Omítky ve starém bytě

Od: Datum: 29.09.16 10:35 odpovědí: 11 změna: 02.10.16 16:24

Dobrý den moudré hlavičky,

Chtěl bych Vás moc poprosit o radu. Babička doma ve starém činžovním byte /4 patro cca 60 let starý/ si nevím proč oddělala takové to dřevěné obložení na zdi a zůstal po tým v dolní části díry, pač tam kdysik údajně byl kachlík, který byl asi "profesionálně" oddělán a následně to bylo zaklopenou od země metrovým dřevěným obkladem. Na rovinu, nechci volat žádného zedníka, chci to opravit svépomoci a vyfilcovat tam nějakou omítku, tak nějak aby to bylo a krapek vypadalo, pač byt potřebuje kompletní rekonstrukci, ale to až jednou. Má otázka zní, čím bych to měl zaházet- nějaký typ rada případně jakou penetraci pod to pokud je potřeba a pak jakou omítku zvolit na napojení, pač tam jsou hladké zdi- rokama přemalované už bez zrna, bo rovnou to zaházet jen nějakou omítkou? Existuje nějaká taková? Foto viz níže..

No a druhá otázka je na strop v koupelně se ji začíná dělat bubliny, tak bych to rovnou zeškrábl taky, tak jakou použit tam penetraci a omítku na napojení. Strop by měl být normálně beton. Foto viz níže..

Předem opravdu velmi děkuji za typy/rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.16 10:37

strop v koupelně ;)

Datum: 29.09.16 10:45
Koberec oddelat, buchty s cementem omlatit, zarovnat sterkou nebo jadrem, stuk, barva. Ze stropu se odlepuje jen barva nebo stuk? Pokud barva tak oskrabat a vymalovat, pokud stuk tak prestukovat, penetrovat vodou a nebo 1l hloubkova penetrace (cca 100,-).
doplněno 29.09.16 14:49: Popravdě jsem amatér, takže doufám, že se ozve spíše milancukrar nebo jabraka, já si dělal omítku sám pískem a multibatem a štuk hasit 150 (160 je omitka ale s kuličkama právě).
Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.09.16 13:29
Díky za reakci V koupelně se bude odlupovat štuk, ještě jsem to nesloupl a nikde to úplně spadený nebylo, ale podle klepaní to bude omítka od betonu. Chtěl bych se ještě zeptat, jakou značku štuku/finální omítku doporučujete, aby napojení vypadalo dobře-je mě jasný že je to o rukách a jak to vyfilcuji ale tak nějaká, z kterou se dobře pracuje a byla by pro tento typ vhodná? Jak jsem psal výše, stávající je bez zrna, pač je zamalovaná několika vrstev barvy
Datum: 29.09.16 15:14

