Zapojení lustru

Od: Datum: 31.08.16 10:58 odpovědí: 11 změna: 03.09.16 23:11

Dobrý den. Normálně vyměňuji staré zásuvky a vypínače za nové, vyměňuji staré šňůry u spotřebičů. Vždy sedí barva na barvu atd. Teď potřebuju zapojit lustr, ale zmátlo mě zamotání kabelu u lustru - zelenožl s hnědým - to mohlo být takto připojeno? A za stropu mi visela čokoláda, kde modrý nulák byl mimo, černý a zeležl. v čokoládě. Přikládám fota s popisem. Prosím, poraďte, co s tím. Abych něco nezvorala. Předem děkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.08.16 11:15
avatar

Gratuluji, tohle nesmí dělat osoba bez kvalifikace dle vyhl. 50, možná si myslíte "blablabla", ale to, že to "funguje" neznamená, že je to udělané správně a je to bezpečné! Nikdo nepozná podle fotky jakou máte elektroinstalaci, ale přesto se možná najdou "zakaždocenu rádci", kteří Vám poradí v dobré víře podle domněnek. K věci, to co jde ze stropu naznačuje, že se jedná o rozvod TN-C vedený kabelem 3-J, modrý vodič by tedy byl správně nepoužitý, protože by ho nahrazoval žluto-zelený (PEN) - nutno ověřit!. Svítidlo má smotané vodiče pravděpodobně proto, že bylo již zapojené do systému TN-C, kde jsou dva vodiče a protože svítidlo má vodiče tři dva se potkávají. Zpravidla to bývají žluto-zelený a modrý, na Vašem obrázku je to však jinak... Zpravidla modrá vede na závit žárovky, černá, nebo hnědá na "špičku" a žluto-zelená na kovové části, kdyby to bylo zapojeno podle obrázku, byla by fáze na objímce žárovky - toto je funkční, ale životu nebezpečné, s fází na objímce se smí zapojovat jen některé typy objímek a co myslíte, počítal s tím výrobce lustru a osadil ji? Máte jistotu, že barva vodičů lustru koresponduje? Slaněné vodiče - licny se nesmějí zapojovat do některých druhů svorkovnic, hrozí požár (rákos,suchá prkna) poznáte typ svorkovnice? Máte možnost opatřit vodiče dutinkou? Každopádně elektrikář si se vším poradí a je to operace na pár minut.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.08.16 21:50

Který zákon či vyhláška zakazuje si doma tohle udělat bez odborné způsobilosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.16 11:18

Tak na vašem místě pokud nevíte co je vadaska a měřáky tak bych to nechal znalému . Mohla by jste si nebo někomu ublížit.Zdar.


doplněno 31.08.16 23:27:

Pro atilla - no předpokládám to proto - že kdyby jste to věděla tak je použijete a nevznesete tento dotaz. A to myslím upřímně a bez jakékoliv urážky.Zdar.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.16 12:50

Bude to TN-C, modrý nevyužit. Zelený ze stropu na zelený s modrým z lustru, černý na hnědý. Ale na vlastní nebezpečí, viz poznámky nade mnou.

A fáze na objímce je úplně jedno už asi 40 let. Mimo opravdu staré svítidla.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.08.16 20:33

tomas11:jak jste přišel na to, že to nevím?

Datum: 31.08.16 18:37
avatar

já si myslim že je to smotaný proto že je v obou drátech fáze

dle mě ten zelenožlutý někdo použil pro vedení fáze na druhou půlku žárovek v lustru

běžně to taky vídávám prostě se na dvoupřepínač přivede fáze a ta se pak rozdělí k lustru tak že na jednu žílu černou se rozsvítí např.jedna žárovka a na druhou žílu žlutozelenej se rozsvítí zbytek lustru třeba 2 žárovky

ověříte si to jednoduše vadaskou nebo fázovkou -rozpletete dráty a změříte si zda je na obou fáze či ne

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.08.16 20:37

dabel: díky, konečně někdo poradí a nepoučuje. Nejsem debil, ani "blondýna", jak je vidět, tak to většina předpokládá.

Datum: 31.08.16 20:54
avatar

Vida, tohle je ten případ rady od monitoru, na který jsem upozorňoval ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.16 22:03

Normální člověk použije jako nuku ZŽ. Pokud jako fázi, měl by být už dávno mrtev.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.16 13:51
avatar

Konečně první dobrá a správná rada bez urážek a mudrování o způsobilosti... Dle mne je to přesně tak a nejspíše byl lustr zapojený v soustavě TNC na 1 okruh a je vyroben pro 2, tedy pro řazení 5. Pro jistotu je to třeba vadaskou přezkoušet, ne obyčejnou fázovkou za pár korun, která ukáže i mylé naindukované napětí. Dávám bod.


doplněno 03.09.16 14:01:

"malé"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.16 23:11

od vypínače je to v pořádku, jen někdo použil 3žilový drát takže je modrý nevyužit. Lustr má patrně plechovou část a proto je tam zelenožlutý. Spráně by měl být spojen zelenožlutý s modrým a knim zelenožlutý od vypínače a pak hnědý s černým od vypínače. To tvé zapojení bude také bez problémů fungovat akorát bude obráceně fáze na žárovku takže půjde přes závit místo spodem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.