Věnec na přízemním RD

Od: Datum: 22.08.16 11:09 odpovědí: 4 změna: 22.08.16 18:59

Zdravím

Řeším stavbu RD a v tuto chvíli věnec. Obvodové zdivo bude z tvárnic o tloušťce 300mm, které bude zakončeno věncem. Ve výkresové dokumentaci je jen informace, že se jedná o věnec, ale žádný detail jsem nenašel. Takže jsem Googlil a našel několik variant věnce.

Vždy se počítá s tím, že se jedná o ocelové tyče se žebrováním, které jsou zality betonem. Někde je ale věnec udělán tak, že je použita speciální tvárnice ve tvaru U, do které se vkládá ocelová výztuž a beton. Viděl jsem i použití věncovky, což je tvárnice o tloušťce 80mm. Ty se položí na vnější hrany tvárnice a železobeton se vloží do vytvořeného žlabu. V některých případech tam k vnější straně dávali mezi věncovku a železobeton také polystyrén (30-50mm?). Viděl jsem ale i věnec takový, že se použilo bednění a vše se vylilo do jeho prostoru.

Mají jednotlivé řešení své plusy a mínusy? Mi by se nejvíce líbila varianta, kdy dám z vnějšku věncovky, pak 30mm polystyrén, z vnitřní strany dám bednění (kvůli prostoru, na 300mm mi dvě věncovky a polystyrén vezmou 190mm a nevím zda by stačil železobeton v prostoru 110mm (a taky by se to dělalo hůře).

Není k tomu nějaká norma ČSN, která říká jak to má být?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 22.08.16 12:21
Je k tomu statika, ne csn. Budete zateplovat? Podle zdiva asi ano, takze staci vencovka z kazde strany a mezi to venec. Zeptejte se sveho dozora
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 14:28

Ak to bude klasický veniec,tak sa na vonkajšiu stranu dáva spyrodur zarovno s vonkajším múrom, aby nevznikol tepelný most.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 22.08.16 14:28

když to popíšu uplně jednoduše, tak rozdíl mezi tvárnicí U a bedněním třeba z osb desek není žádný..je to pouze o pořizovací ceně a způsobu vytvoření...konstrukce stropu se pak lije na tento veněc..

pokud jde to věncovku na kraji zdiva s polystyrenem jedná o věnec, který bude následně zmonolitněn s konstrukcí stropu..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 18:59
avatar

Jsou víceméně 3 varianty.Varianta 1.- pro zdiva z pórobetonu (porfix,hebel aytong existuje ono "učko" je to ideální-rohy se přiřežou pod 45°úhlem a NIC se nebední!Jen se do toho vloží armatura a sváže ,pak zaleje betonem!

Varianta 2-použití věncovek-je to daleko pracnější a pokud není provedeno kvalitně,tak se mnohdy při betonáži kus utrhne=další práce navíc!Proto je toto lepší ještě zašlovat nejen vnitřní strana,ale i vnější (udělat bednění) Na věncovu zevnitř se mnodhy přikládá ještě polystyren a pak teprve armuje a ...

Varianta 3-veněc se zašaluje, na vnější stranu k armatuře přichytí drátem polystyren a betonuje.Je to pracné !

Při použití tzv věncovek nebo příčkovek se tyto dávají jen z vnějšku nikoliv na vnitřek a běžně se tam dává poly 50-70mm!Z jakého mteriálu vlastně budete stavět?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.