Zdravím
a nepotěším vás - pokud budete omítku i štuk kupovat a ne si vyrábět sám, je úplně jedno, co koupíte, protože je to opravdu o rukách.
Maltu jakoukoli jádrovou v pytli, štuk pro vás bude lepší v kbelíku (stačí ho zamíchat jako barvu). Pokud to chcete mít ultra hladké, kupte si sádrovou finální stěrku místo štuku, ale pokud jste s ní nikdy nedělal (a zvlášť ne takové kouty jako na fotkách), přeju pevné nervy, protože se štukem si můžete hrát (filcovat ho) téměř neomezeně dlouho (dokud se vám to nebude líbit), ta stěrka tvrdne poměrně rychle.
osobně bych zvlolil následující (a osvědčený) postup
- otlouct, co přečnívá přes omítku, která zůstane a vyškrábat spáry mezi cihlami (aspoň trochu)
- pečlivě uklidit
- co se bude nahazovat, postříkat vodou (dřív se to dělávalo zednickou štětkou z kbelíku, dnes díky plastovým lahvím je jednodušší do víčka udělat několik dírek a zeď vodou postříkat z láhve)
- seškrábnout pruh staré malby cca 5 - 10cm široký ze staré omítky - přechod musí být do ztracena
- utřít vodu a malbu, co je po zemi
- nahodit jádrovou omítkou do roviny se stávající omítkou
- po zatuhnutí (stačí částečném - cca 4 - 6 hod., ale když to nahodíte večer a rovnat lžicí (viz dále) to budete druhý den odpoledne tak to taky dopadne) vzít zednickou lžíci a koncem pod rukojetí srazit přesahy, tak aby stará a nová omítka byla jedna rovina
- vzít štuk a hladítko (u nás se tomu říká "fraták") a pomocí hladítka natáhnout štuk na novou omítku. Hladítko doporučím novodurové, dělá se s ním lépe než s dřevěným nebo nerezovým.
- nechat štuk zavadnout (přiměřeně - nesmí lepit na prsty, ale nesmí být moc tvrdý a vyschlý nebo na tom necháte ruce)
- vzít filcák (dřevěné hladítko s nalepeným filcem), namočit ho do vody a ideálně křížovými pohyby za mírného tlaku štuk rozfilcujete, v napojení na starou omítkou tam, kde jste seškrábnul starou malbu, do ztracena
- nechat vyschnout
- vzít kus prkýnka a tím se po nové omítce "pojezdí" - tím odrolíte volný píseček ze zdi a budete ji mít hladkou (pokud jste si to dobře rozfilcoval)
Pár dobrých rad
- dejte si záležet na okrajích u země a na tvarech v rozích - bude to pak vidět, když to odfláknete ;) Osobně na tyhle hůře přístupné kouty používám spárovačku na obklady místo zednické lžíce a to jak na jádro, tak na nanášení štuku.
- určitě vám někod poradí místo filcáku použít třeba molitan nebo polystyren. Taky to jde, ale musí se to umět - kostku materiálu udržíte volně v ruce podstaně hůř, abyste měl rovinu než hladítko, které držíte za rukojeť a jen ho taháte po zdi - rovná se takřka samo, s polystyrenem udělat na zdi boule není vůbec žádný problém, když se to neumí.
- jádro nahazujte lžicí, aby pořádně přilnulo ke stávajícímu materiálu - jde to i natahovat hladítkem, ale tady to není vhodné, protože se jádrová omítka neukotví do zdi a může časem odpadnout.
Přeju hodně úspěchů a taky trpělivosti - ta zakoutí a výstupky, to je modelařina a ne zedničina, takže to vyžaduje pevné nervy, když to má k něčemu vypadat;)

Ohodnoceno: 5x

Od: petrikk
Datum: 02.10.16 13:59

Zajímá mě to napojení nové omítky se starou. Chápu správně, z vašeho musím říci perfektního popisu pro začátečníky *palec*, že pro docílení hezkého přechodu se musí na staré dobré omítce (jak píšete cca 5-10 cm široké části) seškrábat barva nebo možná i štuk a pak spodní část nahodit jádrovou a poté natáhnout štuk i na ta oškrábaná místa a tím docílím roviny?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.10.16 15:24

Pokusil jsem se to namalovat, aby to bylo zřetelnější (jestli se mi povedlo vyjádřit obrázkem, co jsem měl na mysli, netuším, ale snad ano).
Podle mne správný způsob s předvídavostí do budoucna jsem nazval jako "pečlivý", způsob běžně používaný, který ovšem přidělá případnému dalšímu "renovátorovi" bytu (domu) pěkné starosti a práci navíc jako "normální".
Běžně (normálně) se to dělá tak jak vy píšete - nový štuk se zarovná na úroveň neseškrábané malby. Je to pro zhotovitele jednoduché a rychlé. Chudák ale ten, kdo se někdy později pust do malování a bude muset starou malbu oškrábat - na místě přechodu mu totiž vznikne doslova "schod" z nového štuku - oškrábáním staré malby se dostane pod úroveň nového štuku. Takže ho bude čekat vzít sekáč a celou nově oštukovanou vrstvu osekat a nově přeštukovat na úroveň starého (půdovního) štuku. Že to není práce pěkna, zvlášť pokud je takhle "odborně" nově oštukováno na více místech v místnosti si asi umíte představit, když se k tomu přidá to, že ten štuk na opravených místech je více cementový, je to jako plošně osekávat beton. Pokud nemáte sekací kladivo, práce doslova "pro vraha" (vlastní zkušenost z minulosti, kdy sekací kladiva neexistovala).Takže proto radím způsob "pečlivě" - oškrábat starou malbu, štuk srovnat na úroveň původní omítky a pak jen začistit do ztracena - u klihových maleb to lze tzv. rozmýt, u novějších akrylových lehce zabrousit třeba brusnou mřížkou - přechod na starou malbu. Když pak budete někdy v budoucnu před malováním škrábat, máte to bez starostí - oškábete a malujete.
Perličku ze života - při rekonstrukci domu jsem narazil právě na ten "normální způsob" s cementovým štukem. Takže jsem dále používal postup "nejdřív oškrábat malbu, pak teprve dělat štuky". V místnostech, kde nebylo nutné hned škrábat a bylo nutné dělat např. drážky pro novou elektroinstalaci, jsem opravy omítek udělal opravdu pečlivě - boužel až tak, že jsme místa oprav později sám po sobě nebyl schopný najít. Podotýkám, že digitální fotoaparáty ještě nebyly a na normální mne to fotit nenapadlo, nákres byl "zhruba" takže taky moc nepomohl.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.10.16 15:54

