Fáze vlevo nebo v pravo?

Od: Datum: 17.09.16 15:21 odpovědí: 31 změna: 02.10.16 22:02

Na které straně musí být zapojena fáze v tříkolíkové zástrčce. Podle jaké normy. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 17.09.16 15:26

To záleží na tom o co jde. Pokud se jedná o zaásuvku v bytě, pak musí být stejně jako ostatní zásuvky. Dnes to norma nespecifikuje zda vlevo nebo vpravo, ale specifikuje stejně všude za měřícím máístem= elektromerem.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.09.16 18:38

Fáza ma byť v ľavej dierke pri pohľade zpredu.

doplněno 17.09.16 20:52:

Skúste si niekedy rozobrať násilím prívodnú šnúru ku elektrospotrebičom.Čierný drôt bude na kolíku do ľavej dierky,možno to žiadná norma nepredpisuje,no spotrebiče s ochranou sú potom riešené tak,že je predpoklad fázy v ľavej dierke.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.09.16 19:20

Proč by tam měla být? Já jí dávám vpravo.

Datum: 17.09.16 19:33

Norma to sice nespecifikuje, ale je dlouhodobým dobrým zvykem dávat ji vlevo.

Od: jendad
Datum: 17.09.16 19:44

Mohu potvrdit . Všude kde jsem to zkoušel , tak je fáze vlevo. Kolík je zelenožlutý drát. Fáze vlevo černý , nebo hnědý a nulák napravo je modrý.

Od: hm®
Datum: 17.09.16 19:58

Ač to údajně současná norma neurčuje, fáze by měla být vlevo. Dřív to snad tak bylo i předepsáno a četl jsem dobrý důvod: lidi (děti), když chtějí do zásuvky něco strčit, vyberou si zpravidla pravou dírku, proto by fáze měla být v té druhé.

Ohodnoceno: 2x

Od: krtek
Datum: 17.09.16 20:02

"vlevo fáze vpravo nulák..kdo to neví ten je ;) "

Ohodnoceno: 1x

Od: faze
Datum: 17.09.16 20:11

Ani jeden nenapsal, že aby byla zachována jednotná orientace tak musí být zemnící kolik nahoře. Co když dá někdo zemnící kolik dolů. Například u nočních lampiček dávám vypínač na fázi a fázi na spodní kontakt objímky.

Když to dá někdo obráceně, tak při výměně žárovky to může poznat.

Datum: 17.09.16 21:27

Děkuji za odpovědi. Našel jsem i toto http://old.ezu.cz/index.php?u=/faq/&a=ArticleDisplay Jen tak na okraj Koupil jsem několik nočních lampiček které mají zástrčky ploché s vypínačem v káblu. Tak, že je mohu zapojit do zásuvky jakkoliv.

Datum: 17.09.16 21:46

Při výměně žárovky je lépe vytáhnout ze zdi. Pokud se fáze dostane na závit objímky tak při neopatrné výměně může dojít k dotyku s kovovým závitem žárovky. Je poměrně přístupný.

Datum: 17.09.16 23:14
Opravdu je vhodné vytáhnout zástrčku lampičky ze zásuvky.Vypínač totiž může vypnout nulák...
.
...pokud se dostane fáze na závit objímky...
Ta fáze na závitu objímky je proti zemi stále. Uvažujme:
1.možnost
Fáze-spodní kontakt žárovky-vlákno-závit žárovky-tělo člověka-zem
2.možnost
Fáze-závit žárovky-tělo člověka-zem.
Teda dvě možnosti zapojení objímky, podle otočení dvojkolíkové ploché zástrčky.
.
Jaký bude rozdíl ve velikosti proudu protékajícím tělem člověka při neopatrném dotyku závitu žárovky?
Těch pár stovek Ohmů - odpor vlákna žárovky - proud tělem člověka moc neovlivní.
.
Je pravda, že žárovku většinou měníme, když je vlákno přerušené... možnost 1. platí ale i při vkládání nové, dobré žárovky.
To platí nejen u lampičky, ale třeba i u stropního svítidla.
Takže vytahovat "ze zdi", vypínat vypínač, jistič.

Datum: 17.09.16 22:25

Pokud vím, noční lampičky mají vypínač na šňůře, který spíná oba vodiče.

Datum: 17.09.16 22:48

Možné je všechno, ovšem ještě jsem neviděl takový mezišňůrový vypínač

Datum: 17.09.16 23:19

Já jo. Dokonce rozebranej. Zapomněl jsem, že mu chybí zadní kryt a chňapnul jsem ho do ruky.

Od: hm®
Datum: 17.09.16 23:55

Takový vypínač jsem sháněl, ale nepovedlo se. Všechny rozpínaly jen jeden drát. Sakra. A někdo na něj narazí, ani se nesnaží.

Datum: 19.09.16 08:53

Hledejte pod názvem dvojpolový výpínač.

Datum: 18.09.16 08:45

to furt, ale nic nemění na tom, že platí fáze vlevo...když to otočím, tak je to je o 180°, a je logické, že při otočení bude v pravo..

