Zachytávání dešťové vody - dva okruhy v domě

Od: Datum: 24.08.16 12:52 odpovědí: 30 změna: 29.08.16 11:37

ahoj,

za půl roku budu kompletně od píky rekonstruovat 90letý domek. abych v budoucnu ušetřil za vodu, která hádám bude rok od roku dražší, přemýšlel jsem zachytávat deštovku (prý by měly být i dotace na barely) takže vše hraje pro. deštovku bychom používali na splachování a ve sprše

nicmémě mám obavy, že deštovka je měkká voda a ve sprše je pak problém dostat mýdlo z těla. na to je zase tvrdá voda perfektní

co vy na to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.08.16 13:08
avatar

Je to přesně naopak. Dešťovkou se umejete i bez mýdla, tvrdou vodu je třeba změkčovat, třeba sodou. Problém u dešťové vody bude spíš kontaminace. V žádném případě nesmí přijít do kontaktu s rozvodem vody v řádu, vodárny to mají přímo napsané v podmínkách. Navíc, při jímání je problém udržet čistotu a nezávadnost. Jednoduchým pokusem zjistíte, že v dešťovce jsou po 3-4 dnech pulci (o tom co nevidíte ani nemluvím!) a to i v uzavřené nádobě. Kde se tam asi vzali, žáby se tam koupat nebyli :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kakamila
Datum: 24.08.16 13:10

Neznám plochu tvé střechy,ani přibližné bydliště...,ale nevím jak dlouho,se budeš sprchovat a splachovat,třeba z jedné velké 1100l-rové nádrže.U nás bohužel každý týden neprší...Na občasné zalití malé zahrádky "možná"...

Prostor na barely je možné využít i rentabilněji...třeba pronájem garáže za 500,- na měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 13:36
avatar
Vzhledem k destivosti u nas , kdy pres leto je spis sucho. Tak bych do toho nesel. Rozvod nebude za kacek. Ktomu na sprchovani se spotrebuje dost vody. Budes zachvili na suchu.
Pokud mas studnu , tak to je o dost lepsi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 24.08.16 14:04

Lepší je studna, máte pak jeden rozvod pro všechno a množství vody nevadí. Maximálně úprava těch pár litrů na pití a vaření.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 16:52
avatar

To, co píšete, to mi příjde podezřelé. Na zahradě, na boudě byla plechová střecha, ze které jsme chytali dešťovku do uzavřené cysterničky. Když začalo pršet, to byl teda humus, než se ze střechy spláchl prach a binec, který tam vítr nanesl. I v tom dešti ze začátku byl šurvajs, který voda po cestě z mraků, ze vzduchu, posbírala. Vůbec si nedovedu představit, že bych se tím osprchovala. *ee* A nikdy té vody nebylo tolik, abychom nečerpali jinde. Nad studnou jste neuvažoval?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 19:29
avatar

Jde to, dělá se to. Ale jen na splachování WC a příp. na praní. Rozhodně ne na sprchování. Existují nádrže, podobné jako na septiky. Na tzb-info.cz najdete kalkulačku pro výpočet potřebné velikosti nádrže. Je nutný dobrý filtr na vstupu do nádrže. Pro mně největší problém, který rozhodl, že to neudělám, byly svody od dvou okapů protilehlých od nádrže. Nějak jsem neskousnul tu rouru křížem přes barák do nádrže. Pokud budete dělat nové rozvody vody, tak přidat určitě jednu trubku ke splachovačům. I kdyby jste si to nakonec rozmyslel, tak to nebude tak velká fin. ztráta. Rozhodně lepší, jak později litovat, že jste to neudělal hned.


doplněno 24.08.16 19:35:

Tady je docela dost informací: http://voda.tzb-info.cz/destova-voda

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.08.16 20:45
avatar

Právě jsem se zajímala o použití šedé vody na splachování, tedy třeba z umyvadla od mytí rukou, čištění zubů, praní...

