Nejste přihlášen/a.
dobrý den,
prosím o radu-velmi obecně a laicky, kdy je vhodné uvažovat o AKU nádrži? (musí být objekt velmi dobře zateplen nebo ne? je jedno, zda je připojen ke klasickému kotli nebo zplynovacímu? je to řešení náročné na obsluhu - musí se něco přepínat nebo když se voda v radiatorech ohřeje na požadovanou teplotu, teplo se automaticky začne hromadit v aku? dá se říci jakou mají reálnou životnost?)
můj případ je RD z třicátých let, nepodsklepený. částečná rekonstukce(podlahy, stropy)
AKU nádrž (nádrže) mají význam u kotle na pevná paliva, kde není možnost regulovat výkon kotle, nebo je kotel výrazně předimenzován - to byl náš případ. Pokud je použita regulace, odpovídající topné soustavě, není třeba nic přepínat; životnost závisí na materiálu, z čeho je nádrž vyrobena - černý plech, pozink, nerez...a na jeho tloušťce...u nás je jedna nádrž 600l v provozu od roku 1999, další dvě á 500l od 2006 - po nastěhování se po původním majiteli...kotel - samovýroba původního majitele, 2,5krát předimenzován...i s jednou nádrží 600l nešlo topit...pořád na 100stupních...
musí být objekt velmi dobře zateplen nebo ne?
může a nemusí; pokud bude zateplen, tepeiná energie ve vodě vydrží déle, budete déle "topit z nádrže", při správném zateplení jsou mnohem menší ztráty budovy;pokud objekt zateplen nebude, má vyšší ztráty a tím se zkrátí doba "topení z nádrže"(předpokládáme nějaký objem AKU - řádově tisíc a více litrů a nahřátí vody na nějakou teplotu - cca 80 a více stupňů);
Pokud je použita regulace, odpovídající topné soustavě, není třeba nic přepínat
popíšu to na situaci u nás (která je už minulostí, nyní kotel automat) - klasický kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo) nahřívá AKU, regulace kotle ruční, jen hlídání max teploty topné vody do AKU (1600litrů) pomocí "Regulátoru tahu", regulus.cz/... Na radiátorovém okruhu třícestný ventil s pohonem a regulátorem se snímačem teploty v bytě, který hlídal žádanou teplotu v bytě. Nezáleží, zda topí kotel nebo AKU, voda pro radiatátory cirkuluje vždy přes AKU nádrž (třícestný ventil otevírá od nastavené teploty v AKU, v její horní části - cca 40st.) , Trochu problém pro začínajícího "topiče"je odhadnout množství paliva pro ohřev vody v AKU. Ale po pár dnech je to už rutina...ale pořád je to kotel na tuhá paliva bez vlastní regulace...
kotel, u kterého není možnost regulovat výkon je kotel klasický? (né tedy automat?)
každý kotel lze "nějak regulovat"a využít palivo s větší nebo menší účinností; klasický kotel na pevná paliva, pokud ho chcete provozovat na nízký výkon (ne jmenovitý výkon), musíte "dusit"a účinnost velmi rapidně klesá, řečeno zjednodušeně; na rozdíl od kotlů automatických, kde lze regulovat výkon třeba od 30 do 100% s víceméně konstantní účinností
kotel předimenzovaný - to tedy může být klasický ale i automat ok?
ano, ale pokud je soustava dobře navržena (v dnešní době), s předimenzovaným kotlem se setkáte málokdy (běžně se montovaly zbytečně velké kotly před 30, 40 léty, pro jistotu)
Jen dotaz, kotel už máte nebo se rozhodujete, který výrobce, druh paliva,...
Ještě doplním, že kotel nahříval AKU (1600 litrů + voda v kotli a radiátorech) 3 až 4 hodiny, zatápělo se buď jednou denně, nebo při vyšších venkovních teplotách - nad nulou - jednou za dva dny; zbylou dobu zajistila topení nádrž
děkuji.
mohu poprosit jak byla myšlena věta(ale prosím pro netechnického laika) Pokud je použita regulace, odpovídající topné soustavě, není třeba nic přepínat
kotel, u kterého není možnost regulovat výkon je kotel klasický? (né tedy automat?)
kotel předimenzovaný - to tedy může být klasický ale i automat ok? (prostě topí tolik, tepla je tolik, že chodím na adama a ještě s otevřenými okny? druhá varianta je kotel dusit ale to prý není dobré pro životnost)
Môj názor je,že akumulačná nádoba je vhodná ku podlahovému kúreniu ak máte kotol na pevné palivo.Svoj účel splní pri kotlu na pevné palivo pri radiatóroch pri vyhasnutí.Ak je na dome aj solárny ohrev,tak je nutná.Pri topení plynom alebo elektrinou je akumulačná nádoba zbytočná ak nieje napojená na solár.
V podlahovom kúreni cirkuluje voda okolo 30 °C.Až ochladne,tak sa primieša teplá z akumuláčnej nádoby ktorú nahrial kotol na pevné paliva alebo solár.Pri plyne a elektrike sa táto teplota dá nastaviť.
díky.
proč je aku vhodná pro podlahové topení? (opět prosím odpověd jako netechnickému laikovi )
díky vřele
Obecně to má smysl jen když je dům slušně zateplený. U domů s vyšší tepelnou ztrátou se akumulační nádrž rychle vychladí a ztrácí to smysl - tzn. zatopit např. na jaře třeba dvakrát týdně a mezitím topit z akumulační nádrže.
Dle mého názoru jsou akumulační nádrže celkově k ničemu, protože u domů, kde by to poskytovalo slušný komfort bez nutnosti mít nádrž o velikosti několika kubíků je tepelná ztráta tak malá, že nemá moc velký význam topit levným (=pevným) palivem.
Smysl snad má nádrž i v případech, kdy nenabídne komfort - prodlouží životnost kotle, protože ten buď jede naplno, nebo vůbec (tzn. pak se topí z nádrže). Rodičům ale zplyňovák bez nádrže a značně předimenzovaný (25 kW kotel a ztráta domu 15 kW) odešel po 13 letech a nemyslím si, že by s nádrží vydržel o moc víc.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.