Užší pozemek než v katastru

Od: Datum: 03.09.16 20:10 odpovědí: 8 změna: 06.09.16 17:32

Dobrý den,

mám zajem si koupit pozemek (zahradu). Dnes jsem se byl na pozemek podívat a zjistil jsem, když jsem měřil šířku, že neodpovídá tomu, co je v katastrálních mapách (je téměř o 1.5 metru užší). O pozemek mám velký zájem, pač jej chci do budoucna využít na stavbu RD. Potřeboval bych poradit, co s tím? Mám pozvat geodeta na přesné zaměření a v případě, že bude opravdu pozemek užší, je možné nějak zpravit nápravu např. posunutí plotu, který odděluje pozemek?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 03.09.16 20:59

Tuto změnu by mohl provést pouze majitel po novém zaměření pozemku. Vy nemůžete nic.


doplněno 03.09.16 22:01:

Kterýkoliv majitel. Ale pochybuji, že majitel, který si přilepšil si pozve geodeta, zaplatí za něj a posune si plot zpět.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: miroslas
Datum: 03.09.16 21:08

Majitel, který je požkozený nebo majitel, který si přílepšil?

Datum: 04.09.16 08:13
avatar

1 mapy nemuseji být přesné 2 v minulosti mohlo dojít k dohodě, výměně, prodeji bez zápisu 3 mohlo dojít k "vydržení"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroslas
Datum: 04.09.16 08:16

Tak tomu se říká totální bordel ... Ale pokud byla v minulosti jakákoliv dohoda a tehdejší majitelé nežijí a v katastru to není, tak to přeci mohu požadovat aby došlo k posunu plotu. Navíc pokud ten plot stojí na mém pozemku a nemá tam co dělat tak jej přeci mohu odstranit sám, ne?

Od: uska®
Datum: 04.09.16 09:35

Jasně, až pozemek koupíte, tak tam můžete vletět a odstranit sousedovi plot na vašem pozemku. Pak bych na pozemku již nestavěla neboť ještě tam nebudete bydlet a soused vám do smrti znepříjemní život.

Proč tohle neřešíte s oběma majiteli pozemků? Zjistěte jejich vyjádření, sem napište výsledek, pak se dá radit dále.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xyz
Datum: 05.09.16 11:57

Já jsem také při koupi zjistil, že plot neodpovídá katastrální mapě. Tedy, že soused bývalému majiteli "věnoval" cca 112 m2. Naštěstí vše proběhlo hladce. Bývalý majitel se se sousedem domluvil na odkupu těch 112 m2 (aby plot už byl skutečně na hranici pozemku) a náklady na geodeta šly za realitkou, protože si to neohlídali - nabízeli pozemek 460 m2, který měl ve skutečnosti nějakých 570 m2. Teď je vše už i na katastru správně.

Já jsem zaplatil stejně, ale měl pozemek papírově větší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.16 12:20
avatar

já bych situaci nehrotil, protože není dobrý nápad znepřátelit si sousedy hned první den. Prodávajícímu bych oznámil, že parcela je menší než by měla být podle zaměření na katastru a ploty jsou jinde. Ať problém napraví on, případně ať sleví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.16 17:32
avatar

Jak jste zjistil tak přesně šířku pozemku? Podle čeho? Z katastrálních map mohu souřadnice zjistit s přesností na metry, při zjišťování na pozemku další chyba... Tady tvůrci katastrálních map na nepřesnost upozorňují http://sgi.nahlizenidokn.cuzk…z/marushka/html/GPSPopis.html Pokud má pozemek pravidelný tvar, plochu byste mohl zjistit podle jednotlivých vzdáleností a porovnat s výměrou v KM...pokud pravidelný tvar nemá, bude to horší...ale geodet vše jistí, za určitý poplatek...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.