Jak pospojovat vodiče v povrchové krabici?

Od: Datum: 30.08.16 10:44 odpovědí: 9 změna: 30.08.16 17:58

Jak se spojují vodiče v povrchové elektroinstalační krabici?

Znám podomítkové krabice s věnečkem na propojení, ale například krabice dle obrázku :

Můžu použít klasickou svorkovnici nebo WAGO svorky nebo jak to elegantně vyřešit?

Potřebuji pouze sloučit dvojici třížilových kabelů do jednoho třížilového.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.16 10:47
Že by tam nešel dát věneček? To se mi nezdá.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.08.16 11:09

Věneček, wago, stočit kombinačkama a zaizolovat. To poslední zní možná divně ale běžně se to tak dělalo a po 30 letech se nestalo, že lítaly jističe, bo uvolnil šroubek nebo vyhřála wago svorka. Profíci si rvou vlasy ale tohle je jen příklad z praxe, omlouvám se jim za poškozené folikuly ;)

Ohodnoceno: 1x

Od: ja1
Datum: 30.08.16 11:20

Fuj kombinačkama! A ještě omotat izolačkou! Prasec jak od hospodského fušera! *blee*

Chápu že třeba před osmdesáti lety nic moc nebylo.

Co toto? To je aspoň profi!

http://old.elektrobecov.cz/cl…-staceci-konektory-ideal.html

doplněno 30.08.16 11:35:

Osobně nasouvací WAGO svorky nemám rád, protože svorka ve které se drát může otáčet a lze ho z ní bez nějakého extra velkého násilí vytáhnout ve mně zrovna velkou důvěru nebudí.

Datum: 30.08.16 15:24
Kdysi mne mistr učil :
Odstranit izolaci vodiče na délku tak 5 cm, pěkně seříznout po délce z jedné strany, zbylou izolaci odtáhnout od jádra a uříznout bez poškození jádra. Ten hliník byl dost citlivý na naříznutí. A za nařezávání izolace kolem dokola žíly byla facka!
Potom všechny spojované dráty, teda 2 až třeba i 4-5 ks, pěkně srovnat rovnoběžně vedle sebe a kombinačkami chytit za konce a pěkně pravidelně najednou skroutit a utáhnout. Potom pomačkané konce ucvaknout štípačkami a nechat délku tak 3 cm. Izolovali jsme ještě textilní izolačkou.
.
K tomu dal poučení takové : drát se pod hlavičkou šroubu při průchodu proudu na přechodovém odporu zahřívá a mění svůj objem. Šroubek neuhne , musí se zdeformovat drát. Po vychladnutí už se nevrátí do původního tvaru, zhorší se dotek pod hlavičkou šroubu, zvětší přechodový odpor. A tak kolem dokola, časem jiskřičky, opaly atd.. A dotyková plocha šroub - vodič je maličká.
.
Koukněte se na naše skroucené dráty! Dotýká se každý ostatních. A na podstatně větší ploše, přechodový odpor je minimální. A když se přece jen větším proudem tento spoj zahřeje, je pružný, má se kam roztáhnout a nedeformuje se.
.
Tak co je lepší?
.
Nedávno jsem byl po mnoha letech na chatě, ve které jsem před 50. lety dělal elektriku. Koukal jsem na novou, asi tři čtyři roky starou instalaci, v mědi, CYKY, věnečky... Několik plastových izolací nejen hned u šroubků roztavených, pár drátů se vyklubalo v ohybu. Dost šroubků bylo možné či spíše nutné dotáhnout. Bůh ví, jak to bude vypadat za X let.
.
Našel jsem tam tu zdemontovanou starou instalaci. Koukám na ten můj starý spoj, je pravda, že textilní izolačka už byla suchá a a tvrdá. Když jsem jí dal pracně dolů, ten kroucený spoj nejevil známky poškození, opálení.
Jak bude za pár let vypadat Cy vodič ve Wago svorce? Kdo ví...
Já vím, že v baráku u tchána je hliník skroucený v izolačce bez problémů už 46 let, co jsem ženatý. A ten barák postavili roku 1947.
.
Tolik k té prasárně...
Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.08.16 17:58

Pokud bylo nutno tolik šroubů na mědi už po pár letech dotáhnout, tak to spíš svědčí o montáži lemplem a zanedbané elektroinstalaci. Popřípadě přetěžování vedení.*hi*

Ke kroutilovým svorkám: je to sice spoj, taky záleží jak to kdo odflákne (jak má cit v ruce), ale tenhle je zakázán.

Po mně při kontrolách nikdo nic dotahovat nemusel.

Od: kel
Datum: 30.08.16 12:11

tak věneček tam jde dát, akorát se bude asi špatně upevňovat.

šlo by tam dát nějakou svorkovnici šroubovací na DIN lištu?

Datum: 30.08.16 12:35

Neznám velikost vaší krabice.

Špatně upevňovat vodiče do věnečku nebo věneček do krabice? Pokud v ní bude volně vložen a krabice není nějak příliš veliká snad nebude na závadu. Stejně průchody kabelů musíte utěsnit, kabely musíte zajistit proti vytržení z krabice a aby nebyly svorky namáhány pohybem ani tahem vodičů.

(Názor na WAGO svorky je pouze můj osobní, poté co jsem měl v ruce jimi provedenou instalaci. Vypadá to pěkně ale z výše uvedených důvodů mě to neoslovilo.)

Datum: 30.08.16 12:37

vždyť to je přece fuk. Věneček či wagosvorky, krabice nad omítkou nebo pod omítkou. Princip je ten sám.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.08.16 16:32

Nejlépe použít WAGO svorky. Věneček berte v cukrárně nebo nechte na hřbitově.

Dobře udělaná Al krutí svorka byla spolehlivější než Al drát pod šroubem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.