Jaký kotel

Od: Datum: 30.09.16 23:27 odpovědí: 6 změna: 01.10.16 22:56

Dobrej den,chtěl bych se zeptat jaký kotel koupit na pevná paliva?Dakon nebo viadrus?Koukal jsem třeba na kotle viadrus herkules u 24 nebo u 28 a u 32.Má někdo zkušenosti s těmito kotli.Díky všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.10.16 06:00
avatar
Myslím, že nemáte od odborníka vypočítané ztráty domu a potřebný výkon kotle. Usuzuji tak podle Vaší tolerance 24-32kW. Dost moc...Neudáváte ani typ domu, materiál zdí, kvalitu stropů a oken, případné izolace, zateplení, lokalitu domu (v horách, studených větrných oblastech a pod.)
.
Na plný výkon a celý čas se v našich končinách topí jen určitou část topného období. Větší část jsou kotle s vyšším výkonem nevyužité, topí se většinou na sporo, na nízké teploty vody a spalin, kotel a spalinové cesty se dehtují, zanášejí popílkem a sazemi, spalování paliva je nedostatečné a topení je celkově nehospodárné!
Kotle jsou dobré, někdo chválí i jiné. Někdo ne, třeba právě pro problémy se zbytečně vysokým výkonem...
.
Záleží také na palivu, které budete převážně používat.
Některé kotle sežerou vše, od dřeva po kvalitní uhlí. U některých je možné přikládat palivo z vrchu, u některých zepředu. Oboje má své výhody i mouchy.)
Já roky používám Dakon. Na uhlí dobrý, na dřevo nic moc. Ale na ty směšné zimy okolo nás stačí. V případě potřeby naběhne plynový kotel.
Viadrus nemám zkušenosti.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kotel
Datum: 01.10.16 07:45

Taky mám plyn a starý uhelný Dakon. Vyhodím a koupím Galmet nebo Stalmark. Polské kotle 7 respektive 8 kW takže se do příkonu 10 kW vejdu a bude vystaráno. Těch cca 15k i s instalací se vyplatí. Jen nevím který z těch dvou vzít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kratochvil
Datum: 01.10.16 18:21

Topím v dakonu 24 KW litina černé uhlí.Výměna z duvodu emisní třídy.Dům nazateplen,okna špaletová dřevěná.Výkon kotle určil topenář barák v poho vytopil.Koupě nového kotle zhruba stejného výkonu,topení zase uhlí.(plyn k nám nebyl zaveden)Jsou názory,že viadrus je lepší,tak nevím.Navíc dakon momentálně nemá v nabídce skoro nic,jeden kotel,tak jsem chtěl nějaké info.Recenze na heurece kotlů viadrus +-.

Datum: 01.10.16 18:51

No já mám s viadrusem dobré zkušenosti asi 15 let a pouze čistím i když je pravda že se více zanáší a dehtuje-musí se naučit topit.Před ním plecháč dakon a ten se čistil hůř a navíc po cca 13 letech dosluhovat -tekl .Já budu řešit emise touhle sadou abych zavřel úředníkům hubu-topit budu vesměs stejně http://www.votona.cz/cz/e-sho…avbu-15-25-kw-ekoenergia.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.16 22:56

Dost záleží, zda máte komín s dobrým tahem. Kotel DAKON totiž má spaliny vedeny dolů a poté zase nahoru do kouřového hrdla, což představuje velký odpor zejména již při malém zanešení. Nejlepší jsou kotle, kde spaliny jdou nahoru, pak případně vodorovně a pak ven z kotle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.16 12:51
avatar

Já jsem začínal před 30 roky topit v dakonu a topím dodnes.Za tuto celou dobu jsem kotel vyladil a vychytal všechny mouchy,které měl k obrazu svému a doufám že mě přežije,rozhodně bych neměnil a to proto,že jinému se nevyrovná.Můj soused dakon vyměnil za viadrus s toho důvodu že chtěl topit jen dlouhým dřevem v bláhové naději že to bude lepší topení.Že udělal chybu poznal po jedné topné sezoně,když zjistil jak moc se kotel zanáší sazemi a jak se špatně vymetá a celkově čistí oproti dakonu.To,že rošt je pevný a ne otočný jako je tomu u dakonu,jen stěžuje celkovou obsluhu kotle,která není vůbec pohodlná,takže je nutné se v něm naučit topit opravdu kvalitním uhlím nejlépe bryketami,které roštem propadnou po shoření a také minimálně zanáší spalinové cesty.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.