Legalizace již stojící stavby

Od: Datum: 25.08.16 05:57 odpovědí: 9 změna: 23.05.17 00:17
avatar

Dobrý den poradci,

V roce 1967 byla u nemovitosti postavena veranda 12m2 bez ohlášky, nebo stavebního povolení a kolaudace.

Není tím zakreslena v katastrální mapě.

1.Jaký kolotoč bych musel absolvovat abych stavbu legalizoval.

2.Má cenu vůbec nějaké kroky v této věci podnikat.Není žalobce, není soudce a mě to ničemu nevadí.Jediný nepatrný profit může být z o pár korun nižší dani z nemovitosti.

Díky za rady a názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.08.16 07:09
avatar

Dobrý den, s "černou" stavbou z roku 1967 bych si nedělal starosti - kdo se někdy setkal s tímto problémem, tak ví, že na KN nebo stavebním úřadě byl značný zmatek (možná bych mohl volit i silnější výraz), spousta staveb a přístaveb tam není evidovaná a doklady už nelze dohledat, resp. v případě problému Vám nikdo nic nedokáže - ať hledají dokumenty oni, protože Vy to máte v pořádku. Ovšem, on to nikdo řešit nebude, tak to nechte být. Měl jsem podobný problém a odhadce nemovitostí mně říkal přibližně také toto. Na daň z nemovitosti to může mít zanedbatelný vliv (řádově v korunách). Zdravím!


doplněno 25.08.16 08:52:

Pokud jde o případnou digitalizaci KN (jak uvádí kolega níže), tak mám zkušenost, že šlo pouze o hranice pozemku, ale staveb na pozemku se to netýkalo (a že by bylo o čem diskutovat). Ovšem, možná je to na benevolenci úředníků na KN.


doplněno 25.08.16 15:50:

michalbc - hlavně nezmatkujte a stavebnímu úřadu se vyhněte. Jasně Vám to píše i @uska a s tím souhlasím. Uděláte nešťastným nějakého úředníka, který bude muset řešit "prkotinu" a dohledávat informace k dílu, které jste nestavěl, postih Vám nehrozí, nikdo Vám nic nedokáže, vyloženě černá stavba to není (ani sousedé nemají tušení) a podobných drobných nesrovnalostí jsou tisíce. Děláte si starosti s událostí starou skoro 50 let, ale svědomí Vás hryže zbytečně - snad se nechcete stát svatým.

Nechte úřad, ať má čas na řešení současných problémů a nezatěžujte ho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 07:31

Přesně tak, nechat to být. Jinak byste si musel nechat vypracovat regulérně projekt na stavbu terasy a oblítat vše kolem ohlášky, bez které by to zřejmě nešlo. Nebo terasu můžete zbourat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 07:36

Zdravím, no ono by to nebylo asi tak horké, dnes se taková stavba nemusí hlásit vůbec. V každém případě je to zajímavá otázka i pro mladší černé přístavby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 07:47
avatar

U nás ve městě visel inzerát ,,dodatečná legalizace staveb,,.

Takže se tím i lidé zabývají a ten kolotoč vyřídí za Vás. Samozřejmě byla to nabídka u nás, nevím, kde bydlíte a jestli takovou službu u Vás někdo nabízí. A též, jestli byste měl zájem využít této služby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 08:40

Bohužel v tomhle nebudu s ostatními rádci souhlasit.

Katastrální území ve kterém dotyčná stavba stojí, zatím zřejmě nebylo digitalizováno, jinak už se na to pravděpodobně přišlo. V rámci digitalizace dochází k tzv. revizím katastru, při kterém pracovník katastrálního pracoviště prochází katastrální území a pátrá právě po takovýchto nesrovnalostech. Poté Vám z katastru přijde výzva abyste nedostatek odstranil. Další poroblém, který to může přinést, se může vyskytnout při prodeji.

Takže být Vámi, dám to do pořádku. Myslím, že stavební povolení ani ohlášku potřebovat nebudete. Mohlo by stačit najmout nějakého geodeta, aby vytvořil geometrický plán, na kterém bude vyznačena změna půdorysu původní stavby, který se poté nechá zapsat na příslušném katastrálním pracovišti. Vyjde to na pár tisícovek, ale bude to legální a budete mít klid.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 09:22

Souhlasím, že je lépe to vyřešit. Dovolím si jen doušku k Vaší poznámce, že při digitalizaci by se na problém pravděpodobně přišlo. Záleží asi jak kde. Digitalizaci máme za sebou. Proběhla tak, že stávající rukou kreslené mapy překreslili do digitální podoby. Žádné šetření v terénu vůbec neproběhlo, alespoň co se našich a sousedících pozemků týká. Takže třeba stále nevíme, kde máme cestu (jestli poloha dle katastru a fyzická poloha souhlasí), museli bychom ji nechat zaměřit a vytýčit hranici, což vzhledem k místím podmínkám postrádá smysl. Žádný hraniční znak neodolá pluhu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 12:23
avatar

Děkuji Vám všem za názory a rady.

Domek je vystavěn v 1928 a nikdy nebyl jako takový kolaudován, takže žádné plány nikde nikdy nebyly, podle čeho by bylo možné doložit, že byla veranda přistavěna v dané době.

Nejlepší bude asi navštívit stavební úřad s tímto datazem a vyjádření pro co nejlepší nápravu.Riziko vidím snad, že tou návštěvou můžu přivodit ono řízení pro odstraněnéí stavby z důvodu černé stavby...

Jinak digitalizace byla provedena před 3 lety.

Od: uska®
Datum: 25.08.16 13:10

Propánájána, nikam nechoťte. Vy jste dům nestavěl a nemůžete vědět co kdo kdy udělal. V takové stavu jste nemovitost začal užívat a tak je dodnes - zapamutejte si to !

Co si myslíte, že vám na úřadě řeknou - milý pane, nechte to tak, nic se neděje? To si nemůže žádný úředník dovolit a začne peklo s vyřizováním a platbami. Máte-li o tohle zájem, tak do toho jděte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: czechdave
Datum: 23.05.17 00:17

Já mám podobný problém. U celoročně obývané chaty je dle stavebních plánů zastřešená veranda o ploše 12m2 - tedy sloupky nesoucí jednoduchou střechu. Ve skutečnosti je to zděná přístavba, která vlastně tvoří místnost. Půdorys chaty v KN odpovídá aktuální skutečnosti, potud je to OK. Rád bych ale této přístavby využil jako základu pro další přístavby (kuchyně z jedné strany a předsíně ze strany druhé) s tím, že by se tato místnost přeměnila v jídelnu. Nerad bych, aby stavební úřad dělal problémy z toho, že chci využǐt pro další stavbu něco, co v původním stavebním projektu vlastně ani neexistuje. Chata je z roku 1976, "veranda" byla zřejmě postavena někdy v osmdesátých letech minulého století, ale asi nebyla legalizována - buď to nikdo neřešil, nebo to nebylo zapotřebí... A teď nevím, co dál.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.