Lze tyto cihly ještě využít?

Od: Datum: 19.09.16 09:55 odpovědí: 7 změna: 19.09.16 19:08

Použili byste prosím vás tyto cihly ke stavbě sloupů pod přístřešek?

Chtěl jsem je odvést na skládku a koupit místo nich nové nebo zakoupit použité cihly (v lepším stavu, co byli součástí suché, omítnuté zdi), ale znejistil mě známý, který by je použil...

Cihly byly součástí 50-100 let staré neomítnuté udírny vystavené vnějším vlivům + nejméně 50let staré podezdívky, která byla v trvalém kontaktu se zeminou.

Cihly jsou pevné, pouze kraje jsou oprýskané, pokryté zažranou vrstvou mechu.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.16 09:58
avatar

Cihly jsou v dobré kondici,pro zdění zídky,sloupků plotu a podobně určitě vyhoví.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 19.09.16 10:09
avatar

Dobrý den, když je lépe očistíte (např. od zeminy či mechu), tak budou lepší než ty nové.

Zbavovat se "prvorepublikové" kvality by bylo škoda. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wamp®
Datum: 19.09.16 11:27
avatar

Ano,použili bychom je.Odstranit mech a při zdění používejte více malty ve spárách,aby se Vám lépe zdilo a vyrovnávaly se nerovnosti na cihlách.

Při zdění pilířů používejte častěji vodováhu,popř.olovnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 12:38
avatar

Zdravím,
cihly jsou normálně použitelné, ale POZOR - ne všechny! Všechny cihly, které mají jednu stranu černou (byly ve styku s kouřem z komínu či udírny) buď rovnou vyhoďte nebo, pokud to umíte, odsekněte černou část cihly zednickým kladívkem (tyhle staré cihly jdou ještě krásně zednickým kladívkem "plátkovat", když se to umí, s novými to neuděláte ani náhodou) či ten kus odřízněte rozbrušovačkou s příslušným kotoučem. Pokud byste totiž tyhle cihly použil do zdi bez úprav, vystavujete se nebezpečí, že dehet z těchto cihel (to černé) vám postupem času prosákne skrz omítku a na té pak budete mít fleky.
Další pravidla pro použití starých cihel:
- očistit od staré malty (dřív se to dělalo nejčastěji sekyrkou, tzv. škrábání cihel), dnes, pokud tu možnost máte, můžete použít třeba "wapku" (vyvinuvší dostatečný tlak, ty levné to většinou nezvládnou) - tímto způsobem se zbavíte i toho mechu a dalších nečistot
- staré cihly je potřeba před zděním z nich opláchnout od prachu a ideálně i namočit, aby vám pak nevysály vodu z malty, případně omítky - na prachu malta ani omítka nebude pořádně držet, to samé platí o použití na suché cihly - pokud použijete na očištění cihel wapku a budete to dělat třeba na dřevěné podlážce nebo položené karisíti (aby se už jednou umyté neválelo v nepořádku), oplachování a namáčení samozřejmě odpadne, protože nebude třeba

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 19.09.16 16:18

Což o to, ty cihly by snad použitelné byly, otázka ovšem je, kdo z nich bude zdít. Dnešní zedníci umějí akorát lepit bloky lepidlem. To by se musel najít nějaký fanda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 17:14
avatar

I dnešní zedníci pokud jsou ve správném učilišti a mají dobré učitele toto umí!Navíc zdít a omíta se naučí i cvičená opice!

Tazatel- klidně je použijte a ničeho se nobojte,jen bych doporučil nepoužívat ty cihly co tvořili jednu stranu sopouchu! Ty zčernalé,i když to očistíte,může se časem stát že to špatné z komína v cihlách vyleze ven i přes omítku!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.09.16 19:08
avatar

Černé cihly oříznout flexou, zbytek normálně vyzdít.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.