Dům vs. bytový dům- rozdíly při koupi atd.?

Od: Datum: 03.09.16 16:00 odpovědí: 4 změna: 04.09.16 00:06

Přemýšlím že bych koupil jeden patrový dvougenerační dům. Je to normální dům, obytná plocha cca 120 m ctvererních. Ale z nějakého důvodu je veden (na katastru) jako bytový dům. Dům má defacto jen 2 bytové jednotky (jedna v přízemí, jedna v patře), dvougenerační dům (a nijak velký viz 120m). Nevím proč to tak je.

Chci se zeptat jestli by měl při koupi a bydlení v tomto domě čekali nějaká úskalí nebo komplikace, když to "papírově" je vedeno jako "bytový dům" (o dvou bytových jednotkách). Dům kupuju jen na sebe, bez hypotéky. Čekají mě nějaké komplikace, jakože bych musel zřizovat bytové družstvo třeba nebo něco takového...?

Předpokládám že zákony se trochu liší pro "normální dům" a "bytový dům"?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 03.09.16 16:09
avatar

Dobrý den, nečekají Vás žádné komplikace a SVJ nemusíte zakládat. Mám v RD tři byty a v KN je také veden jako bytový dům. Zdravím!


doplněno 03.09.16 16:33:

uska - tazatel píše, že hypotéku nepotřebuje. Jinak souhlas (i když zvuk se šíří i směrem nahoru) .


doplněno 04.09.16 03:12:

tarantino - kontrola z F.Ú. nejsou "čerti". Takže, přijdou bez rozbušek a vylamování dveří, vyžádají si dokumenty - a co nebude ve firmě, tak pro to si skočíte domů (tedy, o patro výše). Pokud po Vás půjdou "čerti", tak je jedno, kde máte firmu a kde bydlíte (třeba Vám prohlídnou i chalupu na horách). Sice je to už nad rámec původního dotazu, ale je rozdíl mít sídlo firmy a nebytové prostory - kancelář není problém, ale např. výrobna už vyžaduje jiné předpisy (to Vám je snad jasné). Jinak, ten zápis v KN nikdo řešit nebude a Vy budete jediný vlastník celého domu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 03.09.16 16:28

Jak píše Ben, nic vám nehrozí, má to své výhody. Jednotlivé byty mají své měřiče energií, tudíž jsou to samostatné jednotky. V patře bydlete a spodek pronajímejte ( ne naopak, bylo by slyšet dupání), příjem z pronájmu pomůže Vám splácet hypo a přispěje na opravy domu.


doplněno 03.09.16 17:53:

omluva - hypo jsem přehlédla. Ale, že by se nehodila každá kačka navíc?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tarantino
Datum: 03.09.16 22:31

A tedy navíc předpokládám že si do jedné jednotky (kde nebudu bydlet ani ji pronajímat) tak si do ní mužu zapsat sídlo firmy... A kdyby mi přišla nějaká kontrola (finanční, danová, nebo nevím jaká), tak mi nemůže lézt do patra (kde skutečně bydlím), protože to je samostatná jednotka a firma má sídlo zapsané v dolní bytové jednotce... Chápu to správně že by to takto mělo fungovat?

Od: astro
Datum: 04.09.16 00:06

Obecně ano, ale myslím, že už to příliš překombinováváte, otázka kam může a nemůže FÚ či případné ostatní orgány je na jinou debatu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.