Daň z nabytí nemovitosti

Od: Datum: 03.10.16 21:47 odpovědí: 4 změna: 04.10.16 15:28

Dobrý den,

v květnu jsme koupili družstevní byt. Než se byt převede do osobního vlastnictví a bude tedy zapsán v katastru nemovitostí, to má být ke konci tohoto roku nebo začátkem roku dalšího, tak máme předhypoteční úvěr, který po převedení do OV přejde na hypotéku.

Vzhledem k tomu, že teď od října je změna o dani z nabytí nemovitosti, tak nevím, jestli se tato změna týká i nás či nikoliv, snad ale ne.

Našel jsem na netu tady toto:

Definitivní termín změny plátce daně z nabytí nemovitých věcí je 1.11.2016. Od tohoto data bude plátcem daně pouze kupující.

Rozhodující je datum podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Změna se bude týkat všech případů, kdy návrh byl podán 1.11.2016 a později.

Není tedy rozhodující datum uzavření kupní smlouvy ani datum zaplacení kupní ceny, ale datum, kdy bude kupní smlouva s návrhem podána na katastr.

Chci se zeptat, jestli se to tedy týká i nás či nikoliv.

Děkuji za odpovědi.

PS: Na družstvo jsem psal mail minulý týden, zatím bez odpovědi, proto píšu sem, než je začnu znovu kontaktovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 03.10.16 23:37
avatar

Dobrý den, předpokládám, že jste si jistý tím, že jste od družstva skutečně koupil byt, který bude následně zapsán do KN jako Vaše nemovitost a nikoliv užívací právo či členský podíl (to se do KN nezapisuje). Můj výklad novely zákona je takový, že pokud nestihnete vložit kupní smlouvu na KN do 1. listopadu 2016, tak případná dohoda o plátci daně v kupní smlouvě už nebude platná - smlouva ano, ale toto její ustanovení už ne. Potom nastupuje zákon, který říká, že daň z nabytí nemovitosti platí kupující. Dle mého názoru to je vstup státu do smluvního vztahu, ale asi to mají ošetřeno jako zákonné. Takže, mnoho času nemáte nebo budete plátcem daně Vy. Zdravím!


doplněno 04.10.16 15:35:

topta - až budete mít byt v OV a bude zapsán do KN, tak do konce ledna 2017 se musíte přihlásit na svém F.Ú. na daň z nemovitostí (dříve to bývala ona domovní daň, ale ta již léta není), vyplníte formulář a splatnost je do konce května 2017 (a potom se platí každý rok).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 10:56
avatar

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví provádí družstvo až do konečného převodu na katastru nem.Je na to určen poplatek,který zahrnuje i splátku nedobydleného podílu na družstvu.Pak už vám zbude jen přihlásit se k placení daně z nemovitosti na příslušném finančním úřadě.Komplexní informaci vám sdělí tam.Jen moc neotálejte,je na to určený termín.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 14:03

Podle mě se na Vás daň vůbec nevztahuje. Vy jste si koupili členská práva a ten, kdo Vám je prodal žádnou daň také neplatil. Platil by býval 15% daň pouze v případě, že by členská práva prodával do 5 let od nabytí. Pokud byl členem déle než 5 let, neplatí.

Vím to, také jsem prodávala členská práva=družstevní byt a musela jsem čekat několik měsíců do uplynutí 5 let, abych právě neplatila finančáku daň. U družstevního bytu je to stejné, jako když prodáváte např. svoje ojeté auto-tam také nic neplatíte.

Následně při převodu do OV žádný družstevník, který si byt převádí do OV, daň z nabytí neplatí, otázka financování hypotékou s tím vůbec nesouvisí. Vy budete platit pouze každoročně domovní daň- do 31.5


doplněno 04.10.16 15:41:

njn, tak přesněji daň z nemovitosti, já mám prostě vžitou domovní daň :-D

Napoprvé budete muset vyplnit přiznání na tuto daň, daň je v řádu stokorun-já mám cca 800Kč, potom už Vám finančák každý rok pošle pouze složenku, kterou zaplatíte do 31.5

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 15:28

Dneska se mi ozvala paní z družstva a prý se to stihne, že až bude připravena smlouva, tak mě vyzve k podpisu, tak snad...a ta domovní daň to je co? jak se to počítá a platí? a to mi někdo řekne nebo napíše, že to zaplatit nebo bych na to měl přijít sám? Vůbec tady té problematice daní nerozumím. A není to stejné jako daň z nemovitých věcí? Na netu se o domovní dani nic moc nepíše.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.