Jde to, ale voda se musí čistit, aby nezasmrádla, neudělaly se kaly, a náklady v domácnosti se moc nevyplatí, to zařízení je drahé. Pro větší hotely tam rentabilita už je nyní, i když si myslím, že to je na hraně. Ale pokud půjde cena voda+odtok nahoru a hodně věcí si uděláte sám, tak se to vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendabenda
Datum: 24.08.16 21:18

a bezva, díky za informace pro mě velice cenné

studna na pozemku je, pravděpodobně ale nebude pitná. v tomto případě tedy dva okruhy? (umývadlo plus dřez pitná) (wc, pračka, sprcha ze studně)

má toto řešení nějaké nevýhody?( nějaké zcela základní, které vás napadá)

jak je to s návratností investic pro úspornější 3člennou rodinu co se týče zbudování dvou okruhů, nákupu a životnosti čerpadla atd.?

pokud dojde voda ve studni, je pak nějaké řešení přenout i v užitkovém okruhu na pitnu vodu?

díky moc, vážím si všech vašich odpovědí

Od: rv
Datum: 24.08.16 21:45
Všude rozvod ze studny a pouze v kuchyni přidat kohoutek na pitnou vodu získanou reverní osmózou (mangala.cz). Potrubí od dodavatele nesmí být propojeno s vaším rozvodem ze studny. Jestli dojde voda ve studni, tak asi přepojit potrubí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 08:49
avatar

Nebude pitná proč, je potřeba vyčistit? Pokud není něčím kontaminovaná, určitě je použitelná! Mám to udělané stejně, pár trubek navíc + 2x kohout na změnu okruhu. Vlastní studna a obecní vodovod, paradoxně rozvod obecní vody jsme 10 let nepoužili a to máme vodu nezávadnou ale železitou. Darling Wilo, bronzový sací koš na vstupní trubce filtr pevných částic. Zatím bez jedinné poruchy. Řešil jsem filtry ale u železa je problém a reverzní osmóza má nevýhodu, velkého plýtvání. Většina vody totiž vyteče do kanálu :( Určitě doporučuji to udělat, opravdu těch pár metrů trubek nestojí ani za řeč a čerpadlo můžete koupit i levnější-neznačkové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 09:04
avatar

"...pár trubek navíc + 2x kohout na změnu okruhu"

Nevím, jak to přesně máte udělané, ale chtěl bych varovat. Okruh pro pitnou vodu nesmí být nikde mechanicky propojený s okruhem na vodu užitkovou. Oddělení okruhů pouze 2 kohouty je nepřípustné. V případě, že Vám na to dodavatel vody přijde, hrozí statisícové pokuty a v případě kontaminace pitné vody žaloba za veřejné ohrožení. Lze to vyřešit odnímatelnou částí potrubí, kterou budete fyzicky přehazovat buď na vodovod, nebo na studnu.


doplněno 25.08.16 09:20:

Vanad1 - Oddělení pouze spětným ventilem nestačí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 09:15
avatar

magdone, souhlasím, že se to nesmí.

Ale já to měl mnoho let, nebyl žádný problém, pokud se neudělá hloupost. Při odečtu vody je třeba "zakrýt" propojení soustav.


doplněno 25.08.16 19:13:

Je tu snad někdo, kdo prokazatelně ví po případu, že se smíchala voda užitková a pitná? Neslyšel jsme o tom, páč se domnívám, že by to media již popsala.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vanad1*
Datum: 25.08.16 09:28

Zpětný ventil naprosto spolehlivě zamezí nechtěnému směru proudění a že by byla dešťová voda kontaminovaná je nějaká zvláštnost. Zvířata ji pijí v lese, zaléváme s ní zahrádku. Je tedy bezpečnější než pitná voda v Praze s poslední aférou nebezpečných bakterií, a byla nějaká žaloba za skutečné ohrožení? Nebyla. Myslím že hledáte problém tam, kde není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 09:50
avatar

"Zpětný ventil naprosto spolehlivě zamezí nechtěnému směru proudění..."
Ano? Tak to zkuste vysvětlit technikovi z vodáren. Stačí zrnko písku, nebo rez z potrubí mezi těsnícími plochami a je vystaráno. Vy jste se s tím ještě nesetkal?

"...že by byla dešťová voda kontaminovaná je nějaká zvláštnost. Zvířata ji pijí v lese...",
*haha* Tak tohle snad ani nebudu komentovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 09:50
avatar

Zvířata pijí i vodu z kaluže ale sprchot se tím? Viděl jste někdy dešťovku najímanou do sudu? Čerstvou, hned po dešti, v čisté nádobě. Umýát si v tom ruce nikoho nezabije, ale oplachovat tím přeliv? po týdnu v bečce? to musí být terno *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 09:46
avatar

