Plot mezi sousedy

Od: Datum: 22.08.16 17:11 odpovědí: 20 změna: 25.08.16 06:32

Ahoj,chtěl bych se zeptat,jak se to dnes praktikuje s ploty mezi sousedy.Já zdědil po rodičích dům se zahradou(plot stavěli kdysi naši na naší straně pozemku).Je to klasický dřevěný tyčkový plot s podezdívkou,ale má již bohužel své za sebou.Před dvěma měsíci se vedle přistěhoval soused,který má psa co stále utíká dírou v plotě k nám na zahradu.Já plot drátoval,ale jde o malého psa a ten se protáhne i mezi tyčkama.Soused už kvůli tomu dělal několikrát zle.Nejsem momentálně v příznivé finanční situaci a proto prostě na nový plot nemám(ani na půlku).Jestliže jsem to dobře pochopil,tak plot je toho,jenž ho postavil,ale já plot vlastně ani nepotřebuji.Zvířectvo nemáme


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 22.08.16 17:27
avatar

Dobrý den, jenom Vám potvrdím, že když jste zdědil dům se zahradou a plot postavil minulý vlastník (Vaši rodiče), tak je Váš a jste jeho jediný vlastník. Na Vás je tedy i údržba plotu. Ovšem, se svým majetkem si můžete nakládat dle uvážení, tak si myslím, že nemáte povinnost plot opravovat, pokud nechcete (nemůžete). Dle mého názoru si nemá soused co stěžovat, ale pejska si zabezpečit tak, abyste si nestěžoval Vy, že se dostává na Váš pozemek. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.16 17:27

Plot není povinnou součástí pozemku. Tedy teoreticky nemusíte mít žádný a klidně ať si soused postaví plot sám, pokud jej potřebuje.

V praxi je lepší se dopmluvit na nějakém způsobu sdílených nákladů na údržbu, protože slouží Vám oběma.

Docela dobře je to popsáno zde: https://www.novinky.cz/bydlen…153-paragrafy-mezi-ploty.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 17:30

Plot je toho, kdo ho postavil. Dřív se říkávalo, že majiteli pozemku odpovídá za plot (tuším) po pravé straně, ale možná je to socialistická fáma.

Dnes vás nikdo nemůže nutit postavit plot, klidně můžete mít pozemek neoplocený. Nový soused nemůže vědět, komu plot patří a kdo ho stavěl (pokud mu to neřeknete vy).

Zcela určitě ale majitel odpovídá za svého psa a za to, že nebude vnikat na cizí pozemek. Takže jestli má někdo právo řvát, tak jste to vy, že sousedův pes utíká na váš pozemek! Ať si psa uváže nebo postaví plot s odpovídající velikostí ok pro jeho mikrodogu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 17:44

Podívejte se na OZ § 1013

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 18:15
avatar

Plot již mít nemusíte.

Každý majitel zvířete, jak psa, kočky, slepic, husí atd. musí svůj chov zabezpečit tak, aby nevnikal na sousedův pozemek a nepůsobil tam škodu.

Sousedovi můžete v klidu říci, že si musí psa zabezpečit sám, aby neutíkal.

Plot, který hrozí zřícením strhněte a zabezpečte zbytky, aby si to soused nestrhl k sobě a nepožadoval nějaké finanční plnění za případnou škodu /fiktivní - naaranžovanou/.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 18:28

Všem moc díky za vysvětlení a rady

Datum: 24.08.16 16:24
avatar

Kdyby se sousedem nebyla domluva, řekněte mu, že pejskovi nachystáte dobroty s projímadlem. ;) Ale néééé abyste to někdy doopravdy udělal! *bum*Jen tím postrašte. *cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 18:40
avatar

Babčo, já bych ale byla raději opatrnější a ani nestrašila nástrahou. Pejsek může opravdu někde něco sežrat, nebo dostat špatného, prošlého. Potom by náš tazel mohl být v podezření, aby nezačala krevní msta.

Jenom se zeptám, jak dělal zle? Zlobil se na Vás, nebo na psa?

Zkuste to po dobrém. Nikdy nevíte, kdy budete souseda potřebovat. Třeba je řemeslník. Není nad dobré vztahy, kdy si v podvečer dáte přes plot půlku piva a pokecáte. Řekněte, že jste třeba bez práce /nemocný/ a vezmete pletivo /nejobyčenější/ napůl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 16:28
avatar

To, že plot nepotřebujete není moc argument. Sice ho mít nemusíte (za to vás nikdo nebude popotahovat), ale v rámci dobrých sousedských vztahů bych ho alespoň vyspravil. Pokud nejste v dobré finanční situaci, kupte obyčejné králičí pletivo, to není drahé a můžete s tím vyspravit díry, kudy sousedovic pes utíká k vám. Soused si ovšem má svá zvířata zabezpečit, aby mu neutíkala.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.08.16 19:38

No to je sice hezké že v zájmu dobrých vstahů,ale jedná se o 50m plotu a ten jeho pes proleze pomalu mezi každou třetí tyčkou.Já jsem to největší zadrátoval,ale jak jsem sám viděl,tak on prostě tak dlouho kouše,hrabe a tlačí na tyčky až se procpe.Navíc mě to štve z principu...mě utíká pes,tak sousede koukej koupit plot.