Datum: 18.09.16 10:59
Dneska norma říká že musí být všechny v bytě zapojené stejně. Dokud se zásuvky dělaly dva dráty byla prakticky vždycky vlevo a kolik s nulou na druhém drátu. Šňůrový vypínač který spíná oba dráty jsem v žádné běžně lampičce taky ještě v životě nepotkal.

Datum: 19.09.16 09:03

Základní pravidlo pro všechny elektrikáře zní : Vlevo fáze, vpravo nulák. Kdo to neví, ten je ...

Datum: 19.09.16 14:33

Ano, vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to nezná ten je ..rák

Od: fero®
Datum: 20.09.16 14:36

Dobrý den,nevím jak dnes,ale co vím,že fáze se vždy zapojovala na levo.Před 5-ti lety jsem byl přítomen revizi na

provozovně a první co se ptal a kontroloval revizní technik,zda je fáze v levo a zemnicí kolík nahoře.Zřejmně na

to nějaká norma existuje,také je ale možné ,že byla" demokraticky" zrušena, jako i jiné dobré normy, npř.potraviny atd.

S pozdravem fero

Datum: 20.09.16 14:40

První člověk který napsal že kolik má být nahoře

Datum: 20.09.16 14:47

Ale ostatní to již tušili, ani to nemusel nikdo psát. Nebo kdy jste viděl naposledy kolík dole?

doplněno 20.09.16 20:05:

ale já se neptal zdali, ale kdy jste to viděl.

Minulé století sem nebudeme tahat, že?

Datum: 20.09.16 16:49

To tedy viděl. Původní zásuvky měly šroubky nahoře. U dnešních moderních zásuvek jsou jinak.Při výměně zásuvky dráty bez dostatečné rezervy nestačí. Je možnost kabel vyměnit, dráty nastavit, nebo zásuvku otočit.

A ostatní taky tušili, že má být fáze vlevo. Tak proč to tolikrát opakovat.

doplněno 20.09.16 20:14:

Někomu to asi nezapaluje. Ano viděl. Při každé výměně zásuvky z minulého století musím novou dvouzásuvku typu Tango namontovat vzhůru nohama, protože přívodní dráty nestačí.

A to se ještě nikdo nezmínil, že ten zemnící kolík není ani nahoře, ani dole, ale pootečený o 45°

Datum: 20.09.16 14:47

to už tu taky bylo...když je kolík nahoře fáze vlevo...když dá někdo kolík dolů tak je logické, že má být fáze vpravo..nic to nemění na tom, že správně je to prostě kolik nahoře a fáze vlevo

Datum: 20.09.16 20:36

Stále se tu opakuje lež, že fáze má být dle nějaké platné normy vlevo.

Tak to ale není. Fáze může být na jak vlevo, tak vpravo, jen by měla být v celém objektu stejně.

Už jsem dokonce zažil elektrikáře, který za flašku rumu zapojil fázi jak vlevo, tak vpravo. Bohužel to nebyla ta samá.

Po mém příjezdu jsem zapojil nový televizor a satelitní přijímač. Zapnul jsem prodlužovačku a z obou zařízení padla rána a zakouřilo se. *smich* To byla nejdražší flaška rumu široko daleko. :-D

Datum: 20.09.16 21:22

andělíčku, kdo lže a kdo tvrdí, že je to dle nějaké normy?

Já to nenašel..

Datum: 21.09.16 09:03

Ono se v podstatě pořád diskutuje dokola a o ničem. Norma to říká jasně, je jedno na které straně, ale celý okruh musí být na stejné. Důvod je jasný, protože u třížilového rozvodu dle dnešních norem je jedno, kde ta fáze je. Jiné to bylo v době dvoužilového rozvodu, tam to prostě jinak nešlo, než aby poloha fáze byla všeobecně sjednocena. Dnes poloha vlevo je zviklost a popravdě, kdybych jí dal doprava, tak by se mi tak nějak kroutily chlupy v nose, ale je to možné.

Datum: 21.09.16 16:04

dragoncz, souhlasím, proto každému říkám, nehleď na předpisy a dej fázi vlevo, jako za starých dob..

Od: dum25
Datum: 27.09.16 22:49
Ahoj lidi. Asi by jsem to řešil takto, pokud jsme byli zvyklí na fázi vlevo (jak se říkalo naproti srdci ) tak by jsme se tím měli řídt i nadále.
Moje vysvětlení: "já vím jak jsem to zapojil, ale kolega bude koukat jako vůl!" (Viz dřívější doba šikmého umístění kabelů kvůli úspoře finací a po mně potopa)
Nějaká vžitá pravidla by se asi měla zachovávat!
Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.10.16 22:02

Na průmce nám to kantor vysvětloval logicky 90% lidí jsou praváci.Hrající si děti(a nejen děti) zkoušejí strkat hřebíky do zásuvky pravačkou. proto aby je to nekoplo dává se fáze vlevo...to samé s teplou vodou

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.