Kotle s moderním hořením-zkušenosti s provoze

Od: Datum: 06.10.16 18:12 odpovědí: 3 změna: 14.10.16 17:12

hezký den,

můžete mi prosím říct vaše zkušenosti s moderními kotli (říká se jim zplynovací? - ty s vysokou účinností hoření)

takže tedy kotle na dřevo (dřevoplyn?) a uhlí?

1/ jak je to s provozem - pokud je kotel s větším objemem, dřevo/uhlí se do kotle naláduje a přikládám pak kolikrát za den? dvakrát? jednou? ten kotel může hořet několik dní v kuse? odpadá tam nutnost zatápění? není to pro životnost kotle špatně?

2/ jak si potom tyto účinnější kotle stojí v porovnání s klasickými? (nemám zkušenosti, zatím jsme topili na plyn. tam přikládám co dvě hodiny? přes noc a během pracovní doby to pak tedy vyhasne?)

3/ jak je to s cenou paliv v závislosti na spotřebě? (jde mi o to zda se vyplatí dřevo x uhlí. jaké palivo vyjde levněji - dřevo bychom si řezali a štípali sami. někde jsem totiž četla, že uhlí je jako palivo nejlevnější?)

díky díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: novisls
Datum: 09.10.16 11:11

1) Kotle s větší komorou (např. VERNER) vydrží na plný výkon hořet cca 5 hodin. Kolikrát se přikládá samozřejmě závisí na teplotě venku a na tom, o jak víc má kotel větší výkon než by bylo třeba. Dle zkušenosti to bývá 1 až 3× denně. Kotel hoří několik dní v kuse až do doby, kdy je plný popela (zhruba týden).

2) Účinnosti je vyšší, ale v součastnosti jsou díky legislativě i ty obyčejné kotle celkem účinné. rozdíl je třeba jen 85 vs. 90 % čili nic.

3) Uhlí hnědé a dřevo samovýrobou z metrových klád zakoupených za tržní cenu vyjde cca stejně. Dřevo se ale různě dá sehnat levněji (od známého, prořez,...), obvykle je s tím víc práce s čímž je nutno počítat. Stejně tak je třeba mít hodně místa na vysoušení dřeva, protože ze zkušenosti mohu říct, že měkké dřevo venku pod přístřeškem rozštípané na 50 cm polena narovnané do kostky půdorysně 5×3 metry není po dvou letech suché tak, aby to odpovídalo tomu, co předepisuje výrobce. Uhlí je zkrátka levné, "bez práce" (naspat pytel do násypky nepovažuji za práci, stejně tak jako když Vám ještěrka doma zaparkuje palety s uhlím) a neekologické.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendabenda
Datum: 09.10.16 20:40

nepůjde ale cena uhlí kvůli kotlíkovým dotacím, hodně lidí si je pořídí, nahoru?

 
Od: novisls
Datum: 14.10.16 17:12

To už šla minulý rok. Dokonce byla "uhelná krize", kdy byl ořech 2 na mnoha místech nedostupný.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.