Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kotle s moderním hořením-zkušenosti s provoze

Od: magdas odpovědí: 3 změna:

hezký den,

můžete mi prosím říct vaše zkušenosti s moderními kotli (říká se jim zplynovací? - ty s vysokou účinností hoření)

takže tedy kotle na dřevo (dřevoplyn?) a uhlí?

1/ jak je to s provozem - pokud je kotel s větším objemem, dřevo/uhlí se do kotle naláduje a přikládám pak kolikrát za den? dvakrát? jednou? ten kotel může hořet několik dní v kuse? odpadá tam nutnost zatápění? není to pro životnost kotle špatně?

2/ jak si potom tyto účinnější kotle stojí v porovnání s klasickými? (nemám zkušenosti, zatím jsme topili na plyn. tam přikládám co dvě hodiny? přes noc a během pracovní doby to pak tedy vyhasne?)

3/ jak je to s cenou paliv v závislosti na spotřebě? (jde mi o to zda se vyplatí dřevo x uhlí. jaké palivo vyjde levněji - dřevo bychom si řezali a štípali sami. někde jsem totiž četla, že uhlí je jako palivo nejlevnější?)

díky díky

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

novisls
hodnocení

0x

1) Kotle s větší komorou (např. VERNER) vydrží na plný výkon hořet cca 5 hodin. Kolikrát se přikládá samozřejmě závisí na teplotě venku a na tom, o jak víc má kotel větší výkon než by bylo třeba. Dle zkušenosti to bývá 1 až 3× denně. Kotel hoří několik dní v kuse až do doby, kdy je plný popela (zhruba týden).

2) Účinnosti je vyšší, ale v součastnosti jsou díky legislativě i ty obyčejné kotle celkem účinné. rozdíl je třeba jen 85 vs. 90 % čili nic.

3) Uhlí hnědé a dřevo samovýrobou z metrových klád zakoupených za tržní cenu vyjde cca stejně. Dřevo se ale různě dá sehnat levněji (od známého, prořez,...), obvykle je s tím víc práce s čímž je nutno počítat. Stejně tak je třeba mít hodně místa na vysoušení dřeva, protože ze zkušenosti mohu říct, že měkké dřevo venku pod přístřeškem rozštípané na 50 cm polena narovnané do kostky půdorysně 5×3 metry není po dvou letech suché tak, aby to odpovídalo tomu, co předepisuje výrobce. Uhlí je zkrátka levné, "bez práce" (naspat pytel do násypky nepovažuji za práci, stejně tak jako když Vám ještěrka doma zaparkuje palety s uhlím) a neekologické.

jendabenda
hodnocení

nepůjde ale cena uhlí kvůli kotlíkovým dotacím, hodně lidí si je pořídí, nahoru?

novisls

To už šla minulý rok. Dokonce byla "uhelná krize", kdy byl ořech 2 na mnoha místech nedostupný.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]