Tlaková nádoba na vodu s vakem nebo bez

Od: Datum: 30.09.16 20:14 odpovědí: 11 změna: 04.10.16 19:27

Dobrý den, prosím názory pro a proti na tlakovou nádobu na vodu s vakem nebo bez něj pro vrtanou studnu, cca 2m3/den. Určitě nerezovou, cca 100-150 litrů, výrobce JOVAL. V čem tví úskalí, servis, životnost, údržba ...? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.16 20:21
Vak odděluje hnací plyn od vody. Když bude normální čerpadlo , vzduch se vstřebá a čerpadlo bude spínat furt dokola. Dokud vzduch nedopumpuješ. Když budeš mít čerpadlo které jen reaguje na změnu tlaku a pak běží celou dobu dokud je voda puštěná tak tam se používá nádoba úplně miniaturní nebo tam není vubec. Podle mě jsou nádoby bez vaku vhodné jen pro topeni, nebo tam musí být nějaký systém přisávání vzduchu abys nemusel každých 14 dní pumpovat.
Ohodnoceno: 1x

Od: jendabenda
Datum: 30.09.16 20:26

O jaký vzduch jde?

Datum: 30.09.16 21:00
Voda je prakticky nestlačitelná. Čerpadlo nažene do nádoby vodu, ta stlačí plyn. Plyn je stlačitelný. Čerpadlo vypne a v nádobě působí tlak plynu který má snahu se rozpínat a když pustis kohoutek tak ti vytlačuje vodu z nádoby.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.09.16 20:57

No jestli nerezovou tak bez vaku.namontujete klapku s ventilkem http://www.aquapumpe.cz/www-c…Nasavaci-ventil-ANN-1-NASAVAC a máte po starostech-dofukování vzduchu ,měnění vaku po cca 4 letech...

doplněno 02.10.16 18:46:

No také záleží jaké máte čerpadlo,předpokládám když máte vrtanou studnu tak ponorné,to bych volil tu přisávací klapku a nemusíte se o nic starat-při každém sepnutí se dotlakuje vzduch.Něco k počtení je třeba tady: http://www.e-cerpadla.cz/tlakove-nadoby-c-44.html . Doporučuji bez vaku z vlastní zkušenosti,po 10 letech 2x měněn vak1x nádoba a panceřová hadice,ještě něco odejde jdu do bezvakové

Datum: 02.10.16 21:01

ponorné Calpeda, výtlak tabulkový 50 l/min, ale mám změřeno tak cca 25 l/min

hloubka cca 27 metrů, objem vody nad čerpadlem asi 300 litrů (23 m vody nad čepadlem), celková výtlačná výška od čerpadla ke kohoutku asi 35 m

Datum: 30.09.16 21:06

už rozumím, jané

jak to řešili naši předkové? Vzpomínam si, že u prarodičů byla 1000 litrů nádoba ve studni a dodávala pro celou řadovku a nikdy se s ní nic neřešilo ...

Od: fero®
Datum: 30.09.16 21:55

Dobrý den,principt s vakem ,nebo bez vaku je naprosto stejný.Gumový vak se používá z tohoho důvodu,že nedochází

ke korozi(oxidaci) expansní nádoby(vodjemu) voda je jenom v tomto vaku.Nádoba tudíž může být vyrobena z běžné konstrukční ocele.Pokuď by jste chtěl použít nerezovou nádobu bude životnost stejná a bude závislá na výdrži

čerpadla,ale v každém případě bude nerz podstatně dražší i když nemá gum.vak.

Stává se, že dojde k prasknutí vaku,ale cca po 10-12 ti letech,nechá se koupit nový a výměnu si provedete svépomocí,

při troše zručnosti.Cenu vaku teď nevím měnil jsem 30-ti litrový před 15- lety a stál cca 180 kč.(Je podobý duši do

pneu na auto s tím rozdílem,že je válcový a přidělá se na přírubu nádoby.)

Údržba je naprosto stejná,po určitém čase ,podle provozních podmínek,min. po roce je nutné dofoukat vzduch,

který ,vlastně slouží k výtlaku vody,když čerpadlo neběží,Vzduch uniká mikropory a proto je potřeba po určité

době jej doplni na předepsaný tlak ,aby dárlink pracoval jak má a čerpadlo neustále zapínalo a vypínalo.

Princip dárlinku je v tom,že pokuď nejde čerpadlo je voda vytlačována právě tlakem vzduch ,který je nad hladinou

vody v nádrži,při odpouštění vody tlak klesá až při nastavené hodnotě na tlak.spínači ,ten sepne čerpadlo a opět se

tlak vzduchu zvyšuje(jak přibývá vody do nádrže),až vypne při nastaveném horním tlaku.To probíhá automaticky a

je to nastaveno z výroby.

Přeji správné rozhodnutí. fero.

Datum: 01.10.16 13:09

Upřednostnil bych nerezovou nádobu bez vaku i za cenu, že vyžaduje občasnou kontrolu množství vzduchu v nádobě (vstřebává se do vody). Vaky nejsou vždy kvalitní, někdy se také odírá o vnitřní svár v nádobě, cena vaku není nízká a výměna znamená odstavení celého systému. Bez vaku maká pořád! (Mám 150l bez vaku-na jedno sepnutí 60l vody-to jenom pro představu.)

Datum: 02.10.16 11:46

děkuji

v čem tedy je úskalí nádoby bez vaku, krom potřeby nasavače? nebo bez nasavače?

typ tento http://obchod.pumpa.cz/zbozi/…-tlakova-nadoba-bez-vaku-200l

Datum: 02.10.16 21:26

V době, kdy jsem studoval, položil jsem jednomu vyučujímu, se širokým rozhledem, podobnou otázku a doporučil mi ponorné čerpadlo ověřené kvality (Grundfos, ap.). Popisoval mi pozitiva.. cena 10-20 tisíc, ale bezstarostný provoz na 10-15 let.

Doma máme dvě tlakové nádoby. Italský vakový ZILMET, čerpadlo CALPEDA. Funguje už téměř 20 let, před pár lety jsme měnili sací koš. V nádobě je netěsnost (víc jak 1,5 baru) si neudrží. Ale pro účely stačí.

Pak máme bezvakovou nádobu + čerpadlo Sigma. V provozu kolem 30 let. Nádoba původem koupelnový kamna (naprosto nevhodné samo-domo řešení). Na zimu vypustím vodu, otevřu kohouty. Na jaře kohouty uzavřu, zapnu čerpadlo. Vzduch nedopouštím, v nádobě vznikne přirozeně tlak okolo 2 barů.

Pokud bych potřeboval vyšší tlak, podíval bych se po domácí vodárně. Nebo tlakové nerezové nádobě + čerpadlu. Kromě úniku vzduchu, nepravděpodobné poruše tlakového spínače, je jediným rizikem životnost čerpadla.

Datum: 04.10.16 19:27

prosím konkrétnější rady

na moji studnu bude vyhovující 150 - 200 litrů a bez vaku?, natlakovaná cca 3,5 bar

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.