Jak správně topit na tuhá paliva

Od: Datum: 06.10.16 21:20 odpovědí: 6 změna: 09.10.16 20:36

dobrý den,

před téměř kompletní rekonstrukcí RD z třicátých let přemýšlíme o vhodném vytápění (doteď se topilo wafkami)

pročetl jsem nějaké diskuze o kotlích na tuhá paliva a jen si chci ověřit následující: ať už je to kotel zplynovací nebo klasický, topím dřevem nebo uhlím, ocel nebo litina, vždy je pro životnost kotle a nenjnižší spotřebu paliva topit na plný výkon kotle?

pokud je tomu tak, jakým způsobem se v kotlích topí na jaře a na podzim, nebo i v teplejších dnech v zimě? to tedy nemohu dodržet výše uvedené?

díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.16 21:32
avatar

Musíš dát do systému akumulační nádrž. Pak jde přebytečné teplo do nádrže a druhý den topíš z nádrže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.16 16:43

Musíte si koupit takový kotel, u něhož výrobce uvádí rozsah regulace jeho výkonu, například 8 - 18 kW. Takový kotel pak topí poměrně hospodárně i při minimálním výkonu, který je potřeba v přechodových obdobích roku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzak
Datum: 07.10.16 18:17

dobrá, takže varianta jedna - aku, varianta dvě je kotel s regulací výkonu.

sakra, každá nová odpověd mě přivádí k dalšímu neprobádanému tématu. tedy, kotel s regulací výkonu - to je řešeno jak? nějakým chytrým systémem nebo klapkami-přívodem vzduchu? (prosím odpověd spíš jako pro ženu :) )

napadá mě, zda potom teda tyhle kotle nejsou náchylné k předčasnému stárnutí? pokud kotel nejede naplno. však všude se píše, že kotel, aby měl co nejdelší životnost, musí jet na plný výkon, potom tam nevzniká cosi, co kotel rozežírá, nedehtuje, nemusím denně čistit

Od: jura*
Datum: 07.10.16 18:33

to máte pravdu, ale ty nízké výkony kotel dusí a to mu na životnosti nepřidá. Já až budu měnit kotel dám místo kotle 25 - 9 kw kotel s výkonem 15 kW, je lépe když jede skoro na max,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 09.10.16 10:42

Akumulační nádrž jedině pokud jsou dostatečně nízké tepelné ztráty, aby i relativně malá nádrž (do 1000 l) byla schopná dodávat teplo alespoň půl dne, jinak je nutná hodně velká nádrž. Pokud jsou TZ vysoké, tak nádrž nemá moc smysl.

Běžným postupem je na jaře a podzimu buď topit nárazově - prostě se třeba večer zatopí, trochu se přetopí a po zbytek času se spoléhá na tepelnou kapacitu domu (v podstavě jde o obdobu akumulační nádrže, kdy stejnou funkci plní zdivo). Je-li dům z plných cihel a zvenku je zaizolován, tak se na tohle dá celkem slušně spolehnout. Druhá možnost je kotel prostě škrtit, což není žádná trága - spotřeba paliva je sice trochu vyšší, ale je to daň za "komfort" (tzn. není nárazově přetopeno a pak zima). Co se týče životnosti, tak tohle vadí hlavně zplyňovacímu kotli (když se opravdu škrtí, topí se trochu vlhčím dřevem, není řádná regulace teploty zpětné vody a navíc je kotel shit, tak odejde klidně do dvou let - znám dost takových lidí, ale v podstatě je to jejich vlastní blbost - šetřili na instalaci a hlavně vybrali nekvalitní levnou značku kotle). Klasický ocelový kotel u rodičů škrtí na jaře a na podzim už 30 let a nic mu není. Když se více ochladí, tak přejdou na zplyňovák, který se jednak hůř reguluje a za druhé jde rychleji životnost do kytek.

Co se týče regulace zplyňováku, tak např. umí jet jen na 100 % nebo 50 %, případně odstávkově - v časových intervalech se zapíná třeba na 100 % a v mezičase je vypnutý s tím, že má zásobu žhavého uhlí, kterým se po opětovném zapnutí rozhoří. Na životnost má odstávkový režim IMHO minimální životnost (bráno okometricky dle zanášení kotle), větší problém je, že třeba na jaře je potřeba výkonu tak málo, že za dobu, kdy je kotel zapnutý se nevytvoří dostatek žhavého uhlí a kotel tudíž vyhasne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzak
Datum: 09.10.16 20:36

Když se více ochladí, tak přejdou na zplyňovák, který se jednak hůř reguluje ,,,,,, zplynovací kotel nejde regulovat? nerozumím tomu, ale tam nejde řídit přívod vzduchu? (např. termostatickým regulátorem tahu?)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.