Odstranění nátěru na garážových vratech

Od: Datum: 02.10.16 17:33 odpovědí: 19 změna: 04.10.16 14:32

Zdravím a opět prosím o radu.. Rád bych věděl, jakým nejrychlejší způsobem odstranit nátěr garážových vrat. Jsou to klasické plechové 2 křídlé vrata natřené základem a vrchním nátěrem na zeleno. Dneska jsem se pokoušel aplikovat "odstraňovač nátěrů" podle pixle název P06 a i přes 2 vrstvy aplikované po 45min (Dle návodu 15-45min) se nedostavil kýžený "varhánkový" efekt na seškrábnutí. Následně jsem tam mohl ruce nechat když jsem to škrábal špachtlí. Odstraňovač fungoval jen na min. ploch a většinou tam kde byla hodně slabá vrtsva nátěru. Je možné, že funkce odstraňovače byla nějak snížena tím, že se jednalo o starou plechovku? (nevím jak moc starou). Venku bylo 18-20° takže teplotu bych jako problém neviděl. Všude na videích a návodech garantují učinky už po 5min. Jsem z toho jelen. Chci nátěr sundat až na plech a poté znovu natřít. Díky za postřehy:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fero®
Datum: 02.10.16 19:45

V dnešní době nemůžete věřit každé reklamě,jen si vezmněte reklamu na bílé prádlo,rekalmují od r.1995 a stále je

bělejší a bělujší.Dříve to ženy vymáchali ve vodě se šmolkou ,položily na trávu a kropily a bylo skutečně bílé.

K Vašemu problému,asi nelepší řešení vezměte opalovací pistoli řádně nahřát a seškrábnout postupně starou barvu

pomocí špachtle.

Zbytek pak vybrační bruskou,nebo ručně šmirglem.Toto je nejúčinnější a jde to poměrně rychle než se trápit nějakým odstraňovačem ,který většinou zrovna na moji barvu nepůsobí

Přeji hodně úspěchu fero

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 21:14

Pokud je to kvalitní barva a dobře drží, nestačilo by přebrousit a přetřít ovšem stejným nátěrem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 21:54
avatar

Odstraňovače nátěrů většínou nefungují na starší nátěry syntetické barvy.Jsou především určeny na olejové a fermežové barvy.Rozhodně doporučuji ponechat dobře držící nátěr a pouze opravit (Vykytovat)a přebrousit povrch.Pak znovu natřít pokud možná stejnou barvou.,nebo lépe řečeno emailem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 22:56
avatar

