Hlasování členů družsta a vlastníků bytů

Od: Datum: 12.09.16 13:36 odpovědí: 7 změna: 12.09.16 19:04

V naší samosprávě je 31 členů družstva a 4 vlastníci ( vlastníci nemají založené SVJ ), Jak je to prosím s hlasováním na členské schůzi?

Příklad - více jak polovina členů družstva odhlasuje že zhodnocovat chce, více než polovina vlastníků odhlasuje že nechce.

Musí být pro většina družstevníků i většina vlastníků nebo tím, že je více členů družstva, tak přehlasují vlastníky?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.16 14:15

Nejste SVJ, jste družstvo, kde je nejvyšším orgánem členská schůze. Ti čtyří vlastníci, pokud nejsou zároveň družstevníky, mají dle mého názoru smolíka.

Spoustu let nás bylo jen necelá pětina vlastníků, abychom mohli spolurozhodovat o družstvu, z družstva jsme při převodu do vlastnictví nevystoupili. Alespoň tak nám to řekl právník družstva. U vás by mělo platit to, co odhlasuje nadpoloviční většina družstevníků na členské schůzi.

U nás to dokonce vygradovalo tak, že vlastníci, kteří z družstva vystoupili, nebyli na členskou schůzi vpuštěni. *ee*


doplněno 12.09.16 14:28:

Ještě doplním.. pokud na členské schůzi odhlasuje 16 členů zhodnocení, mělo by to být pro družstvo závazné..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 14:25

Nedávno se měnil Občanský zákoník a tyhle věci se tam měnily, takže žádné "spoustu let" neplatí. Každopádně družstvo nemůže přijímat taková rozhodnutí, který poškodí ostatní vlastníky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 14:36

Pletiplot, klidně sem tu změnu OZ dejte, já o ní nevím, již se mě netýká, jsme několik let již SVJ.


doplněno 12.09.16 20:33:

Pletiplot, my samozřejmě máme stanovy v pořádku, předělané.

My jsme už jen SVJ, nemáme žádné družstevníky.

Myslela jsem, že je nějaká změna v OZ ve vztahu např.k hlasování, pokud jsou v družstvu společně vlastníci a družstevníci, tu konkrétní změnu že sem dáte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 15:17

Moc děkuji, já pořád googluju, nemůžu volat na družstvo, protože jediný člověk, který mi v tomto může odpovědět, je dcera jedněch družstevníků z našeho domu a už ji pěkně štvu. Já to mám složitější, jeden byt v domě mám družstevní a jeden v osobním - samozřejmě jsem ale zůstala členem družstva, poplatek za správu je levnější. Strašně jsem se teď naštvala na schůzi. Od doby kdy byl dům zcela rekonstruován, s manželem na schůze nechodíme. Jenže důchodci začínají vymýšlet jak zbytečně utrácet ze společného fondu. Nevěřili jsme s manželem vlastním očím a uším jak se diletantsky dá vést členská schůze.

Datum: 12.09.16 16:25

Možná byste mohla zavolat na Svaz bytových družstev, nebo jak se to přesně jmenuje? My jsme kdysi na schůzi měli i I.Přikryla-byl v té době předsedou svazu, ani se nedá vylíčit, co vše se dělo a jaký je to kočkopes-vlastníci a družstevníci dohromady *ee*

Jinak věřím, co vše je možné, vlastník by od soudu nevylezl ..spíš, pokud máte dům zrekonstruovaný a nějakou rezervu na FO, snížit ho a ne vyhazovat prachy z okna. Ono se to všechno pěkně říká, ale něco prosadit.. znám to.

Choďte určitě na schůze, máte dva hlasy. Oni se družstvu vlastníci nikdy nehodili do krámu *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 16:02
avatar

Pokud není ustaven SVJ,pak při hlasování je každý vlastník jako jeden člen.Ovšem družstvo musí mít ve stanovách klauzuli,že se vlastníci počítají jako členové družstva.Pokud je ustanovena SVJ,pak družstvo je jeden člen při hlasování v samosprávě.

jabraka

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.