Plot, terén a sousedské vztahy - jak vyřešit

Od: Datum: 09.10.16 11:54 odpovědí: 8 změna: 10.10.16 21:09

Dobrý den,

koupila dvojdomek ve kterém bydlím od července 2016. Developer nám udělal relativně vysoko základovou desku oproti ostatním řadovým domům ke kterým jsme kolmo, asi proto, že jsme u pole které je nad námi. Sousedka má na terasu 2 schody, my jsme to tak nechtěli a zadali jsme jiné firmě terasu bez schodu, takže odhaduji rozdílnou výšku na 34cm. Nám terasa končí 1,3m od plotu, sousedi mají obrubníky na hranici našeho pozemku a betony jsou již na našem pozemku. Plot mezi námi jsme platili napůl, chtěli jsem dát podhrabové desky, ale protože by se tím cena plotu navýšila, tak je sousedi odmítli.

Minulý týden jsem si udělala na záhonek je 1,3m široký = tedy až k pletivovému plotu...a dlouhý cca 10m. Vykopali jsme s manželem 50cm hloubku (jen navážka), vydrenážovali jsme ji 5cm písku a dali tam 10tun černozemě. Dále jsme dali gumový obrubník 12cm na pletivový plot, aby podržel zem a dali 85% stínící tkaninu. Dále jsme na zem dali geotextili, zasadili kytky a dali na textilii kačírek. Za týden vydatných dešťů se pletivový plot lehce prohnul. Sousedka říká, že se vyvalí a žádá okamžité řešení. Nevíme co s tím, když podhrabovky nechtěli a ani teď kvuli jejich terase jsou nepřípustné (kuny našeho společného plotu mají zapuštěné v obrubníkách od terasy). Záhon který má šířku 1,3m je z kopce takže u nás je těsně pod terasou a u nich je tak 12cm nad úrovní jejich terénu.

Prosím poraďtě co můžeme udělat abychom nemuseli záhon odstranit. Můžu mít i nějaký finanční postih? Ukládá nám zákon jakou výškou se máme řídit? Může ona říct, že jsme nad terénem...nemohu já říct, že je to jejich vina, že jsou oni pod terénem? Může mi být k dobru, že jsem udělala výšku abych zabránila případnému vytopení svojí nemovitosti, když je pole výš (a nejen své)? Chce taky, abych si jejich terasu - že nám zasahuje do pozemku vyreklamovala u developera já :-D. Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.16 16:04
avatar

Já nevím. Ale vím, že bych si se sousedy nejprve sedla ke kávě, v klidu a společnými silami bychom určitě našli řešení. Protože bych věděla, že s těmi lidmi strávím nejspíše zbytek života. A bylo by mnohem lepší, kydy se stali a zůstali přáteli, kteří mají na řešení problémů stejný zájem, jako já.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 09.10.16 17:10
Kdyz se se sousedkou nedomluvite, tak ji navrhnete, ze az se plot vyvali, tak na sve naklady tech 10 vyvalenych metru opravite. Kdyz jste zvladli zahon, tak vykopat a zabetonivat par sloupku nebude problem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 11:13

Dobrý den,

já jsem jí nabídla, že až se ten plot vyvalí (což si myslím že se nestane), že ho opravíme. Kupovat pletivo nové nemá význam a jiný plot tam udělat nejde vzhledem k jejich terase. Ptala jsem se známého, a ten říkal že estetická stránka (což je vlastně důvod jednání) je sporná. Co se nelíbí jednomu se může líbit druhému přeci. Plot by se musel opravovat na jejím pozemku, aby nedošlo k poškození terasy. Moc nevím co s tím, ale ještě se poradím s bývalým starostou a mám slíbenou i pravní radu od souseda, který pracuje jako realitní makléř a mají své právní oddělení.

