Regulace tlaku ponorného čerpadla

Od: Datum: 17.09.16 13:19 odpovědí: 6 změna: 17.09.16 22:19
Dobry den,dalo by se priskrcenim vyvodu cerpadla ve vrtu dosahnout mensi spotreby vody ve vrtu aniz by se cerpadlo poskodilo? Aby vrt mel dostatek casu se naplnit.
cerpadlo Calpeda s ridici jednotkou Subtronics co hlida chod na sucho a prehrati nebo prepeti. Dekuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.16 13:55
avatar

Dalo by se ledasco..

Jednodušší ale je nenapouštět plnou vanu...sprchovat se kratší dobu, nebo s přivřenější baterií.

Samotný fakt, že snížíte výtlačnou výšku čerpadla Vám vodu neušetří.

Pokud je vrt tak malého průměru, že se vyčerpá tak brzo že vám to vadí, máte dvě možnosti. Buď zvětšit průměr vrtu (a tím pádem zvětšit jeho akumulaci), nebo do vrtu dát jen malé čerpadlo, které bude čerpat vodu do větší akumulační nádrže, která Vám potom plně pokryje spotřebu domácnosti, aniž byste se musel nějak omezovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 14:19
avatar

Zdravím,
osobně bych rozhodně čerpadlu neškrtil výstup, ale pokud čerpadlo čerpá moc vody, použil bych nějakou nádrž, kam by se voda načerpala a pak se čerpadlo na chvíli vypnulo, co se obnoví hladina vody ve vrtu (studně).
Obecně totiž platí, že tlak vody, který čerpadlo dává, musí někam jít - buď to jde do hadice (potrubí) a nebo někam jinam (pokud se to potrubí - hadice nějakým způsobem přiškrtí (omezí průtok)). A cestou nejmenšího odporu jsou po výstupu různé ucpávky a pod. Ucpávky se opotřebovávají i běžným provozem, ale pokud jsou namáhány nadměrně (tím zvýšeným tlakem), dochází k poškození ve velmi krátkém čase.
Dovolím si příklad z vlastní nedávné zkušenosti. Mám tzv, kalové neznačkové čerpadlo pro příležitostné použití. Čerpal jsme s ním asi 2x vodu ze septiku (cca po 2m3 pokaždé) - potřeba výtlaku byla cca 1,5m výškově - fungovalo OK. Pak jsem ho ho půjčil jao rezervní na zalévání zahrádky do studny 6m hluboké a protože jiná hadice nebyla, napojil jsem ho na slabou hadici 1/2". Čerpadlo vydrželo fungovat celkem 5hod, pak přestalo čerpat, přestože se normálně točilo. Pátral jsme po závadě a nakonec jsem na radu zkušeného odborníka přišel an to, že přestože na všech "kalovkách" je originál redukce na hadice od 1/2" až do 2", používat hadici menší než 1/2" je vražda čerpadla - odnesou to právě těsnící kroužky, které na tlak vytvářený malou hadicí (čili dojde k uškrcení čerpadla) nejsou stavěné - kalové čerpadlo není totiž vůbec tlakové. A obdobně to platí i o ostatních čerpadlech - kromě těch speciálních.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fero®
Datum: 17.09.16 14:29

Dobrý den,způsob,který si navrhujete, ničeho lepšího nedosáhnete.Prakticky již teď provádíte přiškrcení čerpadla

podle toho jak otevřete výpustný kohout,nebo ventil při odpouštění vody-při menším průtoku je samosebou vlastně

čerpání vody přiškrceno.Nezbývá než postupovat jak Vám radí kolega přede mnou.Protože zvětšit průměr vrtu

je problém,a těžko najdete firmu,která by se do toho pustila,v nejlepším případě Vám budou doporučovat provedení

nového vrtu vedle původního(je to pro ně výhodnější hlavně z hlediska ceny).

Nezbývá jen s vodou šetřit a doufat ,že se časem zvýší vydatnost vrtu.

S pozdravem fero

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olinlitomericko
Datum: 17.09.16 14:31

...přesně jak navrhují předchozí radilové-pokud máš místo na větší nádrž, tak ze studny přečerpat do ní a potom do rozvodu vody do domu (chaty, chalupy) nejlíp samospádem, ale ne vždy to jde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 18:59

Pokiaľ nestíha do vrtu dotekať voda pri normálnom odbere a popisované čerpadlo načerpá 55 L za min.,tak nepomôžu žiadné nádoby,len vymeniť ponorné čerpadlo s nižším sacím výkonom alebo prehlbiť vrt,popr.nový a hlbší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 17.09.16 22:19
Preco nepomuze nadoba? Ji se zvysi cwlkovy akumulacni objem.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.