Nač tolik kabelů?

Od: Datum: 27.09.16 22:45 odpovědí: 16 změna: 05.10.16 12:59

Dobrý den,

v práci vznikl spor. Při zapojení světla je veden CYKY 3x1.5 od jističe do vypínače, zde přerušena fáze. Nulák včetně ochranného vodiče jsou propojeny svorkou a pak opět veden ke světlu kabel CYKY 3x1.5 a to z toho důvodu, že se dnes již nemontují nevzhledné krabičky s věnečky.

Nikdo z nás není elektrikář, ale padl názor, proč je nutné tolik drahé a nevyužité kabeláže, když by stačilo vést do krabičky 3x1.5, odsud k vypínači pouze dva vodiče (přívod a odvod fáze) a zbylé dva vodiče (N a PE) vést ke světlu jen od krabičky?

Došlo by k velké úspoře drahého materiálu pokud by se jednalo o zapojení několika svítidel v domě, bytě.

Může mi někdo fundovaný celý problém vysvětlit?

Předem díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 27.09.16 23:00
Je to jak pisete. Ale kazdy hledi na cenu. Je mene prqcne pospojovat pres wago svorky vse za vypinacem nez mit nekde krabici s veneckem. Kazdy si umi predstavit cenu prace, par metru kabelu ale zaplatite ani nemrknete.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.09.16 23:02

Ten problém je v těch nevzhledných krabičkách,navíc jich člověk nemusí hledat když se něco pos...,kolikrát ani najít nejdou-pod malbou.skříní,obložením... a zas taková pálka to nebude,většinou se dávala krabice nad vypínač to je cca 1,5 m kabelu

doplněno 28.09.16 23:49:

Nó,tady se to pěkně rozjelo:) Ať to má každý jak chce ale standartně se to dnes spojuje pod vypínačem ale já to mám v krabičkách nad vypínačem které mám zapuštěné a přetáhlé fajnovou-nejdou vidět.Nemám to ve věnečku ale pěkně postaru zatočené a nemám strach že by byl problém-vydržel zatočený hliník (který "tekl") i 100 let tak musí vydržet i měď . Ty wago svorky... no, čas ukáže

Datum: 27.09.16 23:04
Taky me to zajimalo kdyz sem predelavak elektro v byte. Videl bych to tak, ze nemusim mit po byte krabice, vse je prehledne v jedny trase, nemusis delat dalsi drazku/listu ke svetlu

Od: dam®
Datum: 28.09.16 00:15

Při jednoduchém světelném obvodu je levnější přivést kabel k vypínači, tam přerušit pouze fázi pro vypínač a pak se vrátit k světlu, než krabici, spojový materiál, pak teprve světlo a víčko na krabici. Zainstalování, sádrování krabice KU68 není zadarmo. Všeobecně, každá práce něco stojí.

Datum: 28.09.16 06:51

Toto je problém už dlooouhé roky.

Já osobně jsem dal za pravdu starším kolegům s dlouhou praxí. Když jsem začal kdysi (1979) stavět dům, nelitoval jsem námahy a elektroinstalaci jsem řešil zásadně trubkami a zatahováním jednotlivých vodičů.

Krabičky - odbočovací - všechny nahoře nad vypínači, nemusím je hledat, víčko je v barvě malby. Všechny v jedné výšce pod stropem. Mně tam nevadí, a zatím žádné návštěvě nevadily. A i kdyby...

Zásuvky většinou 40 cm od země, (kromě těch v kuchyni, které jsou nad pracovními plochami) také trubky mezi nimi v té samé výšce.

Zatrubkoval jsem také téměř všechny místnosti při zemi kolem dokola trubkou původně na telefonní rozvod, tenkrát ještě nebyly mobily, využil jsem je i na TV antény a domácí telefón.

Zatím se mi nepodařilo ani jednou trefit - přerušit dráty při věšení obrazů a pod. A i kdyby, tak ten kus drátů natáhnu znova. Bez sekání...

Lituji, že jsem tenkrát v domě neudělal i pár stoupaček, teda vertikální rozvody, např. na propojení s garáží v suterénu, žena mne volá na oběd klepáním na roury topení..., nebo do dalších místností, kde spí babka a pod.

Instalaci jsem tahal potřebným počtem jednotlivých vodičů plus aspoň jeden rezervní, a rovnou, bez přerušování v krabičkách. Teda třeba z vypínačové krabice až do světla v jednom kuse. Podstatně se zmenšil počet spojů, potenciálních míst vzniku přechodových odporů a problémů. Do trubek bylo možné dotáhnout v případě potřeby další vodiče. Třeba pro zdvojení vypínačů, signalizaci a poziční doutnavky a pod.

Ano, bylo to náročnější na práci, sekání, trubkování, sádrování, přechody přes zdi atd. Mnoho trubek jsem vložil do šalování ještě před betonováním věnců, hlavně ty s větším průměrem na hlavní rozvody, ale i tz mezi krabičkami v jednotlivých místnostech. Nemusel jsem buď sekat beton v překladech nad dveřmi či okny, nebo na šalování dávat lišty pro vytvoření drážky. Káblů mám jen pár metrů v suterénu, a také klasiku odbočovací krabičky. Tam nepotřebuji doplňovat rozvody podle mé potřeby nebo přání manželky...

Dnes stavitelům i opravářům domů či bytů doporučuji totéž. Vyplatí se to.

Datum: 28.09.16 18:38

On se ani kabel 2x už pár let nevyrábí

Datum: 28.09.16 18:46

Vyrábí je jak Prakab, tak i například Draka. Není problém koupit CYKY 2x...

