Jaké jsou dnes předpisy pro komíny(krb.kamna)

Od: Datum: 28.08.16 18:55 odpovědí: 6 změna: 29.08.16 10:20

ahoj, za půl roku budeme rekonstruovat domek (r.1926) nejspíš komplet. jak je to prosím s komíny, pokud bychom chtěli kombinaci krbové vložky/plyn, budeme muset starý komín zbourat a postavit komplet nový? (komín je původní, žádný vnitřní zásah,)

domek je přízemní plus půda, která nebude obydlená. umístění komínu nám dispozičně vyhovuje, pokud by se musel dělat nový, kolik to vyjde finančně? (jaká je cena, pokud by se nový dělat nemusel a šlo by to řešit pouze rekonstrukcí?)

díky moc honza


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vanad1*
Datum: 28.08.16 19:03

Na internetu se objevil komín pro oba druhy topení. Je to jeden komín se dvěma typy vložek. Nerez pro dřevo a dvojítá plastová trubka pro plyn. Dřevo má komín o průměru cca. 200mm, plyn cca. 130mm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.08.16 19:17

Hezký večer

Jde-li o původní jednovrstvý jednoplášťový komín v dobrém stavu tzn. staticky, pevně postavený např. z cihel, je-li po celé své výšce zaomítán, (bez trhlin, prasklin, výdrolů, bez děr , neusýpá se a je-li plášť těsný ) má těsná vybírací a vymetací dvířka, je-li vpořádku nadstřešní část nebo se opraví tak aby tomu tak bylo, pak lze na TP použít, mnoho kom. firem "tlačí" do vložkování ale na TP to není vzhledem ke stavu komína vždy nutné, na plyn ano, dnes se vložkuje např. nerezem, užívá se i plast (dle spotřebiče) Má-li komín jeden průduch a je-li v dobrém nebo opraveném stavu pak lze užít pro topidlo na TP za předpokladu že jeho průměr není menší než průměr odkouření připojeného spotřebiče. Má-li komín dva průduchy pak ten co se užije na plyn se vyvložkuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pans
Datum: 28.08.16 22:28

dobrý večer,

komín je v podstatě v cihlové zdi za omítkou, nijak nevystupuje, není vidět. mám za to, že když jsem byl před 4mi lety na střeše, má komín dva průchody. s šířkou si ale nejsem jistý, vím že se tam dříve topilo kaborkami (plus ve vedlejším pokoji dalšími kamínky) , dnešní krbovky mají kouřovody širší? pokud to chápu správně, byl by to problém?

co se týče cen, kolik stojí výstavba nového komínu kombinace TP/plyn?

Od: janm*
Datum: 29.08.16 08:19

Zdravím

Komín je tedy součástí zdi, ano tak se to dříve dělalo, jestliže je v dobrém stavu nevidím důvod proč ho nevyužít klasické komíny navzdory jsou totiž nesrovnatelně bytelnější pevnější a mají velmi dlouhou životnost, dle mého na TP by bylo lépe prohlédnout případně poopravit a využít. Pakliže se tam topilo kaborkami a jde o dvojprůduch předpokládám že průduchy budou 15x15 což by stačilo na krbová kamna,nebo klas. kamna, vložka je náročnější na tah, mimo to kamna umí v podstatě to co vložka, je to řešení variabilnější praktičtější rozhodnutí je ale na vás.


doplněno 29.08.16 08:56:

Pokud by jste stavěl nový komín pravděpodobně "stavebnici" jde také o to, že vám zabere určitý prostor, jistě ale můžete i postavit nový ceny různých systémů najdete na netu., osobně bych šel cestou opravy zprovoznění starého komínu jeden průduch kamna nebo krb. kamna, druhý průduch vsadit vložku na plyn. Jestli trváte na stavbě nového komínu držel bych se zásady "nekomplikovanosti systému" tzn. čím méně komponent daný systém má, tím je větší pravděpodobnost trvanlivosti a bezproblémovosti provozu, tzn. opět se začínají objevovat systémy bez nutnosti vložky a tepel. izolace (ta je řešena vzduchovou mezerou) a to je i právě jedna z výhod "staré technologie" (původního komínu). Jinak lze volit i komíny nerezové jež jsou sice podstatně dražší zato jsou ale rychle zhotoveny nezabírají tolik místa a jsou snadněji opravitelné. Taktéž trváte-li na vložce je možné volit s horním odvodem spalin (většina má) a s možností demontovatelných deflektorů tak aby šla napojit na tzv. "americký komín" neboli kouřovod ve funkci komína, kdy se vložka napojí přímým svislým izolovaným kouřovodem vyvedeným až nad střechu. Možností je víc, v případě nerezu je ale třeba vždy počítat s vyššími částkami...


doplněno 29.08.16 09:23:

Dnešní krbová kamna mají průměr odkouření většinou od 120-150 mm, krbové vložky mívají většinou 180-200 mm, již v dimenzi 120 mm lze koupit velmi slušná teplovzdušná kamna téměř na všechna paliva od nominálních výkonů cca od 5- do cca 8 Kw (maximální výkon je vyšší) takže byli-li tam kaborky nebude u vhodně zvolených kamen problém...U některých dnešních kamen s vyšší účinností je výsledná teplota spalin nižší tudíž rostou požadavky na "tep. izolaci" komína, je-li ale stávající komín součástí zdi tedy prochází středem domu tedy "teplými prostory" pak by zejména při každodenním topení neměl být problém i vzhledem k vyšší akumulační schopnosti cihelného zdiva jež si je schopno podržet delší dobu "zbytkové teplo".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 29.08.16 09:21
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 29.08.16 10:20

Anebo lze i :

https://www.krbova-kamna.com/…ler-kamino-8-nostalgia-p.html

(a jejich odvozeniny)

https://www.krbova-kamna.com/…wamsler-kamino-8-matra-p.html

spíše v rustikálním stylu

http://www.vysocanka.cz/album…kemas/#kemas-sklo-med-ram-jpg

nebo uhelná klasika

https://www.mall.cz/krbova-ka…na/thorma-marburg-f1459020610

nebo

https://www.krbova-kamna.com/abx-kelt-sedy-plech-p.html

nebo jen na dřevo

http://krbova-kamna.heureka.c…amino-of-604-nostalgie-cerna/

(+ uhelné brikety)

nebo kamna menších výkonů

http://krbova-kamna.heureka.cz/alfa-plam-vulkan-s-hneda/

(i uhlí)

nebo dřevo + uhelné brikety (velmi omezeně i uhlí)

https://www.mall.cz/krbova-ka…/thorma-milano-ii-f1451622061

https://www.mall.cz/krbova-kamna/thorma-merano

apod.

Možností s připojením 120mm je mnoho...


doplněno 29.08.16 10:23:

P.S. u těch Abx Kelt a Kemas vysočanka uvádí odtah 130mm to je ale nepodstatný rozdíl 130/120 není problém...obé na komín 150x150 není problém...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.