Jak se ptáte jak dělal zle.Nejprve hulákal na svého psa kterého párkrát nakopl a když jsem vylezl z baráku já tak hulákal přes celou zahradu ať si koukám něco udělat s plotem.Že jsem idiot apod.

Datum: 24.08.16 19:43
avatar

Tak mu řekněte, proč si plot nepostaví on?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 19:51

Předchozí majitel mu řekl že plot je náš a proto do něj nebude zasahovat a je mou povinností ho spravit.Navíc nevidí důvod proč by měl platit celý plot sám...jeho slova

Datum: 24.08.16 20:21
avatar

Jestli jste se nedíval podle rady koupit to nejlevnější, tak jsem našla na Heuréce metrové na výšku, pozinkované, šestihranné oko, chovatelské, FIRMA PILECKÝ, metr za 11 korun plus doprava. To by nebylo tak drahé. Každý zaplaťte půlku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 20:22
avatar

To je to králičí pletivo, o kterém jsem psal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 20:31
avatar

Jo, jo, je to moje reakce na tvůj nápad v 16.28.

Právě proto jsem psala, jestli jste se Angelli nedíval již na nabídku ,,podle rady,,.

Zadavatel otázky ale řeší pořád jestli má, či nemá. Měl by spíše spočítat, jestli na to bude mít. Jestli ale pes hrabe, tak se podhrabe. Však ne nadarmo se říká, u ,,souseda tráva zelenější,,. Možná byste Angelli byl lepší páníček, než stávající.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 20:32
avatar

Jo aha, já to blbě pochopil. Pes sice může hrabat, ale angell psal, že plot má podezdívku, tak tam se nepodkope.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.08.16 20:32
avatar

Angell v 19.51.

No tak to jste natrefil zrovna na blbce.

S ním se asi dobré sousedské vztahy nevybudují.

Tak tu podezdívku jsem zase přehlédla já.*smich*

To by ten metr měl stačit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 24.08.16 19:44

Požádejte souseda, aby si zabezpečil psa neboť jste musel nasypat otrávenou návnadu na potkany a nechcete, aby pes se toho nažral.

Když se nic nebude dít, pes nadále bude utíkat, plot zbourejte. Vy jej na nic nepotřebujete a soused si může postavit třeba kotec pro psa nebo plot.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 23:12
avatar

nejen § 1013 obč. zákoníku (1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
ale i

§ 1011 Vše, co někomu patří, všechny jeho věci hmotné i nehmotné, je jeho vlastnictvím.

§ 1012 Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit. Poměrům přiměřené je třeba občasný štěkot psa. Nepřiměřené je poškozování oplocení a pozemku, obtěžování pohybem psa na Vašem pozemku. Tomu všemu musí zabránit vlastník psa, teda soused.

§ 1014(1) Ocitne-li se na pozemku cizí movitá věc, vydá ji vlastník pozemku bez zbytečného odkladu jejímu vlastníku, popřípadě tomu, kdo ji měl u sebe; jinak mu umožní vstoupit na svůj pozemek a věc si vyhledat a odnést. Stejně tak může vlastník stíhat na cizím pozemku chované zvíře nebo roj včel; vletí-li však roj včel do cizího obsazeného úlu, nabývá vlastník úlu vlastnické právo k roji, aniž je povinen k náhradě. Psa tedy nesmíte zadržet, volejte pokaždé souseda, ať si přijde pro psa. Nejlépe okolo půlnoci..jste povinný bez zbytečného odkladu. třeba vícekrát za noc

(2) Způsobí-li věc, zvíře, roj včel nebo výkon práva podle odstavce 1 na pozemku škodu, má vlastník pozemku právo na její náhradu. Sousedův pes Vám způsobuje škodu, ničí plot, hrabe pozemek, a pod. Upozorněte souseda doporučeným dopisem, aby zabránil psovi dělat Vám škodu. Jinak si budete nárokovat náhradu škody. Dělejte si fotografie, příp. video, jak pes hrabe, trhá plot a pod.

§ 1026 Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady. Podle toho můžete rozpadlý nefunkční plot zrušit, protože sousedovi zrušením plotu škoda nehrozí! Hranici pozemku před zrušením plotu výrazně označte...

§ 1027 Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků. Vnikáním psa na Váš pozemek a poškozováním Vašeho majetku jsou porušovaná Vaše práva na nerušené užívání vlastnictví... Pokud bude chtít zabránit psovi vstupu na Váš pozemek, bude muset oplotit celý nový plot sám. Pokud neudělá kotec, nebo psovi dá těžký řetěz na krk u boudy.

Dejte sousedovi na papíře vše, co Obč. zákoník nařizuje. Aby věděl, co porušuje.

Jak se do lesa volá, tak z lesa vyběhne hajnej...Ať se trochu trápí on...

Oplocení pozemku není povinné, pokud tím nezpůsobujete škodu sousedovi.., jak píší kolegové.

Dejte vědět, jak to pokračuje.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 25.08.16 06:32
avatar

Hejkale, výborné, spíše nejlepší.

Stačí jen toto okopírovat a dát to sousedovi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.