicka-pec-cerna

Pro teplovodní okruh sežeňta krbová kamna pro takové topení s kouřovodem 120mm.

Za čas uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.16 18:38

Moc všem děkuji za prima názory. V současné době- tedy tuto zimu to chceme udělat následovně. V domku budeme jen občas, takže připojíme krbová( stoletá) kamna o průměru roury 120mm. Komín je prý OK, tak snad to bude fungovat..uvidíme. Příští rok začneme řešit kotel, určitě si pozvu ještě jiného kominíka/včas/ a pokud by se do té azbestové roury vešla vložka, budeme za vodou. Mohli bychom snad na kotel dostat dotaci. V domlku je ještě kotel na elektriku, který chceme využívat jen v nejnutnějším případě- když tam nebydlíme, tak nemáme i elektřinu na noční proud a při pravidelném vytápění elektřinou bychom v současné době asi protopili výplatu.Ještě jednou děkuji rádcům, ozvu se.

Datum: 13.10.16 20:39

nejsem kominík ale je to malinko jinak. Na krbovky je normou vyžadovaný určitý průměr komína. Ví to revizák vím to já. Pokud mám menší prúměr mám 2 možnosti - pozvat revizáka i když vím že mi to neschválí,nebo ho nepozvat a napojit si to bez štemplu. Podle mých zkušeností - staré zařízení -komín dle starých norem,nové zařízení - komín dle nových norem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.