Zateplení krajové řadovky

Od: Datum: 12.09.16 10:40 odpovědí: 3 změna: 12.09.16 13:45

Dobrý den,rád bych požádal o radu nebo názor. Koupili jsme před časem dvoupatrový krajový řadový dům v městské zástavbě. Hrubá stavba domu byla postavena kolem r. 1980 z bloků CD Týn. V době naší koupě byl dům po předchozím vlastníkovi v dost zanedbaném stavu, takže jej průběžně opravujeme. Vyměnili jsme všechna okna za plastová, vyměnili střechu, zateplili jsme strop nevytápěného suterénu a položili tep. izolaci na nepochozí půdě a nyní bychom rádi dodělali vnější plášť domu. Stávající omítka byla dělaná amatérsky, je křivá, místy se odlupuje, hlavně na štítové zdi a není ani natřená.
Řeším tedy jak postupovat při opravě. Zda dům kompletně zateplit, což se na první pohled jeví jako nejjednodušší řešení, ale mám obavu, zda je to při dnešních cenách vůbec investice s nějakou rozumnou ekonomickou návratností, nebo zateplit jen štítovou (východní) stěnu s nejhorší omítkou a největší plochou a zbylé dvě stěny (sever, jih-v podstatě samá okna a balkony) pouze opravit, nebo na zateplení úplně rezignovat a omítku jen opravit a natřít.
Celková plocha fasády je ca. 220 m2 a roční náklady na vytápění plynovým kotlem jsou za poslední 3 roky ca.35-40 tis.Kč/rok včetně vaření a ohřevu vody.
Rád bych tedy požádal o radu někoho se zkušeností v této problematice, protože získat objektivní názor není úplně jednoduché.
Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.16 12:08

My jsme na velkém baráku zateplili jen tu největší stěnu s jedním oknem. V budoucnu bychom to chtěli natřír nebo natáhnout fasádní hmotou, která má cosi v sobě a působí i izolačně. Jedni ve vedlejší ulici to mají a nestěžují si. Chrělo by se trochu poptat, jinak ohledně zateplení vám každý řekne něco jiného. Já tyto informace sbírám, protože mě to zajímá, ale ještě jsem neslyšela o nikom, komu by zateplení domu snížilo náklady na vytápění třeba o polovinu. Jeden náš známý tvrdí, že pokud je cihelné nebo podobné zdivo, tak nemá smysl vůbec zateplovat. Na některých druzích omítek, které se pak na zatelení natahují, se drží plísně a pak to jde okny dovnitř. Sama znám domy, kde mají po 5 letech všude černo a je to hnusné. Nejlepší by bylo, kdybyste ve svém okolí pozoroval, jak se někde dělá fasáda a tam se zeptal. Někde jim to jde od ruky a jsou tam staří mistři, kteří rádi poradí, někde zase houpou mladí kluci a nestojí to za nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 12:41

Izolační omítka je dobrá tak na historické budovy. Jinak vyhozené peníze. (nepoměr mezi cenou a tepelným odporem)

Pokud není v baráku díra, přes kterou fouká, tak ztráty přes zdi dělají nějakých 20-30%. Tedy i pokud bych udělal izolaci s nekonečným tepelným odporem, tak maximálně ušetřím 30% nákladů. (v případě řadovky s mnoha okny bude to spíše 20%)

V případě zateplení 15-20cm lze očekávat úsporu někde okolo 15% z celkové částky za otop. A jestli se vyplatí zateplit všechny zdi? Pokud jsi šikovný, nezaměstnaný - nebo hodně špatně placený a manuální práce si uděláš sám, tak zde nějaká návratnost je. V případě zadání firmě je návratost velice problematická.

Od starých mistrů bych si nechal poradit, kdybych chtěl rekonstruovat statek či nějaký starý objekt, kde se využijí půdovní stavební postupy. Dnes je ale rok 2016 a "moderní" bydlení vyžaduje už jiný přístup.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.09.16 13:45
avatar

Dada, po internetu se šíří spousty nesmyslů, poloprav a odborných rad. Jako laik těžko poznáte, kdo má pravdu. To že Dajka ještě neslyšela nikoho, že mu zateplení snížilo nákldy na teplo je sice možné, ale ze zkušenosti vím, že lze vše spočítat tak, jak so zadavatel přeje. To že po zateplení se projeví problémy je špatné sdělení laiků. kteří tomu nerozumí a svalují vše na zateplení, přestože chyba je jinde.

Pokud jste Vy zateplili jen jednu stěnu, nelze hodnotit jako zateplení, páč to odporuje i vyhlášce, (zateplovat jen část).

Zkuste si nechat udělat cenovou nabídku na opravu zdi bez a se zateplením, nejméně od 5 firem. Uvidíte rozdíl v ceně a určitě zateplená fasáda vydrží déle něžli nezateplená. Nejvíce energie v domácnosti je na otop a přípravu teplé vody. Zkuste různé odborné poradny, třeba bezplatné konzultace a výpočty, dle Vašeho bydliště.

http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis

Přeji jen správné rozhodnutí.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.