Datum: 10.10.16 11:04

Dobrý den,

děkuji za radu, ale o to jsem se snažila. Pořád opakuje estetickou stránku = je to skoro určitě závist. Plot stojí a funguje. Promluvila jsem si s ní a nabídla 4 řešení, ale každá sranda všechno stojí a platit to celé opravdu nebudeme - z principu. Záhon jí tam taky dělat nebudu. Plot se může opravovat stejně z její strany (tam jsou vzpěry a případně lze namontovat i držáky podhrabnic), ale bude to problematické vzhledem k terase a výši terénu. Známý mi poradil, že plot mezi pozemky vůbec nemusí být...asi jí řeknu že ho nepotřebuju a budu maximálně čekat na nějaký postih ze strany obce.

Datum: 10.10.16 11:21
avatar

Tohle je velice zajímavé čtení, trošku určeno vašemu problému: http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/k-cemu-mame-plo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 10.10.16 11:54

1. Řešte to společně k oboustranné spokojenosti.

2. sousedka má pravdu - takhle je to blbě a záhon poleze k nim i s plotem. Udělat zvýšený záhon bez opory je prasárna.

= udělejte opěru záhonu, opěrnou zeď, stačí zatlouct tyče a řes ně desku, nebo dospod "piloty" a suchou zídku. Prostě něco o co se záhon opře a nepoleze k sousedům. Osobně bych deskou/starým linem,kobercem přikryl záhon, nechal 30cm od plotu mezeru a udělal bych tam opěrnou zeď. Jestli šalunk nebo z bedňáků je celkem jedno, jen musí být do nezámrzné hloubky alespoň piloty 2m od sebe. Důležité jsou taky průchody pro spodní vodu skrz opěrnou zeď. Zas tolik práce a peněz to není. Šla by i suchá zídka, ale v navážce se nejspíš bude hýbat.

Provizorně stačí i kolíky a za ně deska/ fošna/ kláda, ale lepší je rovnou to udělat pořádně - provizorium tam zůstane a za 10 let bude stejný problém.

Řešení "nám to nevadí, trhněte si" je v tomhle případě řešení bezohledného hovada. Silně pochybuju že jde o závist, když je jasné že záhon není stabilní a pojede i s plotem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 15:53
Dobrý den, děkuji za váš názor. Když se plot dělal a my podhrabnice chtěli (máme je všude jinde) oni je nechtěli protože jsou drahé a nelíbilo by se jim tam mít vysoké podhrabnice a utopenou terasu. Podotýkám ze se jedná o dvojdomek takze máme společnou zeď a od té je vedeny plot. Betony z terasy zasahují na nás pozemek a firma měla dost velký problém tam do obrubniku zasadit kuny aby alespon nějaký plot mezi námi mohl být. Myslim si ze nejsem bezohledné hovado když zjišťují možnosti. Jejich chování je udělejte si s tím co chcete my se na to nechceme koukat a hlavně ať si to zaplatíme. Podle čeho se určuje výška pozemku když máme rozdíl 35cm?
doplněno 10.10.16 16:01: Ještě doplňují co se týká ohleduplnosti sousedky. Další sousedé z boku kvůli ní porazili kroucenou vrbu - protože má listy co opadavaji. S jinými na problém ohledně stinici tkaniny...to že nekdo chce mít soukromi je ji jedno...prostě ji to stini a vypadá to hrozně. Tecka. A tak se s námi baví.
Od: asd1
Datum: 10.10.16 21:09

Vy máte zvýšený záhon který jede k sousedům, je jen a pouze na vás aby jste udělali opatření proti poškození plotu a pozemku souseda. Jejich ohleduplnost a jednání s ostatními s tím nemá co dělat, jde o jinou na záhonu nezávislou věc, to si řešte samostatně.

Hlína jede z kopce od vás k sousedům a bere i plot - proč by tohle měl řešit soused? Je to snad jeho záhon?

Pokud bych se měl podílet, tak bych chtěl polovinu úrody. Tak jak si to představujete - co takhle přispět na opravu vaší střechy, to nechcete?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.