Nejste přihlášen/a.
Prosím,kdo máte zkušenost s vytápěním čerpadlem vzduch - voda o radu,zda je možné k tomuto čerpadlu využívat stávající zařízení - ploché radiátory a slabé měděné rozvody bez větších změn,pokud bych chtěla přejít z vytápění uhlím Dakon 24.Jaký typ čerpadla by byl vhodný (střední třída - ne nějaká levná sr...) a jaké bybyly asi pořizovací náklady. Děkuji.
Výrobci uvádějí některé nevýhody T4 vzduch - voda:
Přibližně o 30 % vyšší spotřeba elektřiny než u tepelných čerpadel země/voda s plošným kolektorem nebo vrtem.
Možné problémy s hlučností venkovní jednotky.
Snížený výkon a výstupní teplota topné vody při nízkých venkovních teplotách.
Kratší životnost kompresoru než u tepelných čerpadel země/voda.
U některých SPLIT systémů mohou být povinné roční revize chladícího okruhu.
Ceny kotlů vysokoteplotního T4 jsou pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW cca. 230000 + DPH, roční náklady asi 18000,-. Plynový kotel má náklady topení asi 34000 celkem.
Standardní tepelná čerpadla jsou schopná ohřát topnou vodu maximálně na 55 °C. Tato skutečnost je daná fyzikálními zákonitostmi, kterým se však v tomto článku nebudeme věnovat.
Starší domy s kotlem na tuhá paliva mají obvykle samotížnou otopnou soustavu. Pro samotížnou soustavu jsou charakteristické objemné radiátory a široké trubky rozvodů topné vody. Z dlouhodobých zkušeností víme, že tyto topné soustavy jsou pro standardní tepelné čerpadlo vyhovující, vykazují malou tlakovou ztrátu, která je zárukou správné funkce tepelného čerpadla. Zároveň je teplosměnná plocha radiátorů dostačující i pro teplotní spád 55/45 °C.
Více viz.tzb-info
Obecně bych to nedoporučoval, pokud není daný kotel pro Váš dům moc výkonný (např. se jedná o starý kotel, který byl v domě ještě v době před jeho zateplením a teď je předimenzovaný stejně jako radiátory).
Na kolik °C natápíte kotel když topíte nepřetržitě (ideálně i přes noc) a je venku cca -5 °C? Pokud musíte topit na více jak 50 °C, tak to nemá moc smysl - bude velká investice (cca 1/4 mil.) ale i relativně velké provozní náklady díky nižšímu COP.
Jistým řešením by bylo např. vyměnit všechny ploché radiátory z dvo-deskových na tří-deskové. To ale může být v závislosti na počtu místností v domě dosti drahé a hlavně ne moc estetické a celkově nevýhodné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.