Tabulka ceny tepla dle druhu vytápění-ok?

Od: Datum: 06.10.16 19:20 odpovědí: 22 změna: 21.10.16 21:09

pro vás zkušenější, dá se s touto tabulkou souhlasit?pokud to chápu dobře, na 1kwh vychází nejlevněji kusové dřevo, uhlí a čerpadlo. když vezmu pořizovací ceny, tak čerpadlo z toho vypadává a nejlevnější topení je tedy s ohledem na cenu paliva a vstupních nákladů topit dřevem nebo uhlím? (životnost čerpadla a kotle cca 15let?)

hnědé uhlí ořech 2 - 0,7 Kč/kWh / automatický kotel/ 2.800 Kč/t

černé uhlí ořech 2 - 1,2 Kč/kWh / automatický kotel / 6.000 Kč/t

kusové dřevo měkké - 0,7 Kč/kWh / zplyňovací kotel / 800 Kč/t

koks - 1,8 Kč/kWh / klasický kotel / 8.000 Kč/t

dřevěné pelety - 1,3 Kč/kWh / automatický kotel / 5.000 Kč/t

tepelné čerpadlo - 0,9 Kč/kWh / vzduch/voda / 2,3 Kč/kWh+poplatky, topný faktor 3,5

zemní plyn 1,4 Kč/kWh / kondenzační kotel / 1,3 Kč/kWh+poplatky,

Ceny jsou orientační a zohledňují vstupní cenu paliva a účinnost zařízení

pro hrubý odhad nákladů ale většinou postačují


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 06.10.16 19:49
Dobrý večerAno jak se praví pod "tabulkou" : Ceny jsou orientační a zohledňují vstupní cenu paliva a účinnost zařízeníČili bych to trochu "poupravil" dle mé zkušenosti byť to nemám přímo "exaktně podložené". A tedy to dřevo je "levné" v ideálním případě, pokud ho již od někoho kupujete neviděl bych jeho cenu "tak nízkou" jak uvádí tabulka, ba právě naopak, řekl bych že se spíše může více blížit tomu hnědému uhlí a kupujete-li dřevo "draze" protože s poptávkou roste cena nabídky pak dle mne vyjde možná levněji i to hn. uhlí, zatím...A pak bych měl ještě výhrady k poměru hnědé uhlí Xčerné, ano černé je sice dražší ale spálíte ho minimálně o třetinu méně možná i více než o třetinu než uhlí hnědého, tudíž sice hnědé je za metrák "levnější" ale u černého zase nemusíte kupovat "tolik těch metráků" čili možná to vyjde ta cena daleko srovnatelněji než uvádí tabulka, pokud topím černým nemusím ho kupovat např. 30 q jako hnědého ale třeba jen 15 nebo 20 q (záleží na výhřevnosti dle zdroje uhlí to platí pro černé i hnědé) tedy to že vyjde černé dráž protože ho metrák stojí dráž dle mne neplatí ale ten kdo zřejmě tabulku tvořil k tomu přihlédl. Jiná věc je ta, zda máte "topidlo" schopné efektivně spálit černé nebo hnědé, z praktického hlediska by mně (na skládání manipulaci ) vyšlo výhodněji černé, ale protože černé má kamna nedokáží efektivně spálit (jsou na hnědé) volím raději hnědé nebo brikety apod.Další neposoudím, jen bych poznámku k tomu tepelnému čerpadlu, pořizovací cena je jedna věc, další o které se příliš nemluví jsou prý daleko vyšší náklady spojené s případnými opravami než např. v případě opravy plyn. kotle, dle servisáků...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.10.16 19:54
avatar
Nejlevnejsi je mit ksefty a vedet odkud brat a prorezavat drevo. To pak je teplobza par kacek, ale clovek musi pracovat a sekat... Kdyz mate elektrokotel nebo TC tak je to drahe, ale bez prace.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 06.10.16 19:56
U toho měkkého dřeva bych asi napsal, že u nás stojí cca 800kč/m3. Je mokré a po 2 letech co vám schne má asi 300kg. Počítá se ,že z 1kg dřeva je asi 3kw. Tedy odhadem z m3 asi 900 kw
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.16 20:25

Ten odhad je hodně hrubý. (neřeším špatně uváděné jednotky)

Z 1 prm je cca 1500-2200kwh dle druhu dřeva.

Výhřevnost dřeva je až 5kwh na kg, pokud je opravdu suché.