Zdravím,
ono s odstraňovači starých nátěrů to bude dnes díky "ekologii" asi stejné jako např. s Arvou na mytí motorů. Klasická Arva sice perfektně myje, ale je neekologická, tak vyrobíme Arvu "ekologickou" - ta sice nemyje a je k ničemu, ale "ekologii" bylo učiněno zadost.
Jakýsi odstraňovač nátěrů na bázi rozpuštědel v (tuším) parafinu jsem kdysi dávno v 80. letech taky zkoušel (zbytek v plechovce bych asi ještě v dílně našel). Sice to barvu "zvarhánkovatělo", ale protože se to při seškrabování matlalo na vše okolo i při největší pečlivosti a navíc se potom celý povrch musel pečlivě umýt od zbytků toho parafinu, takže potřeba X litrů ředidla (a to bylo za scialismu ředidlo nalévané doslova "za hubičku")...no vzdal jsem to. A na dřevo to vůbec není - ten parafin se zatře do dřeva a kde zbyteček zůstane, tak na tom pak žádná barva nedrží.
Na dřevo (konkrétně kdysi rekonstrukce okenních křídel) se mi nejvíc osvědčil obyčejný louh (odstraňovač s louhem se kdysi prodával - byly to vlastně pliny napuštěné louhem - jak je to dnes netuším) - natřít, po cca 2 hodinách velkým proudem vody opláchnut a dřevo jako nové.
Ještě k odstraňovačům - začal jsem "ekologií", protože jsem se nedávno v jedné diskusi dočetl, že jakýsi odstraňovač P05 byl neekologický, tak se musel přestat vyrábět a nahradit ho měl právě P06...proto to mé předchozí porovnání s Arvou ;)
Pak jsem zkoušel různé další způsoby odstraňování barev na kovech:
- opalování - k ničemu, protože kov vede rychle teplo a než se barva ohřeje, aby šla oškrábat, bude vás to stát majlant za plyn (v případě plynového hořáku)
- pískování - zcela super, problém je že někde je dostupné pouze ve větší vzdálenosti, takže vzrůstají náklady - jinak absolutně bezkonkureční (
- broušení - záleží na tom, co chcete brousit a co máte za stroj
1) na vibrační a pod. brusky klidně rovnou zapomeňte - to je tak pro přebroušení starých nátěrů (ne pro odstraňování)
2) úhlové brusky ano, ale
a) s klasickými brusnými kotouči opět vás to bude stát majlant (brusná plátna se zanesou barvou dřív než se otupí, takže vysoká spotřeba brusiva - vhodné pouze na malé kousky "z nouze"), kromě toho hrozně zdlouhavé - jde to pomalu, protože broušená barva se nesmí ohřát, jinak se napéká do brusiva
b) brusné kotouče z netkané textile - věc málo známá, poměrně drahá, ale výkonově (jak v poměru (cena/výkon, tak v poměru výkon/čas) nemá konkurenci. Takže tohle bych vám doporučil - zatím to nejlepší, co jsem měl možnost odzkoušet. Má to ale samozřejmě své ale (jako ostatně všechno):
- pro amatéra je dostupná (myslím tím cenově) pouze verze v průměru 115mm
- je na to potřeba bruska s uložením úhlového převodu ve valivých ložiskách - ty levné supermarketové nepřežijí ani opotřebení jednoho kotouče (kluzná ložiska se vydřou, kotouč začne házet a vibrovat, nedá se s tím dělat)
- bruska s větším příkonem - jde to sice i s málo výkonnou, ale broušení pak trvá déle, protože se na kotouč nedá přitlačit
- při troše neopatrnosti (např. broušením přes nějakou hranu) se kotouč velmi rychle opotřebovává. To osobně vidím jako největší problém pro neznalé - okolo drahých kotoučů jsem dlouho jednom chodil (kvůli ceně, protože jsem tomu nevěřil). Pak jsem náhodou objevil a koupil v jednom supermarketu sadu 3ks nějakých neznačkových za necelé 2 stovky, tak jsem to risknul a koupil. Testy proběhly na bráně z Jäckel profilů, kterou jsem nepozřetelně nechal před 5 lety nastříkat práškovou barvou (komaxitem) a začala rezivět. První kotouč jsem spotřeboval během prvních 10minut (broušení barvy přes hrany), na druhý už sem byl opatrnější, ale nevydržely to převody (viz výše) levné úhlové brusky (za 300,-Kč ze supermarketu). S jinou bruskou a 2a 3 kotoučem už jsem dobrousil od barvy celou bránu. Takže si dovolím tvrdit, že když se ví jak na to a dodrží se nějaká ta pravidla, na celá garážová vrata vám musí stačit 1, max. 2 kotouče. Jo a brousí se ne hranou, ale plochou kotouče. A kotouče doporučím tento nejhrubší typ - vůbec se nezanáší barvou (jemnější odzkoušené zatím nemám). Jestli koupíte značkový z odkazu nebo nějaký jiný (třeba seženete něaký levnější) bude dle mého názoru celkem jedno - důležitá (dle mého názoru) je ta struktura (jak jsem psal, já mám nějaké neznačkové kdysi náhodně koupené - po odzkoušení jsem rychle běžel koupit další kusy do zásoby - a osvědčily se na výbornou). Dovolím si tvrdit, že pomocí těchto kotoučů obrousíte barvu na kov na obou křídlech z oboustran (tj. na plochách, hrany půjdou pomaleji) v pohodě za 1 odpoledne, pokud tedy neutavíte tu brusku) - dřina to není.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: patronkaa
Datum: 02.10.16 23:18

Ronyx, celé jsem to nezvládla dočíst, možná to tam i máte. Zcela výjimečně odpovídám bez přihlášení, ta pomalost mne ničí, ale nahlédla jsem...Tímto přípravkem jsem bez sebemenší námahy odstranila nátěr z několika kusů plechových vrat :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.16 12:35
avatar

