Odvětrávaná fasáda

Od: Datum: 04.12.16 20:41 odpovědí: 4 změna: 29.12.16 17:25

kdy se aplikuje a co vůbec je odvětrávaná fasáda? mohli by zkušenější poradit? může nebo dokonce musí se aplikovat na polystyren? jak se potom ke zdi montuje rošt? není snad pravda, že jakékoliv kotvící prostupy jsou špatně kvůli tepelným mostům?

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 04.12.16 21:22

Odvětravaná fasáda je třeba u těch amerických dřevodomku . Tam jsou překládané prkna přes sebe a dotýkají se tedy jen hranou paropropustné folie a prkéná stěna s mezery provětrává. Ta folie je tam kvuli vzduchotěsnosti , ale propouští vlhkost a stěna je tedy odvětrána a případná vlhkost je vysušena. Pokud by jste zadělala polystyrenem dřevodomek , tak uzavřete případnou vlhkost . Pokud tedy někdy v budoucnu porušíte parotěsnou foli vevnitř at už nějakým šroubem , nebo hřebíkem tak vlhkost nemá kam odvětrat a ve stěně bude kondenzovat.

Samozřejmě stěna nemusí být jen z dřevěných palubek, ale i z jiných materiálu at už plastové , nebo hliníkové obklady. Myslím , že jsem viděl i z cetris atd. Tam jsou pak vertikální latě a mezi obkladem je mezera s odvětráním dole a nahoře.


doplněno 04.12.16 21:32:

Ještě k těm tepelným mostum. Řeší se to stejně jako u střechy , kdy na vertkální trámy s izolací dáte pak vodorovné latě a mezi ně izolaci. Na to příjde přisponkovat parotěsná folie a pak rošt s instalační mezerou (elektro , voda) a vnitřní obklad. Tak máte zajištěno , že i když budete něco vrtat do obkladu , tak neproděravíte parotěs.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 04.12.16 22:39

odvětrávaná fasáda je když tepepný izolant a finanční dekorační povrch je oddělen..odvětrávaná fasáda se klade na speceiální rošt podobného technického řešení jako rošt pro SDK desky..většinou jsou to však desky z různě tvarovaných plechů...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 00:55
avatar

Odvětrávané fasády mají různou konstrukci.V podstatě se stěna zaizoluje stejně jako u stěny s perlinkou a lepidlem ale místo minerální omítky se použije zakrytí izolace jiným materiálem s mezerou,která umožní průchod vzduchu pod obkladem.Zákryt může být plast,palubky,nebo keramické prvky.Nova Brick,Obklady lze provést i místo omítky neprodyšné.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milanc
Datum: 29.12.16 17:25

Provětrávané (taky tzv. odvětrávané nebo zavěšené) fasády mají uvnitř svislou vzduchovou mezeru, kterou proudí vzduch a montují se suchou cestou - to je hlavní rozdíl od kontaktních fasád (kontaktní fasáda = polystyren nebo minerální vata nalepená a ukotvená přímo na zdivo a následně potažená omítkou).
Tato odvětraná vzduchová mezera ve fasádě především zajišťuje aktivní odvod vlhkosti z fasády (tedy jak z povrchu izolace tak i z vnitřní strany fasádního obkladu), ale také například zabraňuje přehřívání fasády. Má i další výhody.

Povrchovou úpravu odvětraných fasád tvoří pak nejčastěji nějaké obklady ve formě desek, panelů, apod.

Díky vyloučení mokrých procesů je také montáž rychlejší, není třeba dělat technologické přestávky nutné pro vyzrání lepidla, malty, apod. Montáž není také tak velmi limitována nízkými teplotami.

Výhod těchto fasád také je, že pohledová vrstva (fasádní obklad), je oddělená od nosné konstrukce (zdi) a nedochází tak například u rekonstrukcí k přenesení prasklin do povrchu fasády. Na rekonstrukce jsou proto odvětrávané fasády obzvlášť vhodné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.