Větve okrasných keřů přečnívajících na moje

Od: Datum: 05.09.16 12:55 odpovědí: 5 změna: 06.09.16 07:04

sousedka má půl metru od plotu vysazený živý plot asi 3 m vysoký. přesahující větve , které ostříhá naháže ke mě na pozemek a pošle mi SMS,že je to můj majetek. Po podání stížnosti na městkém úřadě mi bylo zděleno. Řešit pouze soudně.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.09.16 13:17
avatar

Já takovým problémům předcházím.Větve,přesahující ke mě odstraňuji hned.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xyz
Datum: 05.09.16 14:29

Větve bych sebral a hodil jí zpět na pozemek. Případně bych větve sám ostříhal dřív a hodil k ní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.16 19:48

Odpísať jej SMS,že prečo siahala na váš majetok.No najlepšie by bolo ju pozvať na kávu a na druhý krát by to možno nespravila alebo jej umožniť to upratať,Proste napraviť susedské vzťahy,niekedy stačí trocha ustúpiť.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.09.16 05:46
avatar
Zkuste sousedku nebo i úřad písemně upozornit na Občanský zákoník
§ 1016
(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.
(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.
(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.
§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
.
Pokud jsem dobře pochopil Váš dotaz, sousedka větve jejích keřů háže na Váš pozemek
Porušuje teda obč. zákoník § 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
.
Poprvé stíní Váš pozemek, dále háže nepořádek - odpad na Váš pozemek (přímo přivádí imise na pozemek jiného vlastníka) větve mohou poškozovat oplocení (pokud je Vaše) Dále vás obtěžuje a ruší Vaše práva (§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
.
Zákon sice mluví o stromech, ne o keřích, nevíme ale, o jaké keře se jedná, i tuje či další dřeviny mají kmen a mohou se považovat za stromy. I na keře platí § o stínění a odpadů... listí, plody a pod.
.
Jak píše kolega, stříhejte větve Vy, neházejte je ale za plot. Zkuste udržet sousedské vztahy na korektní úrovni. Oplatí se to. Vysvětlete sousedce, že nebudete trvat na přesunutí keřů do patřičné vzdálenosti, pokud ona nebude dělat naschvály při údržbě těch keřů.
Plot mezi Vámi nebude potřebovat údržbu, nátěr, opravy? A kdo je jeho vlastníkem?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.16 07:04

Prostě větve stříhejte jakoby byly vaše a nedělejte z toho vědu.Odpad zlikvidujte a je klid.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.