A se stávající omítkou (oškrábanou od malby) to dorovnat jádrovou omítkou nebo štukem (mluvím o pečlivém postupu)? Ve vašem prvním příspěvku píšete "nahodit jádrovou omítkou do roviny se stávající omítkou" a v tom druhém "oškrábat starou malbu, štuk srovnat na úroveň původní omítky. I podle obrázku vlevo je trošku vidět přesah štuku nad úroveň původní omítky. Děkuji

Datum: 02.10.16 16:10

Jádro je hrubé, i po srovnání se stávající omítkou v něm vzniknou drobné nerovnosti, které právě zaplníte štukem a pečlivým rozfilcováním ten nový štuk srovnáte na úroveň starého štuku, tzn. že ten přechod tam není vidět ani cítit. Obrázek berte přibližně, je to kreslené od ruky. osobně to dělám tak, že (protože při filcování si vždycky chtě nechtě štuk roztáhnu i na starý štuk) rozfilcuju, špachtlí ze starého štuku seškrábnu nový a přípdně znovu rozfilcuju, aby prostě přechod byly 2 hrany bez vzájemných přesahů. Roli v tom samozřejmě hraje i kvalita štuku - pokud je štuk málo vápna a hodně písku, bude s to dělat hůř než když je štuk z hašeného vápna - právě rozfilcováním vápna ty vlasové styky hran zalijete.

Datum: 02.10.16 16:24

Od: krtek
Datum: 29.09.16 14:32

jsou to tzv. vápenopískové omítky.. opravit jedině devoskitem nebo podobným výrobkem...velké jamy zaflákat hrubou jádrovou.. když to zahladíš štukem..budeš vidět přechod mezi ruznýma druhama omítky..co se týče stropu..stejně..opravoval jsem tak v létě strop na chodbě..je to příčina hodně vrstev

Datum: 29.09.16 18:53

Zvolil bych částečně podobný postup jako Jabraka -otlouci cementové "buchty" jimiž byly přilepen obklad soklu.Pak vykropit ,bez dnes tak módní penetrace , a z jemné jádrové směsí (výrobce u tohoto je jedno) s vodou namíchat maltu díry prohodit, stávající omítku ještě nad dírami cca 20 cm na výšku oškrábat ajádrovou strhnout latí a hoblíkem -dřeveným hladítkem po zavadnutí trochu zatočit .Poté nově ohozené přestěrkovat finální stěrka na SDK nebo nerezhladítkem přetáhnout sádrovou omítkou či nějaký velmi jemný štuk a přeštukovat.Finální stěrka se dá přeborusit mřížkou,sádrová případně po zatvrdnutí také nebo gumovým hladítkem zatočit,případný jemný štuk zafilovat.

osobně jsem nejraději pracoval se štukem od Cemix-u ale posledních cca5 roků není co býval naopak štuk K13 a K12 Prince Color je dnes lepší než býval ,nebo mi přijde o dost lepší,zejména 12 je docela jemná,tuším v TL píší zrnitost do 0,1mm )pokud jsem se nespletl:

Strop v koupelně-vzít špahelku (špachtli ) a seškarabat a dle toho zda jde o štuk na betonu postupovat-penetrace Duvilax nebo jen stačí lep.Herkules (první asi 1kg což je asi hodně na rozdíl od Herkulese)a cca deci an půl litru ,obnažený beton natřít a hned přeštukovat,pokud jde o SDK tak finální stěrku a přebrousit.

Ale pže to není vidět na vlastní oči a nejsou známy Vaše znalosti a schopnosti-tak jsou rady jaksi poloviční!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.