Z tvého příkladu by totiž jedna 1kwh stála více než korunu. (při započtění účinnosti kotle) A to už by bylo skoro jako plyn.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 06.10.16 20:36
Ale těch 5kw je při 0 vlhkosti. Běžně ale vysušite na cca 20%. To budou tedy asi ty 4kw. Při učinosti 75% jste na 3kw. Brikety jsou uměle vysušené, tam to samozřejmě vydá více.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 09.10.16 00:19

Nevím jak černé uhlí a koks, ale se zbytkem souhlasím s tím, že:

1) Dřevo musí být za tuto cenu bráno jako nezpracované - metrové kusy a v důsledku je jedno, jestli měkké, nebo tvrdé. Cena za kWh vyjde cca na stejno.

2) U všech pevných paliv s cenou souhlasím jen jako s cenou před započtením účinnosti kotle. Tzn. např. dřevo spálené ve starším kotli se 70% účinností vyjde na 1,0 kč/kWh.

3) Nesouhlasím plně s tvrzením "když vezmu pořizovací ceny, tak čerpadlo z toho vypadává". Dost záleží na okolnostech. Např. já se rozhodoval hypoteticky mezi TČ, plyn a automatický uhlák. Investice vycházely: TČ vhodného typu 32 tis., plyn vč. přípojky a teplovodního systému vycházel podobně jako uhlák s teplovodním systémem a to něco přes 100 tis. Tudíž mám TČ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzak
Datum: 09.10.16 20:24

není ta cena u TČ nějak nízká?

zeptám se hloupě, ale uhlák s teplovodním systémem a to něco přes 100 tis ,,,,,,,, tím myslíte nějaký druh moderního zplynovacího automatického kotle?

 
Od: novisls
Datum: 14.10.16 17:21

Ano, automatickým uhlákem mám na mysli ty hrůzy s násypkou, které paradoxně podporuje ministerstvo životního prostředí.

Cena TČ je nízká ve srovnáním s tím, co kupují ostatní (kapitalisti... :) ), ale je to Fujitsu, takže bych neřekl, že je to shit - je to o výběru vhodného typu.

Borci, co mi to dělali mi říkali, že ty nejčastěji montované typy tepelných čerpadel jsou v dnešní době silně předražené, protože když jsou lidi s prominutím dementní a nedělá jim problém ty prachy vypláznout, tak proč by ty firmy nenasadily ceny klidně na pětinásobek. Mít doma TČ a ideálně i podlahovku je zkrátka IN a lidi neváhají a zaplatí za to skoro i životem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 14.10.16 19:05

Mužete dát odkaz na to tepelné čerpadlo za 32tis.?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 14.10.16 19:18
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 14.10.16 19:42

Tak to jo . To jsou klimatizace. Tam musíte mít otevřenou dispozici. To já mám vcelku rád , ale někdo chce teplovodní do každého pokoje a to jsem zatím našel

http://www.ekonomicke-topeni.…tepelna-cerpadla-vzduch-voda/

Ale je to jen odkaz a recenze nevím. Je potřeba se taky zajímat o servis a životnost

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 14.10.16 20:20

Ano, lidi co ke mně chodí říkají "hele, klimatizace" i přes to, že to je TČ ...ať si tomu každý říká jak chce, mě zajímá to, že je to levné a topí to tak levně. Otevřenou dispozici ani moc nemám, ale bylo třeba to dostatečně promyslet. Navíc i bez ní to jde v dnešní době, kdy má hodně lidí řízené rovnotlaké větrání (či jiné podobné) - prostě se výparník dá ro vzduchovodu.

Co se týče toho Nosreti, tak obecně bych měl obří odpor ke komprosoru spínanému natvrdo. Jakmile padne teplota k nule, tak to bude strašně namrzat. Navíc to díky tomu bude to řvát i v teple tak, že se při chytrém umístění venkovní jednotky (tzn. někde opodál na základové patce v zahradě) nevyspíte. To moje má "jen" 50 dB na plný výkon a to je pak docela rámus (při teplotě nad 5 °C o tom nevím ani když jsem venku). Ta 9 kW verze má skoro 60 dB!

