Zapojení rozvodnice RD

Od: Datum: 28.08.16 20:04 odpovědí: 12 změna: 29.08.16 22:04

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o kontrolu a pár případných rad k elektroinstalaci v nově budovaném RD. Jedna z prvních věcí, kterou asi budete chtít vyťukat na klávesnici je ...poslat odbornou firmu... Vím, že by to pochopitetlně bylo mnohem lepší, ovšem jsem tak trochu nucen si maximum udělat sám, protože v jsme se s manželkou stali, stejně jako celá naše ulice dojnou kravkou pro jednoho vypečeného developera, který je aktuálně v konkurzu. Nás to stálo "jen" asi 300 tis, ovšem v ulici jsou i podstatně horší případy. To jen abych trochu obhájil proč to nesvěřím někomu, kdo to na první dobru odborně provede.

V příloze přikládám "výkres" (je to napůl schéma a napůl výkres reálného provedení) plánované instalace rozvodnice včetně přípojky k ER.

Ve velkém "zoomavatelném" rozlišení je výkres zde: http://drive.google.com/file/…jV0VDRjJKeUE/view?usp=sharing

Zkuste mi prosím napsat, zda tam nejsou nějaké výrazné chyby, a zda tam také nevidíte nějaké pastičky.

Z toho co vím, že je aktuálně špatně:

Ad1) Malý kabinet rozvaděče (36 modulů) - bohužel moje chyba, myslím, že to je na hranici co se případné budoucí rezervy týče, ovšem nápad pročíst si toto forum přišel později než instalce pod omítku :(

Ad2) Problém s POSPOJOVÁNÍM - a to mě hodně trápí. V domě proběhlo natažení vodičů ještě od firmy, která nám měla celý dům postavit, s výjimkou vodičů pro pospojování tam bylo nataženo vlastně skoro vše (víceméně) tak jak jsem si přál - ALE! Vodič pro pospojování nebyl natažen ani do jedné koupelny ani do kuchyně. Do horní koupelny ho ještě zvládnu dát (není ještě obložená) ovšem ta spodní už obložená je. Díky tomu, že se opět obkládalo dřív, než jsem se zanořil do hlubokých diskusí na téma "pospojování" tam zkrátka ten zpropadenej drát není. Otázka je jednoduchá... mám to sekat? Vodoinstalace je nová celá v plastu (vím, že i na téma pospojování plastových trubek je tuna diskuzí), přesto mám ale obavu, že z předpisů vyplývá, že na vodovodní baterii zkrátka pospojování být musí.

Ad3) Není dořešena ochrana proti přepětí a blesku - pochopil jsem, že to není povinný prvek, připadá mi ale velmi užítečný, tzn nechávám si na něj rezervu a pustím se do něj ještě před zimou

Myslím, že toho najdete ještě asi víc - konečně proto to sem dávám - snažil jsem se zodpovědně z mistních diskuzí i z ostatních zdrojů na internetu vyčíst co se dá, abych vás neotravoval tím, že jsem línej si napřed přečíst diskusi - proto věřím - doufám - že mi hlavu neutrhnete, a že moje dotazy i zakreslení dává alespoň trochu smysl.

Předem díky všem za postřehy a rady

PetrSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kakamila
Datum: 28.08.16 20:10
At se ti na to podívá ten,kdo ti na tom bude dělat revizi...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.16 21:54

No napíšu přesně to co si myslíte. Jako nezlobte se na mě, ale to nemůžete myslet vážně. Co to má být za výmysl ty dva jednofázové proudové chrániče a ještě k tomu L3 nemáte chráněnou vůbec? Až to někoho zabije, tak pak si vzpoměňte na to, co jste zde psal...


doplněno 28.08.16 22:16:

A teď ještě koukám na to N1, N2, N3 ! Bože chlape, já rád poradím, ale toto je fakt na kriminál. Svěřte to elektrikáři.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: petrnemec1
Datum: 29.08.16 00:57

