Účel nástroje? (na dřevo)

Od: Datum: 31.08.16 16:29 odpovědí: 5 změna: 01.09.16 15:44
avatar

k čemu je ten prostřední nástroj?, jak se s ním pracuje?, jak se mu říká?
(pokud je to doplněk pořízu na prohloubeniny (což podle mě asi není), proč je to udělaný takhle nesouměrně a na tom druhém konci není rukojeť? - ten druhej konec je vůbec divnej, jako jediný smysluplný vysvětlení mě napadá, že se má to očko navlíknout na nějakej čep a kolem něj s nástrojem (po)otáčet (?) )

(smysl pořízu (snad) chápu, ale můžete mi popřípadě potvrdit, že se krom odkorování používá i na seřezávání jakejchkoli kusů dřeva na dýlku? (tj. ne kolmo na letorosty))Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.08.16 17:55
avatar

Viděl jsem, něčím podobným štípat došky. Mělo to svůj stojánek s pracovní deskou, uložení v čepu a obsluha velmi zručně otáčela kus polínka ze kterého se uštipovaly pláty dřeva.

Poříz seřezává dřevo po létech, třeba klacík do špičky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.09.16 00:56
avatar

to je dobrá idea - zřejmě to bude pracovat vertikálně (shora dolů), dřevo se začne seřezávat (nebo spíš odštípávat) nahoře u čepu - proto je tam řezák zahnutej (a na konci páky), aby dobře procházel dřevem, pak se celej odštěpek docvakne tou delší částí ostří
(prošel jsem si fotky k dělání šidelů (došky jsou ty ze slámy (-: ), a nástroje vypadaly jinak, ale třeba jsou různý technologie, nebo tohle není přímo na šindele, ale něco podobnýho)

Datum: 01.09.16 15:08
avatar

Přesně jak píšete to fungovalo a byly to samozřejmě šindele ;) V některých momentech jsem pána podezíral, že tam má hydrauliku. Samozřejmě to byla jen praxe a výběr dřeva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 01.09.16 15:38

Ahoj, k tomu noži chybí ještě kus s trnem za který byl nůž zavěšen, co by pákou stříhal. Obdobný tvar nože používají pokrývači střech pro tvarování břidlice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.16 15:44
avatar

Ten horní je kolovrat nebo-li ruční vrtačka. To střední nevím a to dolní je nástroj na odkrajování kůry z prken. Něco jako zejtovačka. (s tím běžně pracuju)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.