Kotel s akumulační nádrží?

Od: Datum: 27.09.16 21:54 odpovědí: 8 změna: 02.10.16 23:35

dobrý den,

můžete mi prosím jako úplnému laikovi vysvětlit - velmi jednodušše vysvětlit výhody-nevýhody kotlů s akumulační nádrží? princip je takový, že když není taková zima a nepotřebuji tolik topit, tak že v kotli zatopím jako kdyby mrzlo, kotel jede naplno, otevřu okna:) a čekám, až se voda v nádrži ohřeje? pak kotel vyhasne a já několik dní ohřívám radiátory z nádrže? potom mi tedy kotel vydrží déle, protože v něm topím obden?

díky

děkuji moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.16 22:19
avatar

V podstatě to tak je. Jen u správně navrženýho a udělanýho systému okna neotvíráš, neb to topí do baráku jen tolik kolik je potřeba a zbytek jde do nádrže.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.09.16 22:28

Jen doplním že z aku nádrže rozhodně nebudete topit několik dní...

příklad:

1000l nádrž nahřátá na 90° a vybitá na 30° dokáže uchovat cca 70kWh, takže při spotřebě 3kW ji vyplácáte za 23h...

když jí nabijete třeba tepelným čerpadlem na 60° a vyčerpáte na 30°, tak už má kapacitu jen 35kWh a vydrží 12h.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.09.16 22:58
Viz kolegove. Jen doplnim, ze okna neni treba otevirat. Kotel rozhodne vydrzi dele. Ani ne proto, ze se v nem topi obden, ale proto, ze topite na idealni podminky. Pak nevznikaji radosti jako nizkoteplotni koroze a podobne. Kotel nemusite dusit a vedlejsi efekt jey ze z komina vam stoupa jenom horky vzduch, ne kour sousedum do oken.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.09.16 23:51
avatar

Ve svém malém rodiném domku jsem si letos na jaře nainstaloval akumulační nádrž na 500 litrů ke kotli dakon16 a pěti plechových radiátorech v bytě jej provozuji tak,že při nynější venkovní teplotě jeden den natápím nadrž na 85 stupnů při současném vytápění bytu,což ze 30 na 85 stupnů trvá 2 hodiny,zatápím v 16.00hod.Po dosažení teploty,necham kotel vyhasnout a druhý den,odebírám teplo k večeru jen z nádrže,což mě vystačí do půlnoci.Druhý den opět natápím kotlem nádrž,topím uhelnými bryketami.Při venkovní teplotě 0 stupnů počítam s tím,že budu natápět nádrž každý den,jen s tím rozdílem že nebudu topit v kotly,celý den,ale jen polovinu dne,druhou polovinu dne bude vyplnovat teplota z nádrže,která je také funkční samotížně,čímž udržuje všechny radiatory horké,aníž by byl kotel v provozu, minimálně 6 hodin při 60 stupních,což mě stačí.Vpodstatě tato nádrž mě šetří topivo a kotel,nebot ho musím provozovat při natápění naplno na 90 stupnů,což je asi 3-4hodiny.Pochopitelně je nutné mit dokonalou tepelnou izolaci celého bytu na to,aby jste učinek doma poznali na vlastní kůži,než se rozhodnete mít doma nádrž a provozovat ji.Tolik na závěr laicky řečeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 28.09.16 08:16

Výhody jsou u špatně regulovatelného zdroje tepla - teda kotle na pevná paliva, zvláště při ručním přikládání. Kotel běží v ideálních podmínkách, kde má nejvyšší účinnost a nemusíte pořád přikládat. Akumulační nádrž má tepelné úniky a proto je vhodné, aby byla ve vytápěných prostorách, jinak platíte za zbytečné vytápění kotelny, sklepa, kůlny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 19:07
avatar

V tom máte pane rv pravdu,akumulační nadrž má ne jen tepelné uniky,když je natopená,dejme tomu na 85 stupnů,ale i samotná o sobě vytápí místnost ve které je umístěna i když je tepelně izolována od výrobce,proto je přímo žádoucí vytápět místnost zvlášt rádiatorem,čož mám i já v tom je ona nevýhoda.Jinak však je nutné mít dokonalou tepelnou izolaci rodiného domku ve všech směrech na to,aby jste citelně poznali ůčinek tohoto tepla z nádrže,jinak nemá cenu jí instalovat.Na druhé straně kdybych já chtěl abych vytápěl 5 radiátorů několik dní z nádrže,tak bych musel mít nadrž na 2000litrů a také výkonější kotel,což je pro mě nesmysl.Tolik na vysvětlenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pank
Datum: 02.10.16 20:52

zeptám se asi hloupě, ale tento systém se používá i pro ohřev vody na sprchování? (topíte tedy i v létě? :) radiátory jsou zavřené a teplá voda jde jen do aku nádrže?)

pro aku nádrž je vhodnější kotel s ručním přikládáním nebo atumatický (to by pak znamenalo topit něčím normovaným, chápu-li to dobře - peletky, brikety, uhlí)

domek zateplený nemám, budou jen nové podlahy a stropy, okna zůstanou zatím špaletová nejsou finance. pro mě je tedy toto řešení nevhodné?

jak velkou místnost musím na takový kotel (pro domek do 100m2 4místnosti, bez podkroví) mít? mohu to umístit třeba na chodbu nebo musím mít speciálně kotelnu?

díky moc

Datum: 02.10.16 23:35
avatar

Já tento systém použivám jen pro ohřev radiátorů do bytu a začinám nádrž natápět až v době,když začnou být chladné večery,tedy koncem září,jinak pro ohřev užitkové vody,mám bojler zvlášt a oddělený od akumulační nádrže,který natápím jiným systémem.V létě topím na užitkovou vodu eletrickým bojlerem,který na zimu vypínám a použivám uhelný kotel a druhý bojler,který je pro tento systém ohřevu přímo určený.Jinak akumulační nádrž 500litrů se umístuje do blískosti kotle a její rozměry jsou 2 metry na výšku a o průměru 1 metr i s potřebnou pěnovou izolací.Mám uhelný kotel dakon 16 od roku 2010 s ručním přikládáním a když natápím,tak napřed natopím bojler 150litrů na vodu 85 stupnů a potom system přepnu na natápění akumulační nadrže,kterou taktéž natápím na 85 stupnu,oboje mě trvá dvě hodiny pod přímým dohledem,kdy kotel honím na 90 stupnů s vypnutýma radiorátory,zatím,ale později budu natápět i byt zároven.Já mám domek také 100m2,ale podsklepený s kotelnou,kterou jsem si postavil ve sklepě a původní umístění kotle na chodbě jsem zrušil.Vždycky je nejlepší mít kotelnu zvlášt od obytných místností a ve sklepě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.