Díky i když jsem Vás možná rozčílil =) N1,2,3 je jen označení svorkovnic, které jsou za chráničemi, pochopil jsem, že každý chránič musí mít svoji svorkovnici N, jinak nebude fungovat... a ta trojka není chráněná (nedošla m ta 3F zásuvka)... Každopádně beru to tak, že zkrátka budu muset někoho ukecat, ať mi ten rozvaděč za nějakou rozumnou korunu zapojí (cena co jsem měl od firmy byla 35 tis). Materiál jsem mezitím postupně nakoupil, zásuvky osadil a zapojil a ten rozvaděč, to už je (což jsem se obával) trochu mimo mé možnosti. No aspoň jsem si pěkně početl v diskuzích ;)

Díky

Datum: 29.08.16 08:30

Pravidlo č. 1, na takovéto věci se nevolá firma. Najděte si nějakého elektrikáře, co dělá na sebe a za zapojená rozvadeče rozhodně tolik nezaplatíte.

A pár technických:

1) V žádném případě nesmíte zapojit chrániče tak, jak je máte zapojené nyní. Centrální chránič musí chránit všechny 3 fáze současně a proto se dělá 3-fázový proudový chránič. Fakt by mě zajímalo, jak jste na toto zapojení s 1F chráničemi přišel a hlavně jak Vás napadlo, že zrovna jedna z fází nepůjde pro jistotu přes chránič vůbec. (?)

2) Pracovní N vodiče mají jednu společnou svorkovnici stejně jako PE.

3) Centrální proudový chránič by měl být na Vyšší proud než hlavní jistič.

4) Vykašlete se na přepěťovou ochranu, jejiž význam je v tomto případě sporný a ušetřené peníze dejte elektrikáři, ať Vám to zapojí.

Omlouvám, se, pokud jsem reagoval podrážděně včera, ale většinou se radí lidem, kteří mají alespoň nějaké povědomí o tom co dělají. Podle toho, co jste vytvořil, jej vy nemáte a radit takto přes internet s tak nebezpečnou věcí, jako je elektrické zapojení, se fakt v tomto případě nedá. Body 1-3 tedy berte jen z mé strany čistě jako informativní.


doplněno 29.08.16 12:28:

No toto už vypadá podstatně lépe.

To zapojení s více proudovými chrániči jste špatně pochopil. Ty chrániče tam lze umístit, například na okruh koupelný, ale musí být vždy montovaný jako podřadný. V žádném případě nemůžete vynechat ten centrální. Takže pokud je již máte koupené, tak je použít můžete, ale jen jako podřadné pro určité okruhy. Nutno říci, že tím ale nějak ochranu nezvýšíte. Je to čistě jen z důvodu případné poruchy, aby Vám nevypínal hlavní chránič.

Osobně z toho důvodu jsem spíše zastánce těchto jistíčů http://www.bonega.cz/go.asp?o…z=elektro/pep_jistice_dpn.asp - jsou to jednomodulové jističe s tím rozdílem, že kromě fáze vypínají i N vodič. Je to bezpečnější a v případě poruchy na okruhu to neovlivňuje proudový chránič. Tyto jističe stojí asi 120Kč, takže náklady oproti chráničům minimální.

Dle norem musí být u nových instalací každý okruh chráněný proudovým chráničem tzn. nemůžete mít nějaký něchráněný. Revizi byste nezískal. Ostatně pro domácí věci to ani není potřeba. Jediný problém s vyhazováním proudového chrániče mohou dělat starší cirkulárky apd. kde je nutné trochu upravit jejich připojení, ale pak fungují OK.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrnemec
Datum: 29.08.16 09:58

Tak snad s tím elektrikářem pochodím líp, než z firmou. Mimochodem původně jsem si to namaloval s jedním, centrálním chráničem - ale pak jsem se dočetl o nevýhodách (odepnutí celé instalace v případě poruchy na její části) a že prý se dokonce výrazně doporučuje to takto dělit, aby při výpadku chráněných zásuvek nezhaslo i světlo a uživatelé se tak v baráku nepřerazili. Zdálo se mi logické, že pokud je více proudových chráničů, musí mít každý svoji N svorkovnici a následně jsem si tuto myšlenku utvrdil i v diskuzích... (http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,32172.0.html). Chtěl jsem to řešit tak, že na svorkovnici za rozdělením PEN dostane každý chránič svoji svorkovnici N a ta třetí, že bude pro nechráněné obvody (vyjma té 3F zásuvky - to je jasná chyba). Taky jsem v tom mém nákresu jaksi neměl propojenou tu třetí (nechráněnou) svorkovnici N s centrální svorkovnicí N. Více proudových chráničů jsem viděl v mnoha diskuzích, ta proto jsem se do nich takto pustil. V příloze ještě dávám obrázek jak jsem to měl původně... Rozhodil už jse sítě po známých, tak doufám, že to někdo zapojí za rozumnou korunu.