Za hodinama - hlavní uzávěr vody a pak další na tom ochozu. Takže, aby se voda dostala do řádu, musí dojít k termonukleární katastrofě, voda proti natlakovanému potrubí překoná dva ventily a ještě vodoměr. Stejné dvojí jištění je na vodě ze studny. Ano, můžu tam dát kus pancéřované hadice a demontovat. Ale pro koho? při odečtu jsou VaK-ové v šachtě ... ;) Navíc je to stejně volovina, když rupne trubka v zemi tak si toho nikdo nevšimne, dokud se nevytvoří kráter *kafe*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 25.08.16 15:59

Souhlas s Magdon, jen samotné propojení = hrozí statisícové pokuty; v případě kontaminace obecné ohrožení a náhrada škody včetně škod na zdraví - to můžou snadno lítat i miliony. Na kontaminaci stačí netěsné ventily/ zpětná klapka v propojení a vyšší tlak užitkové vody než v řadu.

Pokud možnost střídat zdroj vody, tak bych šel jedině do řešení "fyzicky přepojit trubku", to jde i rychlospojkou atd. = zavřu, přepojim, otevřu, za minutu hotovo...

Že to někdo měl/ má roky propojené a nic se nestalo, na to bych nespoléhal. Až někdo dostane běhavku a při hledání zdroje nákazy mu to objeví tak bude čumět...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 25.08.16 09:08

Dešťová voda byla u před 2. válkou německými spoluobčany v pohraničí využívána tak, že na půdě měli velkou betonovou nádrž, do které svádělii vodu ze střech z celé plochy. Nádrž musí být neprůsvitná a zakrytá, aby se zamezilo tvorbě řas a.j. nepotřebností.

Pro dnešní domy to nejde použít ale prodávají se originální několika kubíkové nádrže na zakopání do země. Je to tedy celkm pálka od 25000 výše. Pro rozvod se použije domácí vodárna s filtrem na odstranění nečistot a trubky se táhnou k WC a k bojleru . Bojler musí mít zpětný ventil na přívodu pitné vody, aby se do ní netlačila dešťová voda. I WC s paralelním přívodem pitné vody musí mít zpětnou klapku. Hlavně mít dost velkou střechu a nějaké peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 10:11
avatar

Dovolím si citovat odpověď odborníka na podobnou otázku z jiného fóra. (Snad tím neporuším pravidla poradny).

Propojení domovního rozvodu vody (tzv. vnitřního vodovodu) připojeného na
veřejnou síM s potrubím zásobovaným z jiného zdroje (domovní studny) je upraveno
zákonem o veřejných vodovodech a kanalizacích (zákon č. 274/2001 Sb., § 3 odst.
4): "Vlastník vodovodní přípojky je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla
provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu." Prováděcí
vyhláška k tomuto zákonu (vyhl. MZe č. 428/2001 Sb., § 15, odst. 3) pak
upřesňuje: "Vodovodní potrubí vodovodu se nesmí propojovat s potrubím užitkové
a provozní vody a ani s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl
ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému."
Což v podstatě znamená, že přímé napojení obou zdrojů na jeden domovní rozvod
je nepřípustné, protože vždy hrozí smíšení vody. Pokud tento stav dodavatel
vody zjistí nebo má na něj podezření, vystavuje se odběratel riziku přerušení dodávek
vody z veřejného vodovodu: "Provozovatel vodovodu je oprávněn přerušit nebo
omezit dodávku vody, nevyhovuje-li zařízení odběratele technickým požadavkům
tak, že jakost vody ve vodovodu může ohrozit zdraví a bezpečnost osob ... nebo
neumožní-li odběratel provozovateli přístup k přípojce nebo zařízení vnitřního
vodovodu." (zákon č. 274/2001 Sb, § 9, odst. 6b a 6c).
Bohužel propojení veřejného vodovodu a studny ve vnitřním vodovodu v mnoha
případech existuje a vzhledem k neodbornému způsobu provedení existuje reálné
riziko, že voda ze studny se v případě vyššího tlaku dostane do vody ve veřejném
vodovodu. Pokud voda ze studny nesplňuje požadavky na pitnou vodu, může tento
způsob kontaminace veřejného vodovodu přinést řadu komplikací, včetně způsobení
epidemie, o čemž existují četné příklady. V takovém případě, kdy by došlo k újmě
na zdraví, se majitel studny a neodborného propojení vystavuje riziku trestního
stíhání. Pokud by došlo "jen" k takovému zhoršení kvality vody ve vodovodu, že by
provozovatel porušil hygienické požadavky a dostal za to od orgánu ochrany veřejného
zdraví pokutu, byla by vodárnou na majiteli studny "jen" vymáhána tato
pokuta, kterou by však každý finančně pocítil.
Autor: Jakub Martínek

Jen doplnění, pokuty se pohybují často v řádech sttisíců.


doplněno 25.08.16 14:53:

Wlezley - Pokud je řád natlakovaný, samozřejmě se do něj voda ze studny nedostane. Vy jste ale ještě nikdy nezažil odstávku vody? Není to časté, ale občas k tomu dojde. Při propouštějícím zpětném ventilu (nebo netěsnícím kohoutu) Vám klesající tlak v řádu tu studnu dokáže dokonale vycucnout.

