Dobrý den, máme chalupu ve svahu a naše stavení je hranice pozemku se sousedem. Nejdříve měl jeho okapy napojené do našich a po upozornění je svedl na zem za domem, kde se voda vsakuje a prostupuje nám do stavení, které je staré přes sto let a kamené. Domluva s ním žádná. Myslím, že je jeho povinností odvést vodu z pozemku pryč, ale ne pod náš dům..
Okapy resp. dešťové vody odvedené z jedné střechy na střechu druhou (či do okapních žlabů souseda) má poměrně hodně staveb, zvláště starších. Pokud to fungovalo, tak jste to měli nechat jak to bylo.
Nepomuže Vám Obč. zákoník § 1019 (1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil... . Voda stéká na pozemek souseda, ale nestéká z něj na pozemek Váš. Jak píší kolegové výše, bude vhodné dořešit odvod sousedovy vody ve Vašem vlastním zájmu znovupřipojením sousedova okapu na Vaše svody, nebo společnými silami udělat společný odpad. . Další možností, když nebude se sousedem řeč, je odkopat okolo domu rigol, vložit izolaci na stěnu, udělat odvodnění, . Pokud by nechtěl povolit ani výkop na svém pozemku ve smyslu § 1021 Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou. § 1022 (1) Nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné. (2) Žádosti nelze vyhovět, převyšuje-li sousedův zájem na nerušeném užívání pozemku zájem na provedení prací... ...bude potřebné situaci řešit rozhodnutím soudu. V tom máte vysokou šanci na kladné rozhodnutí ve Váš prospech.
xyz*
No zásadní informaci nám autor dotazu ještě nenapsal - proč odpojil souseda od okapů, tzn. proč ukončil funkční stav. Pokud to tedy do té doby fungovalo.
sikina
Předešlý majitel měl do našeho okapu sveden okap z kůlny a ostatní do podzemní odpadní jímky. Nynější svedl veškerou vodu do našeho okapu, jak z domu, tak i ze stodoly. vše přetékalo proudem, protože tolik vody nemůže jeden okap pobrat.
Naše okapy jak od domu, tak i stodoly máme svedeny na náš pozemek, který je celý i se zastavěnou plocho 400m.
Nemám proto v plánu zřizovat si místo dvorku jezero. Na stevební úřad jsem se obrátila, ale tam mi doporučili izolaci.
U starého kameného domu? podřezávat se nedá a podkopání, přesto voda do země vsákne, tomu se nazabrání..
Pokud se totiž soused i rozhodne vše řešit "po novu", tak dle platných vyhlášek a ČSN se "likvidace" dešťových vod řeší vsakováním na pozemku, kde dešťové vody spadnou. Ano, teď to má Váš soused svedeno na terén...Ale když to tedy udělá "po novu" a správně, tak vodu bude na svém pozmeku vsakovat (nevím jak velký pozemek má, a zda je vsakování technicky možné), nicméně ta voda tam bude stále. A pokud i dům a ostatní stavby souseda jsou "historické", tak i v minulosti voda tekla pouze na "zem", jinak se to neřešilo. Jak to tedy měl soused dřív, před 5, 10 lety?
xyz*
U takto složitého problému Vám pouze doporučím obrátit se přímo na odborníka - stavaře, firmu, která se zabývá izolací staveb atp. Váš problém se musí řešit komplexně a ne jen "tady uděláme tohle a támhle jen tohle". Stavebně vyřešit se dá spousta věcí, ale záleží na prostorových a finančních možnostech investora.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.