Nesouhlasí počet hodin u řemeslníků, co s tím

Od: Datum: 21.08.16 20:16 odpovědí: 22 změna: 24.08.16 13:00

ahoj, setkal jste se někdo s tímto? jak to řešit?

dostal jsem fakturu od řemeslníků, kde je vyčíslen počet hodin, který podle mě nesouhlasí se skutečností. Na stavbě jsem byl přítomen celou dobu (4dny) a rozdíl činí 10h. každý den jsem si psal příchod a kdy odjížděli

druhá otázka je ta, zda je normální, že si do pracovní doby započítávají i obědové pauzy, kdy odjeli (rozdíl hodin by se pak ještě zvýšil)

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ertl
Datum: 21.08.16 20:18
Je to celkem běžné. Sedněte si s jejich parťákem a promluvte o tom.
doplněno 21.08.16 20:20: Hodiny za oběd musí samozřejmě odečíst. Pokud jste se nedomluvili jinak.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 20:24
avatar
Bohuzel my to nevyresime. Musite to vyresit s jejich sefem a obedove pauzy se fakt nezapocitavaji.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 20:26
avatar

no nejlepší a asi jedíné řešení, sednout si s jejich parťákem a probrat to. Jak již bylo psáno, obědy se nezapočítávají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pans
Datum: 21.08.16 21:20

no jo, to je problém. onen řemeslník = šéf. je to živnostník, který má jednoho zaměstnance

Datum: 21.08.16 21:21
avatar

Tím lépe..Ať doloží hodiny a proberte to se svými záznamy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 21.08.16 21:25

Že šéf je živnostník není přece problém. Máte smlouvu? Pokud ne, tak se sejděte se šéfem, předneste vaše požadavky a uvidte. Nejeli po práci do dílny něco pro vás vyrobit, sehnat jiný materiál, nezměnil jste něco v požadavku? Pokud ne, zaplaťe o 10 hodin + obědy méně s tím, že šéf má možnost oněch 10 hodin zdůvodnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 21:29
avatar
Jedna ze základních chyb je ta, že platíte řemeslníka od hodiny. V hodinové sazbě se moc prací na stavbě neoceňuje, není k tomu důvod.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 22:18
avatar
Jojo souhlas. Oni si radi neco pridaji a extra se namahat a pospichat nebudou. Neni prece proc.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 23:48
avatar
Hodiny navíc mohou být za akce prováděné mimo stavby, třeba nákup materiálu na Vaši stavbu, příprava bednění, technologie a pod.
Doložit by to měl ten, kdo předkládá fakturu.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: krtek*
Datum: 22.08.16 09:54

to není důvod pro navyšování hodin..počítá se doba strávená na pracovišti...pokud si pro něco musel dojet, je to jeho problém..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 12:11
avatar
Počítá se doba strávená prací pro zákazníka.
Krtkovi zákazník kupuje materiál, chystá přípravky, a podobně?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 22.08.16 14:34

pokud je někdo placený od hodiny platí to co jsem psal já...pokud je někdo placený úkolem, tak má na práci vyměřený čas a cena je pevná...neučte stavebního rozpočtáče rozpočtovat ;) :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krtek*
Datum: 22.08.16 10:01

jsem z oboru takže Vám řeknu jak to funguje...v prvé řadě pokud se jedná o hodinovou sazbu (což dnes není již běžné, přesně z těchto důvodů hádání se o hodiny a také proto, že je to neefektivní = řemeslníci jsou hodináři) se platí úkolově..za další..pokud tvrdíte, že jste byl celou dobu přítomen, tak byla jejich povinnost a hlavně pro jejich vlastní dobro vhodné, aby každý den ráno když přišli nahlásit se vám a také při odchodu..tím se eliminuje riziko toho, že bude rozdíl hodin..poslední věc je ta (není sice nejvhodnější, ale když není jiná východisko), že pokud jste ten co je platí a nedojde k rozumné dohodě...tak prostě zaplatíte jen to co máte evidované vy..je to tvrzení proti tvrzení a soudit se o to s vámi 100% nebudou, protože náš justiční systém je postaven tak, že by to a) nevysoudili b) trvalo by to dlouho, že to raději obětují těch pár korun, o které se hádáte než aby nedostali vůbec nic a čekli na rozsouzení, které by bylo bůh ví kdy :))

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 22.08.16 10:55

Když si nejste jistý, vezměte si Zákoník práce. Tam se píše že každý pracovník je povinen být na svém pracovišti před začátkem pracovní doby. Když na 8:00, tak před osmou už budou chystat vše potřebné. Přestávka na oddech a jídlo se nezapočítává do odpracované doby.