Zdravím,
znám to - koupil jsem si to, když se to na trhu objevilo jako obrovská novinka tuším v 87. Původně to bylo z vylisované z plechu (to vaše vypadá jako z plastu nebo to jenom klame?). Po spotřebován prvních pružin jsem si celý přípravek vysoustružil z kovu a ponikloval - mám ho dodnes, ale moc to nepoužívám. Je to hodně agresivní (třeba na čistění traverz ideální) a navíc velmi nebezpečné - ty pružiny praskají (a pokud jsou už dnes nějaké jiné a měkkčí, aby nepraskaly, tak zase nebudou mít tu trvanlivost - pružiny s kulatými obroušenými špičkami už moc neberou a výkon jde dolů, takže se to musí brousit. Osobně vás docela obdivuju, že jste se s tím pustila do práce - já bych to nikomu nezkušenému do ruky tedy nepůjčil. Ale zase je fakt, že pokud vás nesekla nějaká utržená pružina, tak si neumíte představit, co to umí. Ty roztočené pružiny když by vás vzaly třeba po ruce, tak vás nezachrání ani montérky - svaly byste měla roztrhané na kousky hůř než od motorovky. Pokud jste to nechala točit na malé otáčky, tak to až tak nebezpečné není, ale já jsem používal těch 3.000 otáček, co vrtačka dává a pak to bylo jako vrtulník. Ale bralo to taky tak, že když sem omylem škrtl o dřevo, bylo to jako fréza, jen lítaly piliny.
Osobně bych tenhle přípravek na obroušení plochy (např těch vrat) od barvy nepoužil - pomalé (málo výkonné, pokud má být povrch zcela čistý bez barvy) a nebezpečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: patronkaa
Datum: 03.10.16 13:41

Jak jste přišel na to, že jsem nezkušená? Na to mají právo jen muži? Z plastu to samozřejmě není a taky tento přípravek nepoužívám až do úplného rozpadu. Cena není tak vysoká, aby se vyplatilo něco podomácku opravovat a dá se koupit stále. Znala jsem jednoho, co si záplatoval záplaty na montérkách... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.16 15:23
avatar

Milá patronko,
vím, že jste kutilka a pustíte se do ledasčeho. Takže žádné podceňování se nekoná a už vůbec ne proto, že jste žena ;) Jen chci varovat, že tenhle "forichtung" je tak extremně nebezpečný, že i řetězová pila je proti tomu beránek. Ta nebezpečnost spočívá ve dvou věcech (ale ne vůbec v tom, že se přípravek rozpadne - to vás to dřív stačí přizabít)
1) možnost nekontrolovatelného odletování části těch pružných drátů v celém okolí pracoviště - ty letící dráty mají razanci střely ze střelné zbraně, ale na rozdíl od nich nikdy nevíte, kam a kdy poletí (našel jsem je i zapíchané v prádle na sušáku 20m daleko od místa práce)
2) nemá to žádný kryt proti zranění dotykem, když se to točí. Když si nechtě a hlavně nečekaně třeba škrtnete roztočenými pružinami o nějakou hranu, vrtačku i "forichtungem" vám to vyrazí z ruky a co bude stát v cestě. má smůlu. Zkuste si někdy třeba to roztočit a dát to k kusu prkna - uvidíte, co to umí. A lidské maso je měkčí než dřevo.. Osobně jsme si bral na sebe při práci s tím koženou zástěru, kožené svářečské (čili po loket) rukavice, obličejový štít a pod montérky ještě svetr, abych měl aspoˇn maličko chráněné ruce kdyby něco, protože už mám zkušenost, co dokáže obyčejný drátěný (copankový) kartáč v úhlové brusce, když mi ji to vyrazilo z ruky, protože se mi ten kartáč zasekl v materiálu. věřte nevěřte, ale montérkouvou blůzu jsme měl roztrhanou na kusy, když mi ta flexa skočila do náruče. Mít jenom tričko nebo košili, skončil jsem na chirurgii.
Nechci strašit ani podceňovat, chci jen varovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 03.10.16 07:43

díky za vyčerpávající odpověď...já jsem právě jako alternativu chtěl použít to opalování, ale zas nemám hořák...flexu sice mám..teď si nejsem jistý jestli 115 nebo 125...je to nějaká Narexka..to jestli to má nebo to s těma ložiskama opravdu netuším :D ..každopádně ten brusný kotouč zkusím..200,- asi oželím kdyby to nevyšlo..přece jenom je to lenější varianta než ten odstraňovač té barvy..