Datum: 29.08.16 21:06

Tady je malé nepochopení, kolega Mytrix to trošku nešikovně napsal. Nemusí být jeden "centrální" chránič, nevýhoda tohoto řešení je, že při poruše vypne vše. (Pokud přesto ano, pak za něj montovat další-podřadný je už naprosto zbytečné.) Proto se, kvůli vysoké ceně chráničů, volí použití dvou, tří, čtyř... chráničů vedle sebe a jednotlivé okruhy se mezi ně rovnoměrně rozdělí, všechny. Tak nějak přibližně, jako jsi to měl na horním obrázku. Jistě že před 3f zásuvkou musí být 3f chránič.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrnemec1
Datum: 29.08.16 22:04

Aha... děkuju za doplnění... už jsem sice začal nahánět jednoho známého, ale přesto mě dost zajímá jak by to mělo ve výsledku vypadat... Chápu tedy správně, že v tom mém původním "návrhu" vlastně bylo hlavně špatně to, že tam chyběl třífázový chránič (a jeho propojení na třetí svorkovnici N)? Ten dotaz takto směřuji záměrně kvůli těm jednotlivým svorkovnicím N...

Díky moc za ochotu se o tom bavit =) Fakt mě zajímá jak to bude vypadat (i když mi ten známej možná uplně překope představy)... zkoušel jsem to ještě hodit do jámy lvové (diskuse.elektrika.cz), tak uvidím (tam mě možná po internetu rovnou zastřelí).

Datum: 28.08.16 21:56

Pospojení na vodu(baterie) taženou z plastu připojujou už jen ti největší pedanti, tj skoro nikdo. Stačí jen kolík u zásuvek a velké kovové konstrukční prvky koupelny (bojler apod.). Přepěťová ochrana se možná může jevit užitečná, přesto není všemocná, nekryje všechno nebezpečí. Je dobré napřed uvážit rizika vzniku přepětí- hlavně blesk a hodnotu chráněného majetku. Proto se při její ceně (několik desitek tisíc) objevují zatím jen, kromě výškových budov s mnoha byty, v luxusních vilách či v domcích přecpaných drahou elektronikou. Obrázek rozvaděče jsem moc nestudoval, přesto – opravdu ho dej zapojit elektrikářem. Třeba tam vidím velmi podivně zapojené proudové chrániče, spoustu jimi nechráněných obvodů včetně 3f zásuvky a nějaké zmatky na svorkovnicích N.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrnemec1
Datum: 29.08.16 00:59

Psal jsem to už víše kolegovi - pokusil jsem se (aspoň, že jsem šel napřed do diskuze), ale z vašich reakcí jsem dostal trochu strach - takže zkusím někoho, kdo mi ten rozvaděč zapojí. Každopádně díky za uklidnění ohledně koupelny a pospojení! To mě trápilo asi nejvíc... ;)

Datum: 29.08.16 08:52

Pane Němec, Prosím Vás, jaký program jste použil pro poskládání rozvodnice? Můžete dát odkaz nebo ho někam upnout? Když tak Vás prosím o zaslání SZ. Děkuji pěkně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrnemec
Datum: 29.08.16 09:12

Zdravím... je to "bohužel" Adobe Illustrator... snažil jsem se najít nějaký soft, ale většina z nich to dělá hodně jako schéma, kde nelze rozmalovat vodiče - což jsem chtěl hlavně kvůli tomu budoucímu "reálnému" provedení.

Datum: 29.08.16 12:45

Strašný obrazec. Výtky již výše. Neříkám, že to nedokážete hezky zapojit, ale platí nějaké zásady a fígle. Když už nakleslit, tak Proficad, je free a za 10 minit pochopitelný. Jinak výroba rozvaděčů je živnost spadající pod vyfražená zařízení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.