Vzhlledem k tomu, co jsem napsal bych se osobně ani už nezajímal o další. Na ohřev vody/topení mimo topnou sezónu je to ale OK (třeba bazén). Podstatně sympatičější už mi je toto: http://levnetopeni.info/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 14.10.16 20:28

Díky za info a přeji mnoho natočených motohodin Já mám rád teplo od krbovek . A to se k tomu bezproblému hodí*slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.16 08:01

Tepelné čerpadlo vychází dobře dík výhodnému tarifu lelektřiny tím provozně samozřejmě nejlevněji. dle zkušeností 100kWh na straně vstupu tep. čerpadla odpovídá 22 m3 plynu kondenz.kotle .U dřeva ,štěpky záleží na možnosti zajištění suroviny,ještě ořed 5 lety byla štěpka braná jako odpad.Černé /hnědé uhlí - u más černé 480,hnědé 350 takže není co řešit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tpik
Datum: 15.10.16 10:34

Pokud si alespoň trochu započítáte práci se dřevem, pak zjistíte, že to je ten nejdrahší způsob vytápění a naopak plyn vyjde pak nejlevněji :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 15.10.16 10:37

Pokud si dáte hodinovou sazbu jako manažer ČEZu, tak ano. Jinak ale ani náhodou! Je to spíš o lenosti. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tpik
Datum: 15.10.16 21:11

Vyjde mi to, ikdyž si dám sazbu ubohých 50 Kč/hod :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 15.10.16 23:36

Při tom zpracování dřeva je holt potřeba něco dělat a ne jen čumět!

S máti a ségrou jsme na tuto topnou sezónu ve třech zpracovávali cca 8 m3 dřeva (z polen 1 až 2 m, prům. 20 až 50 cm) a trvalo nám to cca 14 hodin. Když každého ocením na skromných 100 Kč/h a přičtu to k ceně polen, tak jsem stále dost pod cenou plynu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: tpik
Datum: 16.10.16 20:08

Moment.

- Tak zajímala by mě pořizovací cena toho dřeva..

- Dále by mě zajímalo, zda-li vám těch 8 m3 bude stačit na celou zimu?

Děkuji za odpověď

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 18.10.16 20:39

V daném případě je "nulová", ale počítal jsem s běžnou tržní, čili 0,8 Kč/kWh (viz původní dotaz).

K čemu Vám bude tato informace? Pokud na zimu spotřebuju dvojnásobek (16 m^3), tak cena za kWh bude stále stejná, protože mě jeho příprava zabere dvojnásobek času. Reálně je ale spotřeba o něco větší - tohle je jen část dřeva do zplyňováku, do druhého kotle (na jaro/podzim) se nedává ručně zpracovávané dřevo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.16 14:51

Co se týká plynu, ale asi i elektřiny, ceny se za poslední roky dost změnily (snížiliy) a roli hraje i výběr dodavatele. Naopak cena dřeva asi dost stoupla. Takže pokud přepočet KWh/Kč není z aktuálních cen, může být dost zavádějící. Navíc pevnými palivy se topí úplně jinak (nepočítám-li uhelné automaty), než automatickými kotly na plyn, takže výsledé roční náklady těžko porovnávat. (Bez automatu se třeba přetápí, při zatápění je nížší účinnost apod.). 7let jsem topil uhlím v Kovothermu a teď už 3 roky plynem v kondenzačním Geminoxu. Rozdíl v nákladech těžko porovnávat, když jsou teď teplé zimy. Ani omylem ale neplatím dvojnásobek toho, co za uhlí, jak by to podle té tabulky mělo být.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 21.10.16 21:09

Tak ovšem že neplatíte dvojnásobek, ale vezmět v úvahu následující faktory: 1) Ceny v prvním příspěvku nejsou ceny za vyrobené teplo! 2) Reálná provozní (ne)účinnost toho Kovothermu bude dosti mizerná, protože to není nijak skvělý kotel a navíc lidi obecně prostě neumí topit (zato s plynem to umí, protože si topí sám). Kdežto kondenzák má přes 100 %. 3) Ať už si lidi nalhávají cokoliv, tak s přechodem na plyn se jim vesměs mění návyky. Moje zkušenost od návštěv u příbuzných a známých: kdo topí uhlím má doma teplo až mnohdy přetopeno ("trenkovou teplotu"), kdo topí plynem má doma povětšinou kosu jak cip i když mají plnou hubu keců o tom jak mají doma pěkně a že jim to stačí. 4) Přidejte ještě Vámi zmíněnou "teplou zimu" a máte výsledné náklady stejné. Teplou zimu mám v uvozovkách, protože mnoho lidí s tímto termínem argumentuje, aniž by si uvědomovali, že např. hodně teplé zimy 2013 až 2015 dělají 85 % normálu, čili úspory dost malé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.