Výtápění čerpadlem vzduch voda

Od: Datum: 08.10.16 15:15 odpovědí: 5 změna: 09.10.16 10:55

Prosím,kdo máte zkušenost s vytápěním čerpadlem vzduch - voda o radu,zda je možné k tomuto čerpadlu využívat stávající zařízení - ploché radiátory a slabé měděné rozvody bez větších změn,pokud bych chtěla přejít z vytápění uhlím Dakon 24.Jaký typ čerpadla by byl vhodný (střední třída - ne nějaká levná sr...) a jaké bybyly asi pořizovací náklady. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.10.16 15:42
avatar
To jestli lze použit stavající radiatory nikdo z těchto informací nepotvrdí. Pokud jsou radiátory výkonově předimenzované tak je pravděpodobné. Problem tkví v tom že systém pro vytápění kotlem je postavený na jiný teplotní spád než tč. U kotle na pevná je to přibližně 70- 60 stupňů na 50 -40
A tč je schopné ohřát vodu na 55 až max 60 stupňů. Proto je potřeba mít radiatory o něco výkonově silnější.
Jinak volit toshiba a daikin.
Přesně jaký model vám bude muset navhnout obchoďák (zaměřovač) nebo projektant.
S finanční nárožností je to podobné.
Jinak počítejte že se to může pohybovat někde okolo 200 000
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.10.16 16:22

děkuji

Od: dexx®
Datum: 08.10.16 20:27
avatar
Neni pravda že ohřeje na max. 60 stupňů. Jsou taky čerpadla dvoustupňové nebo vysokoteplotní. Právě kvůli těmto starším otopným systémům.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 09.10.16 10:38

Výrobci uvádějí některé nevýhody T4 vzduch - voda:

Přibližně o 30 % vyšší spotřeba elektřiny než u tepelných čerpadel země/voda s plošným kolektorem nebo vrtem.

Možné problémy s hlučností venkovní jednotky.

Snížený výkon a výstupní teplota topné vody při nízkých venkovních teplotách.

Kratší životnost kompresoru než u tepelných čerpadel země/voda.

U některých SPLIT systémů mohou být povinné roční revize chladícího okruhu.

Ceny kotlů vysokoteplotního T4 jsou pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW cca. 230000 + DPH, roční náklady asi 18000,-. Plynový kotel má náklady topení asi 34000 celkem.

Standardní tepelná čerpadla jsou schopná ohřát topnou vodu maximálně na 55 °C. Tato skutečnost je daná fyzikálními zákonitostmi, kterým se však v tomto článku nebudeme věnovat.

Starší domy s kotlem na tuhá paliva mají obvykle samotížnou otopnou soustavu. Pro samotížnou soustavu jsou charakteristické objemné radiátory a široké trubky rozvodů topné vody. Z dlouhodobých zkušeností víme, že tyto topné soustavy jsou pro standardní tepelné čerpadlo vyhovující, vykazují malou tlakovou ztrátu, která je zárukou správné funkce tepelného čerpadla. Zároveň je teplosměnná plocha radiátorů dostačující i pro teplotní spád 55/45 °C.

Více viz.tzb-info

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 09.10.16 10:55

Obecně bych to nedoporučoval, pokud není daný kotel pro Váš dům moc výkonný (např. se jedná o starý kotel, který byl v domě ještě v době před jeho zateplením a teď je předimenzovaný stejně jako radiátory).

Na kolik °C natápíte kotel když topíte nepřetržitě (ideálně i přes noc) a je venku cca -5 °C? Pokud musíte topit na více jak 50 °C, tak to nemá moc smysl - bude velká investice (cca 1/4 mil.) ale i relativně velké provozní náklady díky nižšímu COP.

Jistým řešením by bylo např. vyměnit všechny ploché radiátory z dvo-deskových na tří-deskové. To ale může být v závislosti na počtu místností v domě dosti drahé a hlavně ne moc estetické a celkově nevýhodné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.