Jakou délku hřebíků na střešní latě a bednění

Od: Datum: 15.09.16 22:23 odpovědí: 11 změna: 16.09.16 16:08

Rekonstruuji střechu a chtěl bych se zeptat, jakou délku hřebíků mám použít na přibití latí tloušťky 4 cm do trámů (k uchycení folie) a následně na pobití desek (cca 22 mm- nepamatuji si přesně) na tyto latě. Krytinou bude falcovaný hliník. Moc díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.16 23:15

hřebík by měl být stejně dlouhý jako dvojnásobek tloušťky latě.

JB

Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 16.09.16 00:49

Dobrý den, snažím se dodržovat + - zásadu, že 1/3 z délky hřebíku prochází skrz materiál, který přibíjím a 2/3 délky hřebíku jdou do materiálu, na kterém to má držet (ke kterému se přibíjí). Záleží i na tom, jak odhadnu zátěž, kterou to celé ponese, ale např. na desku o síle 2 cm bych použil hřebíky 6 cm dlouhé. Zdravím!

doplněno 16.09.16 06:35:

Také mám vyzkoušeno, že když se v místech, kde bude hřebík, přibíjený materiál předvrtá slabším vrtákem, tak se potom nerozštípne - což se jinak stává. Ten tlak procházejícího hřebíku je menší a "leze" do materiálu pod úhlem, jak bylo předvrtáno (neohne se).

doplněno 16.09.16 09:06:

sejny - na latě bych dal alespoň 10 cm a na ty desky 5 cm stačí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.09.16 03:38
V nouzi použiji i hřebíky o něco kratší, ale přibíjím je ne kolmo, ale šikmo, pod úhlem, a střídavě jeden sem, druhý tam. Tím se zvýší odpor při kolmém tahu.
Prostě hřebíky kolmo zabité jedním směrem se dají vytáhnout, u těch nepravidelně šikmo zabitých pohybu jedním směrem brání hřebíky zabité jiným směrem. Na jejich vytažení - odtrhnutí latě je potřebné vynaložit podstatně větší sílu.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.09.16 08:37
Aby se dřevo nerozštíplo, zvláště na kraji, konci, stačí špičku hřebíky otupit kladívkem. Potom špička dřevo neroztahuje, ale trhá vlákna, dělá si díru.
Stará tesařská finta
Ohodnoceno: 4x

Datum: 16.09.16 09:37

Taky to tak dělá, jen zdůvodním proč to mistři dělají. Pokud má hřebík špičku, vlákna dřeva roztahuje a pak se rozštípne lať.

Pokud se ztupí špice, tak vlákno trhá a nerozštípne se.

Datum: 16.09.16 09:03

Takže pokud použiji hřebíky na latě 8 cm a na desky 5 cm, tak by měly stačit?

Od: xyz
Datum: 16.09.16 09:06

Po té, co jsem objevil "krásu" turbovrutů na torx již hřebíky téměř nepoužívám. Střešní latě jsem přichytil těmito turbovruty, kdy 1/3 délky byla v lati a 2/3 v krokvi. Při použití akušroubováku je rychlost montáže téměř shodná s přibíjením hřebíků kladivem.

Ohodnoceno: 1x

Od: krtek
Datum: 16.09.16 14:06

ano mám také zkušenost...na torx jsou kvalitnější...měl jsem i na klasickej křižák...a to byl děs..hned se to drolilo..

Od: xyz
Datum: 16.09.16 14:56

I hlavičku na křížák lze použít, ale je nutné použít správný bit (klasický kříž, nebo pozidriv) a odpovídající velikost... Než jsem tomuhle přišel na chuť, tak jsem často drážku vydrolil, či se mi bit ve vrutu protáčel atp. Od té doby, co jsem si koupil sadu bitů, které jsou v obou variantách a různých velikostech, nemám problém.

Nicméně ano, torx mi přijde lepší.

Od: asd1
Datum: 16.09.16 16:08

Vruty mají jednu mouchu - když dřevo zvlhne a zvětší objem, závit vrut drží pevně, dřík je přetížený a může prasknout. Hřebík tenhle problém nemá a nepraskne 1. se může povytáhnout 2. je z bláta a natáhne se plastickou deformací.. Na střeše to až tak nevadí, tam bývá sucho, ale např. na obložení palubkama kdy to často zmokne vruty vhodné nejsou.

Hřebíky "do vrtule" - pevně drží hned po zatlučení (klasika drží až po oreznutí ve dřevě), ale po oreznutí prakticky nejde klasicky vytáhnout = rozebrat se to dá leda rozštípáním - zjistíte to při výměně latí kdy to půjde i s krokvema ;)

Na latě aspoň stovky, na 2 cm bednění stačí 5 nebo 6 cm. Proti rozštípnutí dřeva naklepnout špičku hřebíku.

Datum: 16.09.16 13:43

kromě turbovrutů existují hřebíky se zákrutem v dříku.Dokonce jsem rozebíral palety,kde byly hřebíky opatřeny zdrsněním ma konci a tam bylo aplikováno lepidlo.Takový spoj je téměř nerozebiratelný. http://www.chalko.cz/download/catalog/cz.chalko-catalog-nails.pdf( označit automatickou velikost)

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.