I to by Vám měl onen "selský rozum" napovědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 13:12
avatar

Hmm ... a nedej bože, aby to tak bylo opačně, že ji kontaminuje ta vodárna. Zákon je potřeba, to je jasný ale v tomto případě si troufám vsadit boty, že neexistuje způsob jak z koncového zařízení kontaminovat NATLAKOVANÝ vodovodní řad. Kdežto při poškození a následné opravy řadu vám do trubek pustí klidně zapomenutou rukavici, dělníka který na tom pracoval. Hlavně, že chutná a pokud neměl žloutenku, nikdo nic neřeší. Natož, aby někdo platil statisíce, trochu selského rozumu ... to chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: voda
Datum: 25.08.16 15:06

To vycucne i vodu z pračky, nebo z vany pokud odhodim sprchovou hlavici. Zpětné klapky snad již nejsou povinné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 18:55
avatar

A právě na to tam jsou dva uzávěry, které podle vašeho rozumu nestačí a mělo by tam být ještě šroubení a rozebitratelný spoj. Ne, odstávku vody jsem nezažil, používám studnu. A kdyby náhodou ... platím si zálohy a poplatek za vodoměr na to, abych kohout od studny uzavřel a pustil si vodu z řadu. Ale nikomu nic nevnucuji, klidně servoventil, ovládaný tabletem a monitorovaný alfa zářičem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.16 21:52
avatar

Dva uzávěry do stejné trubky jsou zakázané. Opravdu to musí být mechanicky přerušené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.16 06:37
avatar

Co vše je zakázané a jak se to porušuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.16 07:01
avatar
Milane máte jistě pravdu.
Ale zde by se mělo radit jak to udělat legálně a správně.
Že to jde s jistým rizikem i jinak je jasné, ale asi by se to nemělo veřejně diskutovat zde.
Pokud vím, tak se uvažovalo i o možnosti, že když na diskuzním foru odborník z nějakého oboru poradí špatně, měl by za to nést následky (jestli to do zákona někdy projde, to nevím, ale bylo by to poměrně logické).
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.08.16 11:34
avatar

Martine, my spolu velice často souhlasím,e jen chci sdělit, že jsem to měl propojené mnoho roků, nikdy nebyl žádný problém. Tuším, že na vesnici to má hodně lidí, jen otevřou-zavřou kohout.


doplněno 29.08.16 11:59:

Osoba ve Vašem postavení, nesmí tolika věcí, jako my laici a kutilové.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 29.08.16 11:37
avatar

Milane...jasně...ale já nesmím ani naznačovat

Jedno z nejlevnějších správných řešení stojí cca 18tis Kč. To v ideálním případě.

Pak mohou také nastat případy, kdy by to (tak jak to má a smí být) stálo i mnohem více.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jendabenda
Datum: 28.08.16 21:15

dobře, zeptám se jako lama. tady jste rozebírali variantu jeden okruh - voda ze studně a možnost pustit do okruhu městskou vodu, pokud ve studni dojde a to je podle vodáren nepřípustné ok?

varianta potom tedy je, mít okruhy dva? splachování, sprcha, pračka - studna, kartáček a dřez městská?

to, že pak budu pouštět vodu ze studně přes odpad vodárnám, už je ok? to jim nevadí?

jak je to pak se stočným?

Datum: 28.08.16 21:20
avatar
Pokud chcete mít vše legálně, tak potom přes přerušovací nádrž a stočné dle zaplombovaného vodoměru na potrubí ze studny, ev.pomocí měření množství odpadních vod.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.08.16 21:22

Pokud to bude oficiálně, bude to problém. Co k tomu více dodat. Když zaléváte zahrádku pitnou vodou, když jinou nemáte, vodárnám nevadí stočné, které ale nevyužíváte. V opačném případě jim to vadit bude, protože jim ubudou prachy. O nic jiného ani nejde.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.