Odvod okapu

Od: Datum: 05.10.16 07:34 odpovědí: 8 změna: 05.10.16 16:11
Dobrý den,
máme chalupu ve svahu a naše stavení je hranice pozemku se sousedem. Nejdříve měl jeho okapy napojené do našich a po upozornění je svedl na zem za domem, kde se voda vsakuje a prostupuje nám do stavení, které je staré přes sto let a kamené. Domluva s ním žádná. Myslím, že je jeho povinností odvést vodu z pozemku pryč, ale ne pod náš dům..

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.16 08:17

A proč Vám vadilo, že měl okapy napojené do Vašich? Kapacitně nestíhaly? Je to totiž přesně o tom, co zmiňujte, o sousedské domluvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.16 08:31
avatar

Okapy resp. dešťové vody odvedené z jedné střechy na střechu druhou (či do okapních žlabů souseda) má poměrně hodně staveb, zvláště starších. Pokud to fungovalo, tak jste to měli nechat jak to bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.16 09:02
avatar

Ano v tomto máte pravdu, ale pokud nebude domluva budete se muset obrátit na stavební úřad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.16 09:34
avatar
Nepomuže Vám Obč. zákoník § 1019
(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil...
.
Voda stéká na pozemek souseda, ale nestéká z něj na pozemek Váš.
Jak píší kolegové výše, bude vhodné dořešit odvod sousedovy vody ve Vašem vlastním zájmu znovupřipojením sousedova okapu na Vaše svody, nebo společnými silami udělat společný odpad.
.
Další možností, když nebude se sousedem řeč, je odkopat okolo domu rigol, vložit izolaci na stěnu, udělat odvodnění,
.
Pokud by nechtěl povolit ani výkop na svém pozemku ve smyslu § 1021
Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.
§ 1022
(1) Nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné.
(2) Žádosti nelze vyhovět, převyšuje-li sousedův zájem na nerušeném užívání pozemku zájem na provedení prací...
...bude potřebné situaci řešit rozhodnutím soudu. V tom máte vysokou šanci na kladné rozhodnutí ve Váš prospech.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyz
Datum: 05.10.16 10:01

No zásadní informaci nám autor dotazu ještě nenapsal - proč odpojil souseda od okapů, tzn. proč ukončil funkční stav. Pokud to tedy do té doby fungovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sikina
Datum: 05.10.16 14:52

Předešlý majitel měl do našeho okapu sveden okap z kůlny a ostatní do podzemní odpadní jímky. Nynější svedl veškerou vodu do našeho okapu, jak z domu, tak i ze stodoly. vše přetékalo proudem, protože tolik vody nemůže jeden okap pobrat.

Naše okapy jak od domu, tak i stodoly máme svedeny na náš pozemek, který je celý i se zastavěnou plocho 400m.

Nemám proto v plánu zřizovat si místo dvorku jezero. Na stevební úřad jsem se obrátila, ale tam mi doporučili izolaci.

U starého kameného domu? podřezávat se nedá a podkopání, přesto voda do země vsákne, tomu se nazabrání..

Datum: 05.10.16 15:02
avatar

Víte...ono je to opravdu těžké.

Pokud se totiž soused i rozhodne vše řešit "po novu", tak dle platných vyhlášek a ČSN se "likvidace" dešťových vod řeší vsakováním na pozemku, kde dešťové vody spadnou. Ano, teď to má Váš soused svedeno na terén...Ale když to tedy udělá "po novu" a správně, tak vodu bude na svém pozmeku vsakovat (nevím jak velký pozemek má, a zda je vsakování technicky možné), nicméně ta voda tam bude stále. A pokud i dům a ostatní stavby souseda jsou "historické", tak i v minulosti voda tekla pouze na "zem", jinak se to neřešilo. Jak to tedy měl soused dřív, před 5, 10 lety?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyz
Datum: 05.10.16 16:11

U takto složitého problému Vám pouze doporučím obrátit se přímo na odborníka - stavaře, firmu, která se zabývá izolací staveb atp. Váš problém se musí řešit komplexně a ne jen "tady uděláme tohle a támhle jen tohle". Stavebně vyřešit se dá spousta věcí, ale záleží na prostorových a finančních možnostech investora.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.