Nepoužívání plynu v panelovém bytu

Od: Datum: 30.09.16 22:44 odpovědí: 14 změna: 08.10.16 19:15
Dobry den,
Mám v plánu koupi byt v panelovém domě. Uvažuji koupi indukční varné desky a tim úplně eliminovat používání plynu a platby s tím spojené. Máte s tímto někdo zkušenosti? Je to rozumný krok?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.16 23:31

Plyn je nejlepší pro vaření. To je důvod, proč se stále používá v profi kuchyních. Na druhou stranu dneska se už zas tolik nevyvařuje a jeho hlavní nevýhodou je to, že špiní/mastí vše okolo. Což je pro byt dost negativum.

Plyn zrušit můžete, ale většinou je problém v tom, že byty s plynem nedisponují 3fázovým připojením, které se u varných desek používá. Takže pak to vyžaduje i investici do předělání jističe a natažení nového vedení k desce. Investice je to za cca 10tis.

Existují i varné desky na 230V, ale tam je problém se slabším výkonem.

Ohodnoceno: 1x

Od: rv
Datum: 01.10.16 06:06

Jsou i kombinace indukce-plyn. V případě výpadku elektřiny se připravíte (na rozdíl od sousedů) o možnost uvařit si kafe. Nevím, jaký bude tarif na elektřinu a kolik vaříte, ale plyn je levnější.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.10.16 07:34

Totéž jsem udělala při kompletní rekonstrukci bytu. Plynárny si plynoměr odpojí a zaslepí přívod v šachtě. Už nikdy nechci drhnout litinové mřížky po vaření na plynu. Možná? vyšší cena vaření na indukci mi tisíckrát vyváží čistotu varné desky a taky nádobí.

Datum: 01.10.16 08:54

Saletko.Plynové hořáky musí být správně seřízeny,aby nenechávaly nějaké splodiny na sporáku a nádobí.Ale jedno je jisté.Plyn má poměrně vysokou teplotu plamene a to se musí projevit na degradaci potravin při vaření.Elektrická plotýnka,zejména indukční,má regulovatelnou teplotu a proto méně likviduje užitečné látky (vitaminy)v potravinách.Vaření je šetrnější,i když trochu pomalejší.

JABRAKA

Datum: 01.10.16 07:41

Nechali jsme odpojit hned při koupi bytu.Plynárny si to zaplombují a po dvou letech se jen koukli revizáci na ventil,což bylo dobře,zjistili,že jim to nějak uniká.Dali nový ventil a máme klid.

Cenový rozdíl těžko posoudím,ale vaříme na elektrice,ale plotýnky nejedou pořád.Naučila jsem se vyžívat toho,že dlouho vydrží horké,takže(na rozdíl od chlapa)vím kdy už vypnout... finančně nás to nezatížilo.

doplněno 01.10.16 07:51:

Souhlasím jak už tady zaznělo,že je důležitá elektroinstalace.My jí nechali původní,jsme nenároční a i když ráda peču,vařím,(myslím,že dobře a rychle)tak nikdy nejedou všechny plotýnky naráz a k tomu mixér,remoska...umím si to zorganizovat,nijak mě to neomezuje.

Záleží jakým stylem pracujete v kuchyni a podle svých potřeb si vybrat.

Datum: 01.10.16 08:48
Pokud az takhle tak urcite rekonstrukci el a dat pozadavek cez na 3faze do bytu. To pak vest k plotne. Kdo vari a pritom pece je to o dost lepsi. 1F pri peceni a vareni bude dost na hrane , nepujde zapnout vice ploten s troubou naraz. Ja plyn mam rad , za par haleru je velka vyhrevnost , jednoduche (nemusim resit zadne pripojeni ci rekonstrukci el , zda na 1F ci 3F) a zadne fleky mi to nedela. Muzu mit hrnec jaky chci atd...
Varim pro 4clenou rodinu za 70kc mesicne. Tak co vic resit

Datum: 01.10.16 09:52

Jenže člověk v paneláku je úplně v jiné situaci. Tam plyn používá pouze na vaření a měsíční platba za "plynoměr" je dost vysoká oproti spotřebovanému plynu.

Takže pak je vaření na plynu několikanásobně dražší, než např. na indukci.

Datum: 01.10.16 09:05
Ja zatim zrusil plyn, mam vybranou indukcni desku na 1f a budu kupovat, dle recenci bez omezeni a kdyz bude nejhur tak mam dve zalozni varianty, bud natahnu 3f nebo se teda vratim k plynu
Schvalne koukni na tuhle, umi jet i jen na 13amper
http://varne-desky.heureka.cz/bosch-pia-611b68e/

Datum: 01.10.16 10:10
Jojo pekny , jen za 9tku? To mas zaplaceny plyn na 20roku dopredu.

Datum: 01.10.16 11:11

Tam omezení je už samotným výkonem. Běžné desky disponují téměř jednou tak větším výkonem (kolem 6-7kW). Vaše má 3,7. Ale samožřejmě je možné, že Vám to bude stačit. Každý vaří jinak.

Od: manic
Datum: 01.10.16 21:01
No jde o to, že ten byt co budeme mít je v původním stavu tj. Umakartové jádro, elektrika v hliníku. Takže se počítá s tím, že se elektrika bude dělat nově i umakartové jádro půjde pryč. Jen mě ještě zajímá jak je to s tím zřízení 3fazové přípojky? To v paneláku lze?
Datum: 01.10.16 21:57

já se na to vyprd, domnívam se a dle recenzí tomu stále věřím, že mi bude stačit indukce určená na jištění 16A jističem

doplněno 01.10.16 22:03:

myslim, že jsem se vyprd na 3f proud, elektro je nové

Od: manic
Datum: 08.10.16 15:14

Jestli jsem to dobře pochopil, takže každý panelový byt je připojen k elektrice přes 16A jistič? Je možné tento jistič zvýšit? Samotný byt je rozdělen do více okruhů?

Datum: 08.10.16 19:15

Je možné jej zvýšit až na 25A. Za zvyšení se platí jednorázový poplatek 200Kč/1A. Tedy v případě, že máte aktuálně 16A a chcete 25A, doplácíte 9x200Kč.

Na vyšší hodnotu než 25A se dostat nedá, pak už jen 3-fázový.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.