Od: romik07
Datum: 05.10.16 12:59

Proč by se nevyráběl?

Datum: 28.09.16 19:42

Tak normálně se to dělá, že je v místnosti rozbočná krabice kde je přívod a od toho vývod ke světlům a vypínačům v té místnosti...

Samozřejmě mohou nastat nestandartní situace, potom vznikají nestandartní řešení.

To co vy popisujete (že jde nula i zem do vypínače) je za normálních podmínek prasárna a nesmysl... ovšem dobrých řemeslníku je málo, kdo nezná vybere nejlevnějšího, ti dobří a dražší mají svoji klientelu nebo velkoodběratele. Takže většina věcí bez jakékoliv dokumentace, taženo hrozně stačí že to tak nějak funguje .. hlavně když to bylo levný.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.09.16 20:36

Tady s maarou zásadně nesouhlasím, je od něj velmi drzé označovat dnešní standart el. instalace bez krabic za prasárnu a nesmysl, bylo by lepší, aby svoje názory nikomu nenutil. Jsem překvapený, že ho někdo mohl kladně hodnotit. Stejně tak Hejkalova instalace, jemu jistě vyhovuje, přesto je to dnes silný anachronismus.

Ohodnoceno: 3x

Od: zdenek102
Datum: 28.09.16 23:36

tak jak říkáte, standartní pod vypínačem. Několikrát se mi stalo, že si investor nepřál na odsávání opožděné zapnutí/vypnutí odsávání a po měsíci volal, že ho tam nakonec chce. Vše nachystané v kabičce , tak jen wago a za 10 minut neshledanou

Datum: 30.09.16 18:30

... Neříkám že kvůli všemu musí být extra krabička - to by se dal dům rovnou z krabiček postavit .. ovšem rozbočit nulu a zem za vypínačem - není standart - to je snaha ušetřit práci a peníze a slušná elektroinstalační firma to neudělá .. takové výtvory většinou vidím od ukrajinců. Tento "standart" je dobrý do chvíle než se má něco předělávat nebo ještě hůře nastane nějaká závada.

Pokud jste instalace od slušného a zkušeného projektanta jsou v každé místnosti 2 krabičky - 1 zásuvková (pokud je v místnosti zásuvek více) a 1 světelná a ne nadarmo jsou často nazvané jako "servisní" .. kdo jezdí poruchy moc dobře ví, že opravit něco v takové instalaci je rychlejší a levnější než v té kde je vše taženo napřímo.

Nehledě na to, že takové přímé tahání je do budoucna neupravitelné .. zvlášt v dnešní době kdy je čím dál populárnější dávat za vypínače různé moduly, ať už relé nebo komfortní instalace .. když tam povede nula a zem s Wago svorkama těžko tam něco takového dostanete.

Od: zdenek102
Datum: 28.09.16 23:33

za instalaci s krabičkou pro každé obočení v mojem baráku bych vám teda poděkoval komisňákem mezi půlky :D

Datum: 29.09.16 08:08

"...normálně se to dělá, že je v místnosti rozbočná krabice..."
mýlíte se, tak se to právě už řadu let normálně nedělá. Dnes je instalace s krabičkami spíš výjimka. A nemá to nic společného s dobrým, či špatným řemeslníkem, prostě je to současný standard. Každý z těch způsobů má svoje výhody i nevýhody. Bez krabičky mi například odpadnou 2 spoje na fázi (možnost poruchy), ale je potřeba o něco víc kabelu.

Datum: 29.09.16 05:09
Trochu jsem se zamyslel.
...za instalaci s krabičkou pro každé obočení v mojem baráku _ komisňákem mezi půlky...
Zdenek102, přemýšlím, jak to udělat bez krabiček: když máme dům třeba se šesti místnostmi na jednom podlaží, (teda nic moc), pokud nemají být odbočné krabičky, budeme tahat samostatný kabel od rozvaděče nebo jističové skříňky po krabičku pod vypínačem zvlášt do každé místnosti? (Jak píše tazatel _je veden CYKY 3x1.5 od jističe do vypínače...také dam@ to vzpomíná)Teda třeba až 6 kabelu? Potřebujeme podstatně širší drážku/y, také o dost metrů více kabelu. Když potřebuji do obýváku lustrák, budu tahat už od rozvaděče čtyřžilový kabel?
Nedovedu si to dost dobře představit, vynechat odbočné krabičky. Snad jen některé...
Zřejmě ani tazatel, který se ptá: proč je nutné tolik drahé a nevyužité kabeláže...
.
Proto se mi jeví ten "silný anachronismus" s trubkami a jednotlivými vodiči vhodnější nejen na úsporu materiálu, ale i na spolehlivost a případnou variabilitu a úpravu.
.
Uvedl jsem také, že jsem začal stavět před více jak 30 lety, pod vlivem tehdejší zaužívané praxe. Věřím, že jsem tenkrát nebyl sám; věřím také, že mnozí i dnes podobně přemýšlí a ve svém si svoji instalaci zhotovují podobně.
.
K prasárnám, nesmyslům, drzosti, nesouhlasu, překvapení a hodnocení rádců se radši vyjadřovat nebudu. To sem nepatří!
Otázka byla o jiném!

Od: dam®
Datum: 29.09.16 07:39

Hejkale zdravím, jsem měl víc zdrůraznit- u jednoduchého světelného obvodu... Moje chyba. Myšleno - jeden vypínač, jedno světlo, třeba wc, komora, jinak to nemá žádný jiný efekt než, že ubyte pár káúček, přibyde dost métrů drátů a nepřehledné práce při více světelných okruzích - např. zdvojené vypínače 6/6 na okruhy o více než dvou ovládacích místech.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.