Jak vyřešit přístřešek na hranici pozemku?

Od: Datum: 04.09.16 12:11 odpovědí: 7 změna: 05.09.16 08:50

Dobrý den,

soused u našeho plotu začal stavět kryté stání pro auto. Máme dobré vztahy, oznámil nám (stavební úřad prý neřeší).

Nicméně základy, které se začínají rýsovat (větší než bylo řečeno a jistě vyšší střecha) a vysázení vzrostlých tůjí, které náš plot převyšují už teď o 40cm a dost stíní) se nám už nelíbí. Jak postupovat? Zatím je čas...

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.09.16 12:55
avatar
Pomůže Vám Občanský zákoník
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
(2) Jsou-li imise důsledkem provozu závodu nebo podobného zařízení, který byl úředně schválen, má soused právo jen na náhradu újmy v penězích, i když byla újma způsobena okolnostmi, k nimž se při úředním projednávání nepřihlédlo. To neplatí, pokud se při provádění provozu překračuje rozsah, v jakém byl úředně schválen.
.
§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.
.
§ 1020
Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.
.
Není čas!
Upozorněte souseda na tyto paragrafy. A na stavební zákon...
doplněno 04.09.16 13:40: Doplním poznámku jofa
§ 1019 OZ
(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.
.
A ještě Stavební zákon
§ 79
Rozhodnutí o umístění stavby
Čl.2- Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují
o) stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,
.
Všimněte si a upozorněte souseda na :
je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m,
Teda nejen tuje, ale i garáž musí mít odstup.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: jofa®
Datum: 04.09.16 13:30

Hlavně si pohlídejte, aby spád střechy nezasahoval na hranici pozemku, plotu a voda i sníh nešel ze střechy k Vám na pozemek. To je běžná praxe některých stavitelů, těchto všelijakých přístaveb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 14:45
avatar

Asi bych komunikoval se sousedem a vyříkal si všechno, dokud je čas. Až to bude stát, bude pozdě.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 04.09.16 16:42
Postupujte tak, ze se domluvite se sousedem, co je a co neni pro vas problem. V ramci dobrych vztahu to udelejte co nejdrive. Domluvte se treba i na sklonu strechy a okapu. A treba i na tom, ze si pod okap date sud vy a budete mit vodu na zalevani.
Kdyz to postavi, bude uz pozde.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 04.09.16 19:41

Zdravím

Přesně jak bylo již řečeno výše, má-li být dohoda k oboustranné spokojenosti je třeba aby soused respektoval váš pohled na věc a "přizpůsobil tomu" svůj "přístavek" pak to může dobře fungovat i bez "úřadů". Také jsem potřeboval něco udělat, a tak jsem zašel za sousedem a podrobně vysvětlil situaci, dal mi "podmínky" které pokud dodržím nepovedou k nespokojenosti a případnému sporu. A tak se i stalo, vše jsem promyslel a s dotčenými sousedy probral, udělal jsem to tak že všechny podmínky sousedů byly splněny, spokojenost oboustranná naprosto bez problémů.

Nabídněte mu dvě cesty, buďto bude respektovat vaše podmínky a "přístavek" si přizpůsobí, nebo to bez úřadů nepůjde, a později mu s tím můžete dělat "potíže", volba je jen na něm...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 22:41

Vyřešte si to se sousedem, dokud je čas, jak tu bylo napsáno předtím, nebo budete litovat. Jak jsme dopadli my - asi před 20 lety jsme měli plné zuby víkendových akcí souseda alkoholika, tak jsem nasázela keříky ptačího zobu k plotu. To vše jsem konzultovala se sousedkou, které to nevadilo. Během pár let jsme spravili barák a sousedce začalo vadït všechno - i ty keříky, soused už v důchodě si začal vodit domů exoty furt. Baba byla vzteklá, že mají ..., vygradovalo to i mým fyzicým napadením. Současná situace - baba umřela, soused ožrala dělá celé dny rambajs s rádiem, čoklem, bezdomovci...Z našich keříků je neprostupná hradba a jsem za to ráda, že aspoň trochu ztlumí ten hluk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 05.09.16 08:50

Pokud váš soused má promyšleno, co a jak, tak nějaké debaty s váma nebude brát vážně. Musíte se písemně obrátit na místní stavební odbor s námitkou. Debaty jsou dobré jedině do hospody, u staveb ani náhodou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.