S úsměvem na rtech jen šéfovi firmy průběžně vykazujte skutečně odpracovanou dobu a tím předejdete problémům. Stavební firma zcela jistě obědovou pauzu neplatí a proč by jste ji měl platit vy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: www
Datum: 23.08.16 10:02

možná že jejich nářadí které používali na vaší stavbě dostalo pořádné kapky tak si trochu přihodili, tomu bych se nedivil, na servis či extrémní opotřebení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.16 10:15
avatar

no, to jistě. jenže to si měli dohodnout předem. extrémní optřebení? myslíte, že pracovali extrémně rychle a přesně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 23.08.16 10:51

tomuhle se říká "riziko povolání" ..jako odborná firma musí vědět, to měli předpokládat... (oblíbená věta investorů)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hork
Datum: 23.08.16 11:31

Přesně tento problém jsem před pár lety taky řešil, a byl to poslední případ, kdy jsem u řemeslníků přistoupil na hodinovou mzdu. V mém případě to bylo dokonce skoro 25 hodin co si napočítali navíc. Na hodinovou mzdu jsem při sjednávání díla dlouho nechtěl přistoupit, protože jsem se přesně tohoto obával. U mě to dopadlo tak, že jsem měl vše na minutu podložené a zapsané a když mi jejich šéf dal rozpis, kolik si každý dělník napočítal hodin, tak jsem vzal tužku a seškrtal jsem mu to podle skutečnosti. To bylo možné jen proto, že zbývalo doplatit ještě poslední část za dílo, že jsem mu prozíravě nedal větší zálohu předem. Byl sice kyselý a brblal a poslední drobnost, kterou měl přijet udělat po zaplacení už nepřijel udělat, ale nenechal jsem se od něj okrást. A to jsem jim ještě velkoryse neodečetl pauzy na oběd, na které zůstávali na místě, protože si přinesli jídlo sebou. Od této zkušenosti, když mi řemeslník není schopný udělat rozpočet na dílo, za kolik je schopný to udělat, a chce dělat na hodinovou mzdu, tak si ho nikdy neobjednám, jelikož je to s největší pravděpodobností packal, který chce čachrovat s "odpracovanými" hodinami.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: krtek*
Datum: 23.08.16 13:38

ano, to je správný přístup...nikdy...ale nikdy..neplatit nic dopředu! a už vůbec ne takové to..."tak tady máte fakturu..dejte mi peníze a ja to zítra přijdu dodělat"...naopak..."já ti to doplatím, až to bude hotové" :))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pans
Datum: 24.08.16 12:22

děkuji za všechny rady a na příští akci, která bude brzo - podřezat dům a položit novou střechu už né hodinově

s tím souvisí i má otázka, pokud si pozvu řemeslníka, ten mi dá cenu, pozvu druhého, dá mi nižší, vezmu samozřejmě jeho.

jak se ale v takových případech cena dodržuje? jak je cena zakotvena - cena střelená slovně asi neplatí, takže požaduji vždy rozpočet? o kolik procent se může v konečné fakturaci navýšit? chápu, že se může vyskytnou nějaká vícepráce, která nebyla na začátku při prohlídce zřejmá

existují nějaké chyby, zákonitosti, pravidla, na která si dát pozor? (nemám zkušenosti v tomto směru)

děkuji

Od: asd1
Datum: 24.08.16 12:38

Od toho jsou to odborníci aby cenu odhadli předem. Co se domuví to se zaplatí. Případné vícepráce domlouvám dopředu - předem řešíme jak ideální průběh tak jaké problémy se můžou objevit a o kolik to navýší cenu. Opravdu nečekané věci (pokud jsou rozumné) nemám problém zaplatit.

Platím materiál po složení na stavbu a dílo po zhotovení a převzetí etapy - je v pořádku zaplatím, není v pořádku dělal zadarmo, zaplaceno dostane až to předělá a bude to v pořádku (zničený materiál = nový platí ze svého)

Pokud se nevyznáte, tak se vyplatí mít svůj stavební dozor nezávislý na zhotoviteli, kontrolovat se musí etapy včetně průběhu, např. zkontrolovat bednění a armování před zalitím betonem atd.

Jasné zadání (projekt) = jak, z čeho, jakým postupem a za jakou cenu.

Reklamace jsou problém, zásadní je ohlídat si už samotnou stavbu aby reklamace nebyla potřeba. Zadat to "na klíč" a o nic se nestarat by bylo ideální, ale v praxi to je bohužel sebevražda, to pak oj...ou co se dá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 24.08.16 13:00

demonstruji to na svém případě, kdy jsem si nechal v celém bytě dělat omítky (materiál jsem dodával já)...pozval jsem zedníky..byt si prohlédli, změřili, zjistily o co se jedná..oznámil jsem jim, že pokud se dohodneme, tak platím pouze 100% přesnost a kvalitu. Chtěli zálohu předem. řekl jsem, že žádnou zálohu dopředu nedám, protože nevím jakou práci odvedou, a vzhledem k tomu, že já platím mteriál tak nevidim důvod..výplatu v práci taky dostávají zpětně..nakonec jsme se dohodli na etapovém placení s kterým jsem neměl problém..udělají usek a ten zaplatím..zároveň jsme si dohodli i pevnou cenu za komplet dílo a nějakou dobu provádění (časově jsem nespěchal, chtěl jsem to mít opravdu přesné)...a fungovalo to..stěny jsou jak když střelí... pokud se bojíte, dejte jim obyčejnou objednávku, kterou podepíší nebo smlouvu o dílo, kde bude vymezený rozsah díla..

každý řemeslník, který zkouší po předložení cenové nabídky něco navyšovat je nevhodný...rozdíl by bylo, kdyby třeba se třeba na místě nebyl podívat, jednalo by se o technicky složitou věc, která nejde jen tak ocenit od stolu (stavební detaily, pracnost, atypické řešení)..odborník i takové věci musí dívat z fleku

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.