Datum: 03.10.16 12:18
avatar

Narexácká flexa by to měla zvládat bez problémů, pokud ovšem v posledních letech neudělali nějaká ta "vylepšení". Mám z práce (zámečnická dílna zkušenost jak se 115, tak se 150 - se 125 bohužel ne. Ta 115 je sice poměrně těžká oproti jiným flexám, má větší průměr těla, takže na práci jednou rukou to moc není, protože se dost špatně drží, ale výdrž má. Co se týká 150 (modré), měli jsem jich na jedné dílně kdysi několik a když se nějaká rozsypala, tak zámečníci chtěli opět jenom narexku a ne boschku - sypala se víc než ta narex a opravy byly drahé. Osobně jsem ji měl jednou půjčenou na obroušení zábradlí balkonu z Jäcklu a ona se ta potvora za celý den ani neohřála a já už pak padal na hubu :-P
Ty kotouče netkané kotouče se vyrábějí v různých průměrech, takže velikost flexi by neměla být problém. Ale nekupujte větší než má do brusky být, sice se s tím bez problémů dělat i bez krytu (pokud máte kožené rukavice), ale je to stavěné na určité otáčky a aby se vám neroztrhal (já se takhle přehlídl a do 115 jsem dal ten netkaný, ale lamelový a když sem škrtl o první hranu, tak se kus vytrhl - takže kotouč v háji - a bruska mi málem vypadla z ruk, jaké to chytilo okamžitě vibrace).
Ty kotoučky, co psal JABRAKA jsou sice dobré, ale na malé plochy, kam se nedostanete velkým průměrem kotouče. Na plochy to není.
Ten přípravek, co tady dala fotku @patronka je velmi účinný na jakékoli odstraňování čehokoli, ale také je velmi nebezpečný. Ty pružinové dráty rády praskají a mám zkušenost, že jejich úlomky najít zapíchané v prádle pověšeném na sušáku 20m od místa práce nebyl žádný problém. Takže ano, je to super, ale chce to mít doslova skafandr (kožené rukavice a zástěru, obličejový štít) a nikoho v dosahu - za úraz to nestojí. Ale zase to umí otlouct i letitou rez třeba z traverz pomalu jako když se to dá opískovat. Na plochy to ale také moc vhodné není - je to sice agresivní, ale plocha s tím jde pomalu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 03.10.16 12:58

no každopádně musím hejbnout zádelí...páč jsem to začal škrabat včera...a tvrdí, že už bude kosa a sníh...tak, aby i to nezůstalo na zimu bez barvy jen holej plech..už tak je tam rezavý kolo:-D

Od: krtek*
Datum: 03.10.16 18:01

tak jsem si pořídil ten kotouč a šel to vyzkoušet...v kotouči by asi problém nebyl..nátěr jde dolů...sice je to jen 115průměr, ale co se dá dělat...problém vidím spíš ve flexi :)) myslel jsem, že je to narexka, ale otec ji prej uvařil tak koupil nějakou obyč..má to jen 500W a po 5min práce byla horká jak sviň a kouřilo se z ní jak z lokomotivy...mám takovej dojem, že dodělá vrata a půjde do pryč... *smich*

Od: krtek*
Datum: 03.10.16 10:54

ano, tohle znám..ale kdysi jsem to zkoušel s tím pracovat..a bylo mi to nepříjemné..špatně se to drželo a ještě hůř se s tím pracovalo..

Datum: 03.10.16 18:14

http://eshop.abrasiv.cz/netka…lie-brite-strip-plus-114-x-22

toto co doporučil Ronyx - skutečně funguje perfektně , na 30m čtverěních plechové střechy na chatě (dočista na plech) stačil jeden hentý oný bazmek jak by se řeklo nářečně.;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: krtek*
Datum: 04.10.16 07:31

já to zatím zkoušel tím obyčejným za 60,- :)

Datum: 04.10.16 09:44

No to jo , já jej také koupil u soukromníka laciněji - myslím za 99kč.

Já mluvil o typu , né o ceně.


doplněno 04.10.16 09:46:

bylo mi to doporučeno prodavačem a fakt se to osvědčilo .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 04.10.16 08:15
Na plech klidně levný lamelový kotouč do úhlové brusky. Jeden je za 60 a dva na vrata musí stačit.
Na dřevo je nevhodný, dělá do něj prohlubně, ale na plech je super.
doplněno 04.10.16 17:39: Jo, to je riziko. Ale lepší to zkusit, moc na ni netlačit a mít možná zítra hotovo než zítra obíhat teprv krámy a shánět něco speciálního.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 04.10.16 14:32

jak jsem psal...o kotouč se tak moc nebojím..spíš se bojím o tu flexu.., že se posere někde uprostřed práce

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.